Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][C] - Multiplekser 13 wyświetlaczy LED + 2* rejestr przesuwny CD4094

pawel1730 25 Sie 2013 21:58 10590 74
  • Pomocny post
    #61 25 Sie 2013 21:58
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

A już tego SCT kupłeś? Są wersje SCT na 3,3/5V. Jeśli masz na 5V to trochę szkoda, bo będziesz dla niego robił oddzielne zasilanie, ale poziomy logiczne z XMEGA zasilanej 3,3V zrozumie.

Co do schematu:
    - żle masz podłączone (a raczej masz niepodłączone) Vcc. Chyba, że nazwałeś tak te połączenia, ale lepiej dać symbol zasilania dla jasności,
    - GND z USB masz niepodłączone z masą układu,
    - zastosuj symbol jakioegoś normalnego gniazda PDI, masz takowe np. w bibliotece AVR-7 do ściągnięcia ze strony cadsoftu,
    - enkoder masz zasilany z 5V, a jego wyjścia dajesz bezpośrednio na wejścia XMEGA, które zasadniczo nie są 5V tolerant. Najprościej byłoby zasilić enkoder z 3,3V, jeśli to niemożliwe, to daj szeregowo do wyjść rezystory, koło 4k7,
    - jeśli wyświetlacze zasilasz z 5V, a XMEGA na bramkę MOSFETA daje max 3,3V, to znaczy, że bramka względem źródła ma potencjał -1,7V. MOSFET może zacząć przewodzić (ten użyty o ile pamiętam ma VGStreshold koło 1,8-2V). W takiej konfiguracji potrzebny byłby dodatkowy tranzystor sterujący bramką. Znowu najprościej obniżyć napięcie zasilania do 3,3V, co rozwiąże problemy, a dodatkowo mniej pójdzie w ciepło.
    - jeśli myślisz, że to wszystko zasilisz z USB to możesz się zdziwić. Jak masz w miarę rozsądną płytę główną, a wielu lapach to już prawie na pewno, komputer rozpozna to jako uszkodzenie i ci USB wyłączy.
    - pamiętaj o zmianie deskryptora urządzenia USB, żeby wskazać, że jest to urządzenie pobierające duży prąd.
    - filtrowanie zasilania SCT i LEDów należałoby mocno poprawić. To elementy, które ciągną spory prąd w impulsie.

• #62 25 Sie 2013 22:02
    pawel1730
    Poziom 15  

Jeszcze nie mam żadnych elementów zakupionych, jak zrobię projekt to wtedy kupię.

• Pomocny post
    #63 25 Sie 2013 22:12
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

Jak już wiem, że wyświetlacze są podwójne, to jest ok. W przypadku rozdzielnych anod, nie chodziło o zaletę, a o brak możliwości sterowania takim wyświetlaczem w sposób prawidłowy. Mogłem się domyślić o co chodzi licząc elementy, ale lepiej zapytać i mieć pewność.
    UART: możesz podłączyć przez max3232 (wersja odpowiednia na 3,3V). Możesz też przez max232 mając zasilanie 5V i podłączając go przez dzielnik rezystorowy na RX i szeregowy rezystor na TX, ale to nie jest dobra praktyka.
    Zasilanie: możesz dać LM3940, ale możesz też LM1117-3.3, albo LK112M33. Powinien być być low-drop i wystarczająco wydajny prądowo.
    Klawiatura: przerost formy nad treścią. Podłącz każdy przycisk do wejścia rejestru i po sprawie. Masz 8 wejść i 6 przycisków. Po co to rozbijać na osobne procesy i routować dodatkowe sygnały do przycisków? Poza tym, na etapie pisania programu łatwiej będzie korzystać z przycisków odczytywanych z rejestru niż multipleksowanych z drivera wyświetlaczy.
    Napięcia: Ta różnica jest akurat dość przykra. Możesz zastosować typowy translator poziomów (wtedy również możesz dać max232 bez kombinowania). Możesz wstawić tranzystory pośrednie (jakieś cyfrowe, z wbudowanymi rezystorami), możesz próbować z rezystorami szeregowymi. Ja preferuję pierwszą opcję.
    Wracając jeszcze do UART i max'ów. Skoro masz usb na pokładzie, to może po prostu lepiej zaimplementować klasę CDC na jeden interfejs USB i w ten sposób pozbyć się problemów z konwersją napięć, dodatkowymi elementami i miejscem na płytce?
    Nie wiem do czego konkretnie potrzebujesz usb w tym urządzeniu, ale jeżeli już się zgłosi jako urządzenie, to dopisz deskryptor na 2. interfejs, który będzie widoczny jako port szeregowy dla hosta.

• #64 25 Sie 2013 22:35
    pawel1730
    Poziom 15  

Marek_Skalski napisał:
    dopisz deskryptor na 2. interfejs, który będzie widoczny jako port szeregowy dla hosta.

Czyli na jednym kablu USB będzie jako urządzenie HID i wirtualny COM ?

A klawiszy docelowo potrzebuje więcej ale chodziło mi o zasadę działa czy jest słuszna.

Dodano po 8 [minuty]:

tmf napisał:
    Co do schematu:
    - żle masz podłączone (a raczej masz niepodłączone) Vcc.

Nie za bardzo wiem o które Vcc na schemacie myślisz.

Co do SCT2210 zamieniałem na SCT2024 na 3/5V ale on ma prąd w graniach 5mA/30mA wystarczy to?

Skoro mówisz, że zasilanie nie pociągnie z USB to chyba zasilanie wszystkiego zrobię z zewnątrz z zasilacza 12V bo jeszcze pasowałby silnik wstawić, może co najwyżej zasilanie uC będzie z USB.

Natomiast co do filtrowania SCT to wydaje się mi, że zrobiłem zgodnie z nota tego elementu, a co do wyświetlaczy LED to jakie kondensatory należy wstawić, nie za bardzo się orientuję w tym.

Schemat:

• #65 25 Sie 2013 22:53
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

Dokładnie tak :)
    Na jednym kablu możesz mieć urządzenie HID, COM, pamięć masową (MSC) i jeszcze coś (np. audio) o ile wystarczy endpointów. Dlatego to się nazywa Universal Serial Bus.

Nie wiem czy już kupiłeś wyświetlacze czy nie (jakieś testy opisywałeś wcześniej), ale jeżeli będziesz kupował, to zdecydowanie lepiej będzie zastosować PDA54-11SRWA. Mają prawie 4x większą jasność. Subiektywnie pewnie będzie +50%, a to i tak dużo przy mpx 1:16, bo prądu im podciągnąć nie możesz >30mA. Padną po kilku tygodniach, albo godzinach; vide strona 4.

• #66 25 Sie 2013 23:03
    pawel1730
    Poziom 15  

Marek_Skalski napisał:
    Nie wiem czy już kupiłeś wyświetlacze czy nie (jakieś testy opisywałeś wcześniej), ale jeżeli będziesz kupował, to zdecydowanie lepiej będzie zastosować PDA54-11SRWA. Mają prawie 4x większą jasność. Subiektywnie pewnie będzie +50%, a to i tak dużo przy mpx 1:16, bo prądu im podciągnąć nie możesz >30mA. Padną po kilku tygodniach, albo godzinach; vide strona 4.

Do testów kupiłem sobie pojedynczy wyświetlacz ten co ma być 7-segmentowy.

Które wyświetlacze padną po kilku tygodniach te EWA czy SRWA czy może oba typy dłużej nie pociągną przy tym multiplexie i zasilaniu ?

Dodano po 5 [minuty]:

A jak wygląda podłączenie SCT i 74HC589 z uC jest poprawne ?

• #67 25 Sie 2013 23:17
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

Pisząc, że wyświetlacze padną po jakimś czasie, miałem na myśli podkręcanie prądu do 50mA czy 80mA. A będzie Cię kusiło dla tych EWA, ponieważ będą słabo świecić.

SCT wygląda dobrze (dane są zatrzaskiwane/wystawiane na zboczu narastającym dla obu układów), ale HC589 musi być sterowany na 13. nodze (!SLOAD). Inaczej nigdy nie będziesz mógł odczytać zawartości rejestrów. Jeżeli będzie przypięte do masy, to stale będzie w trybie LOAD, czyli wartość każdego rejestru D będzie zdominowana stanem na odpowiednim wejściu. Będziesz odczytywał tylko stan wejścia H.

• #68 26 Sie 2013 09:49
    pawel1730
    Poziom 15  

Czyli pin 13 HC589 mam podpiąć do Vcc ?
    Jeśli dodatkowo trzeba nim sterować to nie za bardzo mi to pasuje bo będę miał za dużo przewodów. ;/

• #70 26 Sie 2013 12:03
    pawel1730
    Poziom 15  

Czy to dobry pomysł aby zrobić zasilanie w ten sposób, że z zasilacza 24V przez regulator napięcia na 3.3V zasilać wszystkie LEDy i uC z 24V bezpośrednio silnik?

• #71 28 Sie 2013 18:25
    pawel1730
    Poziom 15  

Zrobiłem sobie tak, że wszystkie LEDY będę miał przez złączkę od uC i wygląda to tak:

Nawet dość logicznie to wygląda na schemacie, ale teraz jak to połączyć na płytce PCB, czy pomógł by ktoś ?

• #72 28 Sie 2013 20:03
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

Tak patrzę na Twoje zmagania i zastanawiam się dlaczego się uparłeś na te wyświetlacze... Gdybyś zapakował najprostszy LCD znakowy, to już dawno miałbyś wszystko gotowe. Gdybyś dał LCD graficzny, to miałbyś jeszcze więcej możliwości definiowania komunikatów. O możliwościach kolorowych wyświetlaczy już nawet nie chcę opowiadać.
    Na pewno byłoby szybciej, taniej i bez ryzyka.

• #73 28 Sie 2013 20:25
    pawel1730
    Poziom 15  

Nie może być LCD, muszą to być LEDy.

• #74 29 Sie 2013 09:09
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

pawel1730 napisał:
    Czy to dobry pomysł aby zrobić zasilanie w ten sposób, że z zasilacza 24V przez regulator napięcia na 3.3V zasilać wszystkie LEDy i uC z 24V bezpośrednio silnik?

To trzeba wiedzieć jak ten silnik jest sterowany.
    Jeśli z 24 V robisz 3,3 V to mam nadzieję, że używasz przetwornicy impulsowej, inaczej masz grzałkę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME