Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrób to sam Budowa CWG = WM+ RKP + PC PPW + GWC

Myjk 17 Aug 2013 18:45 3720 0
    Myjk
    Level 10  
    Witam,

domyślam się, że temat niniejszego wątku czytelników poraził. ;) Dlatego czym prędzej wyjaśniam: wymyśliłem sobie pewne rozwiązanie połączenia w jedno urządzenie jednostki do (WM) Wentylacji Mechanicznej, (RKP) Rekuperatora oraz (PC) Pompy Ciepła (PPW) Powietrze(GWC)-Powietrze-Woda i wyszło z tego wszystkiego (CWG) Centrala Wentylacyjno-Grzewcza. Połowiczne rozwiązanie znalazłem (WM+RKP+PC PP), ale urządzenie jest przeraźliwie drogie (podstawa 16 tys. zł brutto) jak na obudowę, dwa wentylatory, parownik/skraplacz i kompresor (4/3kW grzanie/chłodzenie) z możliwością zastosowania grzałki, nawilżacza, filtra superekstra filtrującego wszystko (za kolejnymi, słonymi jak nie trudno się domyślić, opłatami). Dlatego chciałbym zbudować takie coś sam i rozszerzyć funkcje praktyczne. Instalowałem w swoim obecnym domu inwerter typu SPLIT, znam zasadę działania, budowę itd. Jednak nie będę w stanie policzyć, dopasować i zmontować do kupy całego obiegu klimatyzatora -- ku temu wynajmę serwis chłodniczy. Mam nadzieję, że się ktoś znajdzie kto będzie miał większe pojęcie. Mam nadzieję, że tutaj coś poradzicie.

Do powstania urządzenia zgodnego z moimi założeniami konieczna będzie obudowa około 120x100x50cm (wysokość zdefiniowana przez kompresor). Tak, całkiem duże bydle, w założeniu przeznaczone do podwieszenia na suficie lub ustawienia na podłodze. Obudowa podzielona na dwie części -- czerpnię i wyrzutnie. Przezeń doprowadzone rury powietrzne, wlotowa i wylotowa o średnicy 160mm (może więcej?). Na czerpni oczywiście filtr (zieleń), następnie wentylator (pomarańcz), skraplacz/parownik (łosoś/fiolet -- ojtam, wiem, faceci nie znają się na kolorach), wymiennik ciepła (szary) CWU ew. CO (jakby kto chciał, ja nie przewiduję) i nawiew na kanały do anemostatów rozmieszczonych w pokojach. W drugiej części powrót powietrza z domu, wentylator, skraplacz/parownik, wymiennik ciepła i wyrzut (a jak zostanie trochę ciepła, to wyrzut do nieogrzewanego i niezbyt szczelnego garażu). Do kompletu kompresor (czerwień) aby skraplacz i parownik nie miały nudno. ;) Uproszczony schemat 3D:

Zrób to sam Budowa CWG = WM+ RKP + PC PPW + GWC

Zasada ma być stosunkowo prosta. Za pomocą (GWC) Gruntowego powietrznego Wymiennika Ciepła (czerpnia na polu) powietrze wstępnie ogrzane/ochłodzone (zależy od pory roku, ale z założenia ma to być +5-10 sC) trafia do maszyny dzięki pracy wentylatorów, gdzie jest przefiltrowane (filtr łatwo wyciągany do czyszczenia/wymiany), wpada na parownik/skraplacz napędzany przez kompresor gdzie następuje ogrzanie/ochłodzenie powietrza gdzie zależnie od nastawień powinny występować temperatury +4-50 sC. Następnie powietrze trafia bezpośrednio na wymiennik ciepła CWU -- tu zadanie jest jedno, ogrzewania wody użytkowej, stąd wymienniki są dwa -- na wlocie i wylocie używane naprzemiennie. Na wlocie będzie używany w zimie, na wylocie w lecie. Sterowane ręcznie lub elektrozaworami poprzez sterownik. Powietrze dalej zostanie popędzone do domu. Następnie po zużyciu w części mieszkalnej zostanie zassane z powrotem gdzie ogrzeje/ochłodzi skraplacz/parownik aby nie doprowadzić do zamarznięcia/przegrzania, a następnie znowu na wymiennik CWU i wyrzucone (może do garażu?). Oczywiście CWU (60-120L) zostanie podgrzane tylko wstępnie a dogrzane później (stawiam na ogrzewacze przepływowe przy samych ujęciach). Oczywiście system ma działać w trybie inwertera. W zimie grzać wodę i powietrze na wlocie, w lato chłodzić powietrze na wlocie z drugiej strony grzejąc wodę na wylocie.

Szacowane koszty (brutto):
    - Obudowa (z kwasówki?) -- 400-600 zł
    - Filtr powietrza -- 100-200 zł
    - Wentylatory -- 2x 200-400 zł (zależnie od mocy)
    - Kompresor -- 600-1000 zł (zależnie od mocy, 3-5kW)
    - Wymienniki ciepła CWU -- 2x 400-800 zł (zależnie od mocy)
    - Skraplacz/Parownik -- 2x 400-800 zł
    - Kapilary, zawór inwertera, osuszacz, zalanie układu czynnikiem, czujniki, sterownik, elektrozawory, robocizna -- 1000-3000 zł

Suma: 4100-8800 zł Jak widać zdecydowanie mniej (chyba, że coś pominąłem / źle skalkulowałem?) niż 16 000 zł, a możliwości da więcej.

Za tę kwotę otrzymam monolityczne urządzenie, centralę wentylacji mechanicznej połączonej z pompą ciepła (podgrzewającą wstępnie CWU i pomieszczenia), oraz rekuperatora odzyskującego ciepło z pomieszczeń do zapewnienia lepszej skuteczności inwerterowi (brak konieczności rozmrażania parownika w zimie oraz względny chłód na skraplaczu w lato). Pierwszy prototyp ma być zainstalowany u moich rodziców w obecnie budującym się domu. Niestety jest tam już zastosowana wentylacja grawitacyjna i planowane stosunkowo słabe ocieplenie, co może nieco zepsuć wydajność. Sterowania nie przewiduję w pełni automatycznego (nie znam nikogo kto robi sterowniki i pisze oprogramowanie -- może ktoś się tutaj zaoferuje?). Docelowo chcę taki "(po)twór" mieć u siebie w nowym domu (energooszczędnym) z pełnym sterowaniem automatycznym w zależności od parametrów powietrza na zewnątrz/wewnątrz. Do tego wspomagające podłogówki na druty.

Mam tylko problem, ponieważ nie wiem jak dobrać podzespoły. Z całą pewnością chcę zastosować element 33x28x13 o mocy 1,9kW zarówno jako skraplacz jak i parownik. Być może taki sam element posłuży jako glikolowy wymiennik ciepła do CWU aby znormalizować wielkość kanału.

Czy ktoś może pomóc w dobraniu odpowiedniej sprężarki, zaworów, etc.? Szacuję, że pompa ciepła będzie działać około 10-12h/dzień (głównie w drugiej taryfie, a więc 22-6, 12-14) przez większość dni w roku.