Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrób to sam Budowa CWG = WM+ RKP + PC PPW + GWC

Myjk 17 Aug 2013 18:45 3918 0
 • #1
  Myjk
  Level 10  
  Witam,

  domyślam się, że temat niniejszego wątku czytelników poraził. ;) Dlatego czym prędzej wyjaśniam: wymyśliłem sobie pewne rozwiązanie połączenia w jedno urządzenie jednostki do (WM) Wentylacji Mechanicznej, (RKP) Rekuperatora oraz (PC) Pompy Ciepła (PPW) Powietrze(GWC)-Powietrze-Woda i wyszło z tego wszystkiego (CWG) Centrala Wentylacyjno-Grzewcza. Połowiczne rozwiązanie znalazłem (WM+RKP+PC PP), ale urządzenie jest przeraźliwie drogie (podstawa 16 tys. zł brutto) jak na obudowę, dwa wentylatory, parownik/skraplacz i kompresor (4/3kW grzanie/chłodzenie) z możliwością zastosowania grzałki, nawilżacza, filtra superekstra filtrującego wszystko (za kolejnymi, słonymi jak nie trudno się domyślić, opłatami). Dlatego chciałbym zbudować takie coś sam i rozszerzyć funkcje praktyczne. Instalowałem w swoim obecnym domu inwerter typu SPLIT, znam zasadę działania, budowę itd. Jednak nie będę w stanie policzyć, dopasować i zmontować do kupy całego obiegu klimatyzatora -- ku temu wynajmę serwis chłodniczy. Mam nadzieję, że się ktoś znajdzie kto będzie miał większe pojęcie. Mam nadzieję, że tutaj coś poradzicie.

  Do powstania urządzenia zgodnego z moimi założeniami konieczna będzie obudowa około 120x100x50cm (wysokość zdefiniowana przez kompresor). Tak, całkiem duże bydle, w założeniu przeznaczone do podwieszenia na suficie lub ustawienia na podłodze. Obudowa podzielona na dwie części -- czerpnię i wyrzutnie. Przezeń doprowadzone rury powietrzne, wlotowa i wylotowa o średnicy 160mm (może więcej?). Na czerpni oczywiście filtr (zieleń), następnie wentylator (pomarańcz), skraplacz/parownik (łosoś/fiolet -- ojtam, wiem, faceci nie znają się na kolorach), wymiennik ciepła (szary) CWU ew. CO (jakby kto chciał, ja nie przewiduję) i nawiew na kanały do anemostatów rozmieszczonych w pokojach. W drugiej części powrót powietrza z domu, wentylator, skraplacz/parownik, wymiennik ciepła i wyrzut (a jak zostanie trochę ciepła, to wyrzut do nieogrzewanego i niezbyt szczelnego garażu). Do kompletu kompresor (czerwień) aby skraplacz i parownik nie miały nudno. ;) Uproszczony schemat 3D:

  Zrób to sam Budowa CWG = WM+ RKP + PC PPW + GWC

  Zasada ma być stosunkowo prosta. Za pomocą (GWC) Gruntowego powietrznego Wymiennika Ciepła (czerpnia na polu) powietrze wstępnie ogrzane/ochłodzone (zależy od pory roku, ale z założenia ma to być +5-10 sC) trafia do maszyny dzięki pracy wentylatorów, gdzie jest przefiltrowane (filtr łatwo wyciągany do czyszczenia/wymiany), wpada na parownik/skraplacz napędzany przez kompresor gdzie następuje ogrzanie/ochłodzenie powietrza gdzie zależnie od nastawień powinny występować temperatury +4-50 sC. Następnie powietrze trafia bezpośrednio na wymiennik ciepła CWU -- tu zadanie jest jedno, ogrzewania wody użytkowej, stąd wymienniki są dwa -- na wlocie i wylocie używane naprzemiennie. Na wlocie będzie używany w zimie, na wylocie w lecie. Sterowane ręcznie lub elektrozaworami poprzez sterownik. Powietrze dalej zostanie popędzone do domu. Następnie po zużyciu w części mieszkalnej zostanie zassane z powrotem gdzie ogrzeje/ochłodzi skraplacz/parownik aby nie doprowadzić do zamarznięcia/przegrzania, a następnie znowu na wymiennik CWU i wyrzucone (może do garażu?). Oczywiście CWU (60-120L) zostanie podgrzane tylko wstępnie a dogrzane później (stawiam na ogrzewacze przepływowe przy samych ujęciach). Oczywiście system ma działać w trybie inwertera. W zimie grzać wodę i powietrze na wlocie, w lato chłodzić powietrze na wlocie z drugiej strony grzejąc wodę na wylocie.

  Szacowane koszty (brutto):
  - Obudowa (z kwasówki?) -- 400-600 zł
  - Filtr powietrza -- 100-200 zł
  - Wentylatory -- 2x 200-400 zł (zależnie od mocy)
  - Kompresor -- 600-1000 zł (zależnie od mocy, 3-5kW)
  - Wymienniki ciepła CWU -- 2x 400-800 zł (zależnie od mocy)
  - Skraplacz/Parownik -- 2x 400-800 zł
  - Kapilary, zawór inwertera, osuszacz, zalanie układu czynnikiem, czujniki, sterownik, elektrozawory, robocizna -- 1000-3000 zł

  Suma: 4100-8800 zł Jak widać zdecydowanie mniej (chyba, że coś pominąłem / źle skalkulowałem?) niż 16 000 zł, a możliwości da więcej.

  Za tę kwotę otrzymam monolityczne urządzenie, centralę wentylacji mechanicznej połączonej z pompą ciepła (podgrzewającą wstępnie CWU i pomieszczenia), oraz rekuperatora odzyskującego ciepło z pomieszczeń do zapewnienia lepszej skuteczności inwerterowi (brak konieczności rozmrażania parownika w zimie oraz względny chłód na skraplaczu w lato). Pierwszy prototyp ma być zainstalowany u moich rodziców w obecnie budującym się domu. Niestety jest tam już zastosowana wentylacja grawitacyjna i planowane stosunkowo słabe ocieplenie, co może nieco zepsuć wydajność. Sterowania nie przewiduję w pełni automatycznego (nie znam nikogo kto robi sterowniki i pisze oprogramowanie -- może ktoś się tutaj zaoferuje?). Docelowo chcę taki "(po)twór" mieć u siebie w nowym domu (energooszczędnym) z pełnym sterowaniem automatycznym w zależności od parametrów powietrza na zewnątrz/wewnątrz. Do tego wspomagające podłogówki na druty.

  Mam tylko problem, ponieważ nie wiem jak dobrać podzespoły. Z całą pewnością chcę zastosować element 33x28x13 o mocy 1,9kW zarówno jako skraplacz jak i parownik. Być może taki sam element posłuży jako glikolowy wymiennik ciepła do CWU aby znormalizować wielkość kanału.

  Czy ktoś może pomóc w dobraniu odpowiedniej sprężarki, zaworów, etc.? Szacuję, że pompa ciepła będzie działać około 10-12h/dzień (głównie w drugiej taryfie, a więc 22-6, 12-14) przez większość dni w roku.