Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór ogrzewania kiosku blaszanego 25m

18 Sie 2013 03:47 3759 9
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie!

Zastanawiam się jaki wybrać sposób ogrzewania kiosku blaszanego o powierzchni 25m. Bardzo bym prosił forumowiczów o rady, gdyż się trochę oczytałem i zgłupiałem i nie wiem co wybrać.

Trochę danych:

-Kiosk blaszak o powierzchni ok 25m,
    -Wys. ok 2,5m
    -Centralnego brak,woda jest jedynie z podgrzewaczem.
    -blacha cienka z zewnątrz i wewnątrz ,wypełnienie pianka.
    -Kiosk stoi na płytach i jest cienka płyta wiórowa i na niej linoleum.
    -O dachu nie wiem zbytnio za dużo, gdyż to świerzy nabytek. Poprzedni właściciel mówił że kiedyś była tam spożywka i był klimatyzator, na dachu jest coś jeszcze, ale nie znam się za bardzo co to.
    -Okno jest jedno ok 235x145. Drzwi wejściowe z szybą 200x90

Na razie jeszcze nie prowadzę działalności, dlatego nie potrafię określić jakie będzie zużycie prądu, jaką taryfę wybrać :/.

Wie ktoś może czy można zamontować w takim blaszanym kiosku kozę i jak to będzie funkcjonowało? Czy jakieś przepisy bądź bhp tego nie zabrania?

Klimatyzator przy większych mrozach ponoć nie daje rady, no i ceny nie są takie niskie.

Docelowo będzie tam sprzęt biurowy i trochę elektronicznego (ksero, komputer itp)

Z tego co czytałem że w zimie przy ogrzewaniu piecykiem gazowym będzie duża wilgoć no i śmierdzi. Czy to nie zaszkodzi biurówce i elektronice?

A może grzejnik konwektorowy?

Myślałem jeszcze nad ogrzewaniem na podczerwień tylko czy to się sprawdzi w takim blaszaku i jakie koszty są tego?

Oczywiście chciałbym aby koszty były w miarę niskie, bardzo proszę o konkrete oferty co polecacie i jaki mniej więcej byłby koszt ogrzania takiego kiosku miesięcznie. (wiadomo, że ciężko określić ile wyjdzie , jakie będą mrozy itp, ale tak przyjmijmy że -10st i będzie to otwarte 8-10h, temp. docelowa ok 18-20st.)

Ech już mam mętlik w głowie i nie wiem co zrobić, proszę pomóżcie bo zwariuję :)
  • Poziom 38  
    Zbadaj na początek jaką mają grubość te ściany.
    tr0 napisał:
    -blacha cienka z zewnątrz i wewnątrz ,wypełnienie pianka.

Klimatyzator fajna rzecz zimą dogrzejesz latem schłodzisz a blaszak stojący w słońcu trochę będzie się rozgrzewał.
  • Poziom 38  
    Katalityczne piecyki gazowe,jak/osiągną temperaturę pracy, to praktycznie nie śmierdzi, musisz jednak doprowadzić świeże powietrze plus czujka tlenku plus olbrzymie ilości wilgoci, która będzie się wykraplać na ścianach i suficie o oknach nie wspomnę. Z kozy też będzie czuć, i wymaga obsługi. Mimo kosztów, ogrzewanie elektryczne wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Ale to wszystko zależy od warunków użytkowania. Ile godzin dziennie, jaki komfort - czy wystarczy +15 czy 20 stopni, jaki ruch w pomieszczeniu - jak w sklepie czy kilka razy dziennie ktoś będzie wchodził/wychodził
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Pianka między płytą nieźle izoluje (w końcu większośc supermarketów jest tak zbudowana). Co do ogrzewania elektrycznego, to warto wziąć pod uwagę to, czy zależy nam bardziej na szybkim ogrzaniu kioski po nocy, czy utrzymaniu temperatury. Szybkie ogrzanie najlepiej zapewnia dmuchawa, ale przy tej powierzchni kiosku musiałaby mieć raczej 3kW niż 2kW (3kW można kupić np. w Castoramie, uchodzą już za nagrzewnice, ta moc jeszcze pozwala na zasilanie jednofazowe i podłączenie do normalnego gniazdka z uziemieniem). Gdyby chcieć bardziej stabilną temperaturę, to wskazany byłby piec akumulacyjny. Problem jest w tym, że dla ogrzania takiego wolnostojącego dużego kiosku (pawilonu) musiałby mieć sporą moc - napewno nie mniej niż 4kW, a to wymaga już zasilania trójfazowego. Można też użyć dwu olejaków (ale takich wieskzych - po kilkanaście żeberek każdy) - zapewnią więcej ciepła niż piec akumulacyjny. Rozumie,, że ten kiosk nie jest podłączony do sieci gazowej - gdyby był, to ogrzewanie gazowe byłoby najlepsze (taka "koza" gazowa, np. produkcji czeskiej, podłączona do komina).
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Elektryczny akumulacyjny, z dynamicznym rozładowaniem. Ładujesz w tańszej, nocnej taryfie i grzejesz w dzień. Jeśli w pobliżu jest gaz, to gazowy grzejnik o zamkniętej komorze.
  • Poziom 2  
    Na początku dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi i rady, są cenne.

Ścianka o którą pytał janek1815 będzie miała ok 8-10 cm, w środku wypełnienie pianką.

ladamaniac pytał o temp. to jak pisałem 18-20st , do takiej docelowej chciałbym nagrzać. Jaki ruch będzie? Ciężko powiedzieć na tym etapie, oby jak największy :)

Zbigniew Rusek- kiosk niestety nie jest podłączony do sieci gazowej, także koza gazowa odpada.

Nagrzewnica jak patrzyłem to mało nie kosztuje. Ładowanie gazem propan-butan to chyba i tak będzie śmierdziało, jedynie samym propanem, ale cena takiej butli 2x droższa od propan-butan.

Klimatyzator jeszcze droższy w zakupie i ponoć przy dużych mrozach nie daje rady i trzeba dogrzewać, więc raczej też odpada.

Zastanawiałem się nad kozą (opał-węgiel/drzewo) ale mam za małą powierzchnię użytkową, a jak wiadomo jak się nagrzeje to lepiej żeby nic w pobliżu nie stało :) poza tym uroki sadzy, zapachu i bezpieczeństwa -raczej też odpada.

ogrzewanie podczerwienią - temat trochę drogi i powiem szczerze, że nie mam pojęcia jak by spełniało to swoją funkcję w takim blaszaku.

Pomysł piotr_boncza mi się spodobał , trochę temat drogi ( w zakupie) ale w eksploatacji chyba nie tak drogo wychodzi. Różnica w cenie między dynamicznym a statycznym jest ogromna.
    Powiedzcie mi czy jest sens się pchać w używkę pieca akumulacyjnego?
    Czy 2Kw byłby wystarczający?.
    Nie mam zasilania trójfazowego, więc na zasilanie jednofazowe i podłączenie do normalnego gniazdka z uziemieniem muszę mieć.
    Jak Wam moi drodzy w praktyce spełnia się taki piec akumulacyjny? Jakie koszty?
  • Poziom 35  
    Jak już pisałem, piec akumulacyjny 2 kW jest za słaby (w końcu w przypadku pieca akumulacyjnego daje się 2-krotnie większą moc niż dla innego grzejnika). Ten kiosk ogrzałyby 2 piece akumulacyjne po 2 kW (do normalneog gniazdka z uziemieniem można podłączyć też piec 3kW, teoretycznie do 3,5kW).
  • Poziom 2  
    Zbigniew Rusek napisał:
    Jak już pisałem, piec akumulacyjny 2 kW jest za słaby (w końcu w przypadku pieca akumulacyjnego daje się 2-krotnie większą moc niż dla innego grzejnika). Ten kiosk ogrzałyby 2 piece akumulacyjne po 2 kW (do normalneog gniazdka z uziemieniem można podłączyć też piec 3kW, teoretycznie do 3,5kW).

Aż 2 piece trzeba? Oj to nie mało pieniędzy trzeba wyłożyć, no chyba, że używka.
    Warto używany kupić?

A jeśli mowa o nagrzewnicy elektrycznej - dmuchawa to mógłbyś coś polecić na jedną fazę i żeby w miarę ogrzało ten blaszak tak 18-20st , jeśli możesz podaj jakiegoś linka, żebym przynajmniej mniej/więcej wiedział koło czego krążyć :)
  • Poziom 10  
    to mógłbyś coś polecić na jedną fazę i żeby w miarę ogrzało ten blaszak tak 18-20st , jeśli możesz podaj jakiegoś linka, żebym przynajmniej mniej/więcej wiedział koło czego krążyć :)[/quote]

Nagrzewnica jest głośna. Piece są duże i na tę kubaturę musisz liczyć i tak 5 kW. Przemyśl sprawę podczerwieni, bo warto. Załatwisz sprawę trzema panelami o mocy 2350 W w sumie. http://www.drono.pl/panelowe-na-podczerwien/
    Na noc ustawisz 10-12 stopni i zaczniesz ogrzewać godzinę przed otwarciem punktu. To Cię nie zrujnuje, ani w kosztach instalacji, ani eksploatacji. Panel jest płaski i możesz montować na suficie lub na ścianie. Ewentualnie możesz dodatkowo pomyśleć o kurtynie powietrznej nad drzwiami.