Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer od Inspire 5.1 5300 i zmostkowanie kanałów wzmacniacza

Fapers1 18 Sie 2013 08:36 1470 4
  • #1 18 Sie 2013 08:36
    Fapers1
    Poziom 6  

Witam serdecznie.

Ostatnio zacząłem bawić się amatorsko z nagłośnieniem do "kina domowego". Generalnie to początki i traktuje to jako eksperymantalną zabawę.

Posiadam amplituner Yamaha HTR-6030 z podpiętymi 5 głośnikami. Ponieważ na porządny subwoofer muszę jeszcze trochę poodkładać, w wyniku licznych eksperymentów, na obecną chwilę złożyłem hybrydę z subwoofera aktywnego od Inspire 5300, tuby samochodowej Manta SB-1600A (jakaś porażka) i subwoofera pasywnego z jednego z tych też zabawkowych zestawów kina LG HT353. Ostatecznie w wygłuszonym pudle od LG siedzi głośnik od Manty, zasilane wzmacniaczem od Inspire 5.1.

Od wczoraj rana kombinuje z tym wzmacniaczem (min. dolutowałem w nim równolegle do 6800uf25V dodatkowy kondensator 4700uf35V - z braku sensownych pomysłów trochę powydziwiałem) oraz zabrałem się za próbę zmostkowania kanałów wzmacniacza w 1 mono. Jednak przy mojej ubogiej wiedzy trochę się pogubiłem. We wzmacniaczy są dwie końcówki TDA8510J (zgodnie ze schematem Philipsa to kombinacja 26 w BTL i 2x13W w SE) oraz TDA8511J (4x13W w SE) i szczerze od ok. 15 wczoraj siedzę non stop na necie i forum, ale nie mogę się połapać.

Będę bardzo wdzięczny, gdyby ktoś mnie uświadomił co z tym można zrobić, gdyż powoli oczy mi zaczynają już wysiadać po tylu godzinach przed komputerem spędzonych na szukanie informacji.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Ps. tak myślę sobie, czy może chociaż zmostkować kanał 26 i jeden 13W na TDA8510J? jakby było 36W to powinien sobie już spokojnie radzić z zasileniem subwoofera podejżewam...

0 4
  • #2 20 Sie 2013 23:44
    Fapers1
    Poziom 6  

No cóż...najwyraźniej temat trudny i pozostaje mi zaryzykować i przekonać się stosując metodę prób i błędów ...mam nadzieję, że nic nie zniszczę (bo wzmacniacz od tej Manty już uśmierciłem i pozostał tylko do Creative), ale jak nikt nie wie to trzeba zaryzykować.....

0
  • #3 21 Sie 2013 10:48
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 21 Sie 2013 20:09
    Fapers1
    Poziom 6  

Dzięki. Tak podejrzewałem właśnie, że przy już "fabrycznie" zmostkowanej końcówce subwoofera (2x13W) dalsze opcje zostały wyczerpane.

Ale lubię eksperymentować i chciałem mieć pewność. A w sumie zostało mi troche części i 6 końcówek po 13W więc może jeszcze kolejne 2 zmostkuje i dam drugi subwoofer.... Powstaje tylko pytanie, czy w przypadku zastosowania 2 subwooferów, musza być takie same by się "zgrały" dobrze?

0
  • #5 24 Sie 2013 01:13
    PawelMajda
    Poziom 14  

Niekoniecznie. Dwa suby mogą być o tyle lepsze, że każdemu przydzielisz inny kawałek pasma i będą się uzupełniać na przykład. Albo możesz zrobić jednego suba z dwoma wooferami w bi-ampingu.

Pozostaje kwestia pokoju - gdzie chcesz używać dwóch subów? Bo jeśli w pokoju <15m2 to poczytaj o akustyce pomieszczeń :)

Pozdrawiam

0