Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumienki STX MX-140 DIY

balik211 18 Sie 2013 16:52 16749 27
  • Witam!

Chciałem podzielić się z wami swoim pierwszym projektem.
    Na samym początku miałem zamiar kupić jakieś niedrogie monitorki, ale doszedłem do wniosku, że sam coś sklece wyjdzie to taniej. Miejsce docelowe monitorów to pokój 12m2.

Obudowa:
    Wymiary jak w oryginalnych kolumienkach tylko zamiast płyty 16mm ja zastosowałem 18mm.
    Płyta, wlej, wkręty
    razem: 46zł

Głośniki:
    STX GDWK-10-250-8-AWX
    STX GDN-18-140-8-AWX
    razem: 590zł

Zwrotnice:
    wykonane samodzielnie (Polink)
    Kondens. Cross-cap 400v/5,6uf
    kondens. Cross-cap 400v/15uf
    kondens. Cross-cap 400v/2,7uf
    kondens. Cross-cap 400v/10uf
    kondens. Cross-cap 400v/0,68uf
    cewka 0,33mH 0,48 Ohm dr. 0,7
    cewka 2,0mH 0,53 Ohm dr. 0,8
    cewka 0,47mH 0,22 Ohm dr. 0,8
    cewka 0,055mH 0,09 Ohm dr. 1,0
    Res. 5 watt/3,60 Ohm
    Res. 5 watt/10 Ohm (ceramiczny)
    Res. 5 watt/4,7 Ohm (ceramiczny)
    Res. 5 watt/10 Ohm
    Razem: 220zł

farba, skaj, butapren, terminale miałem.

No dobrze wiec do dzieła.

Dodano po 12 [minuty]:

Najpierw wycieczka do sklepu po materiał na skrzynki. wszystko ładnie pasuje więc kleimy i skęcamy do kupy.

Dodano po 35 [minuty]:

Wszystko ładnie wyschło czas na coś czego nie lubię czyli szpachlowanie. Użyłem szpachli samochodowej z włóknem. Po wyszlifowaniu znowu nakładamy następna warstwę i szlifujemy. Posiadam szlifierkę oscylacyjną więc problemu nie było. Do uzupełnienia małych ubytków użyłem szpachli wykańczającej.
    Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY

Dodano po 4 [godziny] 29 [minuty]:

Zabierając się za budowę nie podejrzewałem, że niektóre rzeczy będą trudniejsze do zrobienia niż się wydaje. Moja pierwsza zwrotnica z taką dużą ilością elementów nie mając pojęcia o elektronice eeeeeeuuuuuuh, no cóż jakoś poszło. Następnie pomalowałem wyszlifowane budy na czarny pół-mat. Zdjęć z malowanie niestety nie posiadam. Potem przyszedł czas na oklejenie przodów skajem, no i tu niestety troszkę poległem. Okazało się że przody są zbyt wąskie względem obudowy. Wygląda to niezbyt estetycznie ale cóż na przyszłość będę wiedziała co i jak :).
    Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY
    Ok czas na br. Postanowiłem stworzyć coś samemu. Tunel wykonany z kawałka jesiona własnoręcznie na tokarni. Wymiary jak w oryginale jedynie grubość ścianki jest nieco większa bo ciężko obrobić tak delikatny materiał. Zastanawiałem się czy przekłada się to na jakość dźwięku ale doszedłem do wniosku że różnica dwóch milimetrów nikogo chyba nie zabije :).
    Po złożeniu wszystkiego do kupy okazało się że źle skleiłem skrzynki z frontem powstały szpary a co za tym idzie wiatry w komorze. Skręciłem wszystko dodatkowymi wkrętami w celu usztywnienia co widać na poniższym zdjęciu.
    Wiem, że rażąco wygląda brak frezowania pod głośniki, wkręty widoczne gołym okiem, ale już jest nowe postanowienie, czyli poprawić budy np. fornir na całość czy coś w tym stylu.

Dodano po 47 [minuty]:

Podsumowując cel jaki sobie postawiłem został osiągnięty. Pierwszy własny projekt, hmm mogło być dokładniej ale jest nowy cel, myślę że dobrym pomysłem będzie zmiana frontu na jednolity z obudową na to fornir i lakier, przydał by się frez pod głośniki może jakieś kolce albo podstawki.
    No dobrze przyszedł czas na podłączenie kabelki 2x1,5mm myślę że wystarczą w zupełności. Końcówki zacynowane, wzmacniacz to Denon pma-510. Odsłuch i już słyszę różnicę w porównaniu ze swoimi starymi Nordmende philharmonic 80. Góra bardzo szczegółowa, lepsza przestrzeń. Muszę przyznać że jestem bardzo zaskoczony nie sądziłem że niskotonowiec potrafi tak przywalić basem, schodzi nisko i ładnie w pokoju 12m2 jest go w sam raz. Średnica wydaje mi się jak by ze studni wrażenie jak by kolumna była bez wytłumienia tu muszę chyba pobawić się jeszcze Watą. Trochę to dziwne bo przy basie nie dudni i tu jestem w kropce chyba posprawdzam zwrotnice i kabelki. Ogólnie jestem zadowolony z budowy kolumienek. To tyle jeżeli zapomniałem o czymś wspomnieć proszę pisać.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    balik211
    Poziom 10  
    balik211 napisał 45 postów o ocenie 59, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Szczecin. Jest z nami od 2008 roku.
    balik211
    Poziom 10  
    Ok zabieram się za poprawę estetyki monitorków. Postanowiłem sklepać nowe skrzynki nie bawiąc się w przeróbkę starych. Większość materiałów mam więc źle nie będzie. Zakupiłem jedynie fornir i lakier, chcę wykonać samemu kolce i drewnianą ramkę na Gdn-a.

Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY
    Na jednym ze zdjęć widać testy lakieru, fornir to orzech włoski.
    balik211
    Poziom 10  
    Fornir jest :) wszystko wyszlifowane papierem 150 a potem 200. Zostało lakierowanie.
    Kolce wytoczone i pomalowane czarnym pół-matem. Niestety frezarki na dzień dzisiejszy się nie dorobiłem. :P
    robson132
    Poziom 20  
    Podoba mi się że mimo że tamte skrzynki wyglądały nie najgorzej, postanowiłeś zrobić całkiem nowe które będą jeszcze ładniejsze.
    Kolor forniru trochę mi nie pasuje, czekam na końcowy efekt.
    balik211
    Poziom 10  
    Dziękuje za ciepłe słowa :P. Fornir na zdjęciu wyglądał trochę inaczej zanim go zamówiłem, na jednym ze zdjęć widać jak ciemnieje po polakierowaniu niczym stare Zgc-40 które kiedyś miałem. Trochę zaleciało mi starociem wiec chyba pomaluje je matem albo półmatem. Jutro powinienem na raz polakierować jak mi się uda trochę czasu zagospodarować. Na dzień dzisiejszy wymyśliłem maskownice zamiast ramki na gdn.
    Ścianki ramki mają grubość około 9mm, zrobiłem je z panela podłogowego.
    balik211
    Poziom 10  
    Witam po przerwie, oto efekt końcowy moich zmagań.
    Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY Kolumienki STX MX-140 DIY
    Zrezygnowałem z maskownic, te głośniki są tak ładne że nie trzeba nic zakładać dodatkowo stoją dosyć wysoko więc raczej dzieciaczki nie sięgną :).

Proszę o ocenianie i wyrozumiałość, bowiem jest to mój pierwszy projekt, pierwszy raz miałem w ręku fornir.
    robson132
    Poziom 20  
    Teraz już znacznie lepiej tylko razi mnie w oczy ten bass reflex (zdecydowanie powinien być czarny) i kołnierz bardziej płaski, ale i tak na biurku postawiłbym chętnie. Robota na 5 z minusem.
    ninik26
    Poziom 22  
    Pytanie do autora płyty kupiłeś gotowe pocięte czy jak ? :D i gdzie kupiłeś :p
    Btw ładnie ci to wyszło tylko ten tunel razi w oczy a tak to bez zastrzeżeń.
    Pytanie miód dla uczy ? :D
    balik211
    Poziom 10  
    Płyty kupiłem gotowe pocięte pod wymiar w lokalnym "Bricomarche":). Wychodzi jakoś 1m2 zapłaciłem 25zł. Tunel hmmmm.. no mnie teraz trochę razi że jest za bardzo odstający teraz zrobił bym bardziej płaski. Odsłuch tak jak pisałem wyżej, szczegółowość i stereofonia miodzio, walczyłem jedynie z wytłumieniem bo średnica była okropna jak ze studni. Na nic mój wysiłek się zdał, kolumienki po wygrzaniu czyli dopiero teraz zaczęły pięknie grać :D.
    ninik26
    Poziom 22  
    balik211 napisał:
    bo średnica była okropna jak ze studni

Miałem pytać właśnie czy przetworniki wygrzane bądź nie pomylone elementy zwrotnicy.
    Btw ile mniej więcej wygrzewałeś je ? :D
    balik211
    Poziom 10  
    Sprzęt wygrzewał się jakieś dwa tygodnie.
    AREK0882
    Poziom 16  
    Witam.
    Czy koledzy mogą się podzielić informacją dlaczego nowe głośniki trzeba wygrzewać i na czym to wygrzewanie polega.
    Pozdrawiam.
    Trafo888
    Poziom 17  
    Chodzi tylko i wyłącznie o mechaniczne "dotarcie" się elementów nowego głośnika i zwykle trwa kikanaście/dzięsiąt godzin normalnej pracy. To samo dotyczy nowych słuchawek. Czy będzie słyszalna różnica to zależy od konkretnego przypadku. Czasami tak, a czasami nie. Ja napewno nie rozczulałbym się nad tym zbytnio. Zwłaszcza w tym przypadku.
    balik211
    Poziom 10  
    Ja też kiedyś myślałem, że to czyste brednie "jakieś wygrzewanie"; uważałem, że ucho się po prostu przyzwyczaja do określonego dźwięku i to cała tajemnica wygrzewania. Otóż jak pisałem wyżej monitorki grały okropnie, w tym przypadku przyzwyczajenie odpada, ponieważ po zmontowaniu kolumienek przebywałem jakieś dwa tygodnie poza domem. W tym czasie sprzęt był cały czas eksploatowany. Po przyjeździe doznałem szoku, całkiem inne brzmienie. W tym wypadku nie ma mowy o jakichś efektach placebo czy przyzwyczajaniu się do dźwięku. Nazywajcie to jak chcecie ale słoń na ucho mi nie nadepnął. Jestem dosyć wybredny dlatego zmontowałem MX-y, bo stare kolumny mnie nie zadowalały.
    MiśKoala
    Poziom 2  
    Mam pytanko: Skąd zabrałeś wymiary kolumn ?
    Czy ze strony STX ?

Moim zdaniem na stronie SXT mają błędny schemat kolumn diy.
    Oryginalna kolumna ma wysokość 440 a na schemacie diy jest 400.
    Coś tu nie pasuje.
    ninik26
    Poziom 22  
    Skąd takie dane kolego masz że mają 440 wysokości ?
    ninik26
    Poziom 22  
    :o Faktycznie jakoś nie zwróciłem na to uwagi, szczerze to te 4 cm w te czy w te to kosmicznej różnicy nie robią :D
    MiśKoala
    Poziom 2  
    Jeszcze raz wnikliwie zobaczyłem na tą stronę.
    Wydaje się jednak że te 440 to pomyłka na stx.
    Jeżeli przewinie się stronę trochę dalej to na obrazkach jest 400 ;)

Jeszcze mam jeden problem z wymiarowaniem tej kolumny na schemacie zamieszczonym na STX (na czerwono dziwny wymiar):

Z STX dostałem maila że do tego diy pasuje tunel http://www.stx.pl/tunel-bass-reflex-73x142.html , który ma średnicę (na zewnątrz obudowy) 72 mm.
    Biorąc pod uwagę podane wymiarowanie to odstęp od dołu obudowy do brzegu tunelu wynosi 11,5 mm - na zdjęciach oryginalnej kolumny i na schemacie diy to wygląda inaczej ("na oko" inne proporcje).

Moim zdaniem na schemacie obudowy jest gdzieś błąd w wymiarowaniu.
    ninik26
    Poziom 22  
    Ja na twoim miejscu zapytałbym się autora jakie ma dokładnie wymiary i tak jak on zrobił tak szczerze to faktycznie strzelili gdzieś gafę tylko pytanie gdzie :D
    balik211
    Poziom 10  
    Witam po długiej przerwie :) Muszę powiedzieć, że ja też dumałem przy tym schemacie, z tym że mój br jest cylindryczny o takich samych wymiarach wylotu i wlotu, zresztą widać na zdjęciach. Średnica mojego br to 43 mm, zewnętrzna 47mm czyli wycinamy dziurkę w obudowie o promieniu 23,5mm, wysokość to 50mm. 50-23,5=26,5mm
    Od brzegu obudowy do dolnej ścianki br u mnie jest 26,5mm.
    pawelwro1
    Poziom 9  
    Witam.
    Odrazu piszę że będe to robił pierwszy raz w życiu i mało się znam.
    Planuję wykonać identyczne kolumny.
    Części też będę zamawiac w polinku.
    Tylko chciałbym się upewnić czy dobrze rozumiem połączenie wszystkich elementów w zwrotnicy.
    Poniżej 2 zdjęcia na obu zaznaczyłem kolorem czerwonym drogę "plusa" z wejścia do gdwk i gdn. Zielony to droga "minusa"
    Czy mógłby ktoś to sprawdzić i mi napisać czy wszystko jest ok?
    Jeszcze jedno pytanie, czy trzeba zwracać uwagę na biegunowość cewki, kondensatora lub rezystora czy obojętnie jak obrócę to będzie dobrze.
    balik211
    Poziom 10  
    Witam
    widzę, że bazujesz na moim schemacie, który jest poglądowy "+" i "-" to tylko dla mojej wiadomości zaznaczenie które nóżki mają być zlutowane razem. Proszę się tym nie sugerować, ponieważ nie ma znaczenia którą stroną przylutujemy elementy. Najprościej mówiąc połącz nóżki w każdym prostokącie razem.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    balik211
    Poziom 10  
    1. Mogę ci powiedzieć, że miałem problem z wytłumieniem tak jak pisałem wyżej. Przydało by się dać matę filcową na wszystkich ściankach z wyjątkiem dołu. Trzeba pokombinować na słuch, ja dałem w górnych rogach gruby zwinięty wałek waty poliestrowej, dopiero na to cały kawałek.
    2. O rozpórce nie myślałem chociaż wydaje mi się, że to nie jest głupi pomysł, może mniej wytłumienia by poszło.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto