Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa - Zgorzelec

pete.c 18 Sie 2013 11:11 3351 16
  • #1 18 Sie 2013 11:11
    pete.c
    Poziom 12  

Witam,
    mieszkam w Zgorzelcu.
    Chcę łapać programy polskie, niemieckie, czeskie.
    Mam ustawioną antenę Corab Idea na Śnieżne Kotły.
    Łapię wszystkie polskie Muxy. Po przestawieniu anteny lekko w lewo zaczynam łapać trzy czeskie Muxy, prawdopodobnie z Liberca. Jednak są zacięcia obrazu. Gdy wyreguluję antenę żeby był dobry odbiór czeskich programów, tracę polski Mux z m.in. TVP Rozrywka. Dokupiłem antenę DIPOL 16/21-69 DVB-T. Czym to najlepiej połączyć ze sobą? Czy istnieje szansa odbioru kanałów z Niemiec? Czy mam łączyć trzecią antenę? Nie mam żadnych wzmacniaczy? Nadajnik jest w Loebbau.
    Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #2 18 Sie 2013 14:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Jeśli chcesz z tylu kierunków odbierać sygnał, to będziesz potrzebował 3 anten.
    Kiedyś w systemie analogowym anteny łączyło się zwrotnicami, ale w erze tv cyfrowej wystarcza zazwyczaj jedna antena, więc i zwrotnic, by to połączyć możesz nie dostać nigdzie, a zwłaszcza na częstotliwości nadawania "tam".

• #3 18 Sie 2013 15:25
    pete.c
    Poziom 12  

Dziękuję.
    Podam więcej danych:
    - do Śnieżnych Kotłów mam 80 km, moc nadajnika 100 kW, mam na nią ustawionego Coraba Idea - http://sklep.corab.eu/antena-naziemna-pasywna-corab-idea-hd,p740,l1.html
    - do Liberca mam 50 km, moc nadajnika 50 kW,
    - do Loebau mam 30 km, moc nadajnika 50 kW.
    Na Niemcy i Czechy chcę dać po takiej yadze. http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-60_A1112.htm
    Spiąłbym to zwrotnicą, ale nie widzę potrójnych.. jak to zrobić...?
    A zwykły sumator?
    A gdybym chciał sygnał połączyć i jeszcze wzmocnić? Czym polecacie?

• #4 18 Sie 2013 19:25
    _cheetah_
    Poziom 37  

Możesz próbować połączyć anteny poprzez zwykły, odwrócony rozgałęźnik 1/3 np. R-3 Signala (jeśli na zewnątrz + jakaś bryzgo-szczelna puszka np. elektryczna).

Przy dwóch antenach zwykle się udaje, przy trzech - może tak, może nie. Wszystko zależy od sygnałów jakie masz u siebie, wzajemnego ułożenia kierunków, właściwości anten. Anteny w ogólności, powinny być o jak największych kierunkowościach (jak najmniejszych szerokościach wiązki przedniej). Czym 'węższe', tym łatwiej ustawiać.

Najpierw jedna antena wstrojona jak najlepiej na kierunek polskich mux-ów, potem dodajesz drugą, i tak ustawiasz obie, aby mieć jak największe jakości na wszystkich kierunkach (np. polskie i czeskie). Jeśli po ustawieniu drugiej anteny na Czechy pogorszy się odbiór polskich, wtedy regulujesz położenie obu.

Jeśli uda się z dwoma kierunkami, próbujesz dodać trzecią.

Poczytaj poradnik ustawienia anten: Link

Wzmacniacz, jeśli potrzeba, dodaje się w takich przypadkach po sumatorze. W szczególnych przypadkach można próbować (dodatkowego) wzmacniacza o niewielkim wzmocnieniu 10...15dB) w jednej z anten. Wzmacniacz ekranowany.

Przy sumowaniu kable antenowe od anten powinny być na początek takich samych długości i o jak największym współczynniku ekranowania, podobnie do kabla głównego, biegnącego do odbiornika.

Yagi 11 elementów to zabawka na bliskie odległości. 19 elementowa to minimum, jak dla mnie.

Jeśli się nie uda zsumować na sumatorze (rozgałęźniku) to pozostaje jedynie wzmacniacz z selektywnie strojonymi kanałami, np z Telmora.

• #5 18 Sie 2013 21:53
    pete.c
    Poziom 12  

Dziękuję za uwagi. Spróbuję z tym sumatorem.
    Co mi jeszcze przyszło do głowy...
    Co w tej chwili nadaje Lubań / Nowa Karczma? Mam 8 km...
    Teściowi parę lat temu ustawiłem siatkę i łapał analogowe programy z Nowej Karczmy.
    W tej chwili łapie bardzo dobrze wszystkie 3 polskie MUXy, oraz komplet niemieckich z Loebau. Przypuszczam że 'plecami' siatki bo kierunek jest przeciwny. Sam nie wiem jak zadziałać...

• #6 19 Sie 2013 13:31
    _cheetah_
    Poziom 37  

Tak, teść odbiera tyłem anteny - zapewne ma tam jakiś wzmacniacz i zapewne nieekranowany - co tylko ułatwia mu odbiór Niemców.

Jeśli kierunki są mniej więcej przeciwne, to można zdjąć z siatki ekran, i ma się wtedy antenę dwukierunkową, nieomalże że dookólną... Traci się około 3dB zysku, ale zwykle to nie robi problemu.

• #7 19 Sie 2013 15:57
    irekr
    Moderator

Nowa Karczma nadaje obecnie tylko MUX3 na k.49 z mocą 20 kW i TV Łużyce, jeszcze w analogu, na kanale 51. Z uwagi na niewielka odległość - jak sam podajesz 7 km - odradzam stosowanie prymitywnych "wzmacniaczy szerokopasmowych" jakie mamy w sklepach. Zresztą sygnały są potężne i bez jakiegokolwiek wzmocnienia obiór powinien być stabilny. Podstawa sukcesu jest właściwy dobór anteny/anten i ich odpowiednie połączenie. Niestety brakuje na rynku dobrych sprzęgaczy do równoległego łączenia anten a te co są (głównie oporowe) wprowadzają spore tłumienie.
    Na odległość trudno jest coś poradzić a na rynku niestety brakuje prawdziwie szerokopasmowych anten o charakterystyce dookólnej. Takie anteny są potrzebne właśnie do odbioru emisji cyfrowych, gdzie wpływ sygnałów odbitych jest pomijalnie mały, a czasami wręcz poprawia jakość odbioru.
    "Siatka bez siatki" nie jest antena dookólną, nie mówiąc już o jej szerokopasmowości.
    MUX-y niemieckie są odbierane niemal do Wrocławia a czeskie do Bełchatowa...

• #8 22 Sie 2013 11:06
    pete.c
    Poziom 12  

Więc sprawa jest taka:
    - udało mi się ustawić Coraba Idea na kierunek między Liberecem a Śnieżnymi Kotłami tak, że odbiera obydwa przekaźniki na akceptowalnym poziomie - brak zacięć.
    - z niewiadomych przyczyn nie jestem w stanie odbierać nic niemieckiego oprócz ERTV z Goerlitz (widać gołym okiem nadajnik).
    Nawet po przestawieniu Coraba w kierunku na Loebau brak jest sygnału, a teren mam płaski jak stół, 30 km i silny sygnał.
    Próbowałem zakładać wzmacniacz liniowy taki: http://www.okazje.info.pl/okazja/sprzet-rtv/corab-wzmacniacz-liniowy-dvb-t-cor20-hd-.html do tego zasilacz 12v przy telewizorze. Efekt - ciemność całkowita, nawet po założeniu od tego Coraba. Zwarcia na linii nie ma, dioda na zasilaczu się pali. Na czym mam się skupić?
    Zabawy z sumatorem odłożyłem na bok żeby nie zaciemniać tematu...

• #9 22 Sie 2013 12:12
    _cheetah_
    Poziom 37  

Ten wzmacniacz Coraba powinien być zasilany z +5V, diabli wiedzą, jak działa przy +12V, i czy w ogóle przeżył podanie tych +12V.

I nic kompletnie na pasywnej antenie na żadnym z kanałów: k27/36/39 przy strojeniu ręcznym?

• #10 22 Sie 2013 12:19
    pete.c
    Poziom 12  

Sprawdzę i w razie czego oddam ten wzmacniacz do sklepu (tak mi majster dobrał).
    Właśnie raz kiedyś jakoś przypadkiem udało mi się złapać komplet niemieckich kanałów i mam te kanały wbite w tv. I jest na nich głucho. W TV puszczam za każdym razem 'wyszukiwanie > aktualizacja istniejących kanałów'

• #11 22 Sie 2013 12:38
    _cheetah_
    Poziom 37  

pete.c napisał:
    Właśnie raz kiedyś jakoś przypadkiem udało mi się złapać komplet niemieckich kanałów i mam te kanały wbite w tv. I jest na nich głucho. W TV puszczam za każdym razem 'wyszukiwanie > aktualizacja istniejących kanałów'

Ale czy to kanały z Loebau (k27/36/39)? Bo może złapałeś przypadkowo (tropo?) inny nadajnik, więc wtedy aktualizacja nic nie da.

Ustaw np. k27 na strojeniu ręcznym i wtedy kręć anteną, tylko powoli...

• #12 22 Sie 2013 12:56
    pete.c
    Poziom 12  

Sprawdzę wg sugestii i zrobię aktualizację postu.
    Mam jeszcze podpowiedź z innego forum że na Loebau mam ustawiać antenę w polaryzacji pionowej...

• #13 22 Sie 2013 21:24
    pete.c
    Poziom 12  

Zwracam honor. Wzmacniacz jest identyczny jak na zdjęciu, tyle że na 12v.
    Jak można sprawdzić czy działa poprawnie w warunkach laboratoryjnych?
    Dodam że na próbę przestawiłem mniejszą antenę o 90 stopni i sygnał się pojawił :).
    Więc jutro będę ustawiał a następnie sumował....

Pytanie do znawców, jakie mam szanse na regionalne sit'y z Liberca (widzę że są programy w HD).

• #14 22 Sie 2013 21:33
    _cheetah_
    Poziom 37  

pete.c napisał:
    Jak można sprawdzić czy działa poprawnie w warunkach laboratoryjnych?
    Normalnie - najprościej to podłącza się takiego pod kalibrowany generator telewizyjny, na wyjściu wtyka mu się miernik poziomu i jedzie się po kanałach.

Albo zapina się go pod analizator wektorowy, który pokazuje pasmo i dopasowania.

Tyle, że z kontrolą maksymalnego poziomu wyjściowego to już trochę problem jest, bo trzeba mieć w najprostszym przypadku dwa lub trzy generatory.

pete.c napisał:
    Dodam że na próbę przestawiłem mniejszą antenę o 90 stopni i sygnał się pojawił :)
    To faktycznie masz mało tego Niemca, bo typowe anteny mają cross-pol tak z 10...15dB i spokojnie odbierają przeciwne polaryzacje.

• #15 22 Sie 2013 21:47
    pete.c
    Poziom 12  

Wiesz chyba zmienię tą mniejszą na lepszą bo te 11 elementów to za mało, i dam wyższy maszt bo z podpowiedzi wynika że anteny powinny być od siebie jednak trochę oddalone.
    Sumator mam LX0714 Badmor Gdynia.
    Jak wchodzić w następne sumowania, kaskada czy kupić kilkudrożny splitter i odwrócić?
    Nie wiem co działać z tym wzmacniaczem...

• #16 22 Sie 2013 23:01
    _cheetah_
    Poziom 37  

pete.c napisał:
    Wiesz chyba zmienię tą mniejszą na lepszą bo te 11 elementów to za mało, i dam wyższy maszt bo z podpowiedzi wynika że anteny powinny być od siebie jednak trochę oddalone.

Pisałem wcześniej, że to zabawka na bliski nadajnik.

A o antenach też pisałem: "Poczytaj poradnik ustawienia anten: Link"

pete.c napisał:
    Sumator mam LX0714 Badmor Gdynia.

Sumator powinien być przede wszystkim w pełnej metalowej obudowie (+ plastikowa bryzgoszczelna, jeśli na zewnątrz) i na złączach F. To minimalizuje kłopoty przy zestawianiu anten.

Jeśli anteny pasywne, użyłbym, na przykład, R-2 lub R-3 Signala (lub coś mu odpowiadającego), jeśli aktywne to np. RDZ-211 lub RDZ-212 Telmora. Ewentualnie poszukać jakichś gotowych sumatorów.

Dwie anteny możesz spróbować połączyć też tym co masz, może się uda.

pete.c napisał:
    Jak wchodzić w następne sumowania, kaskada czy kupić kilkudrożny splitter i odwrócić?
    Można i tak i tak - główna różnica będzie w stratach - przy trójce będzie równo, przy kombinacji - różnie. Może być też różnica w strojeniu anten, ale to już zależy od konkretnej sytuacji i tego nie da się nijak przewidzieć.

pete.c napisał:
    Nie wiem co działać z tym wzmacniaczem...
    Albo ci potrzebny, albo nie... Jak potrzebny - zakładaj, jak nie potrzebny - oddaj.

A cha, i jeśli chodzi o separator napięcia z zasilacza antenowego, to te w formie plastikowej wtyczki antenowej potrafią bardzo utrudnić odbiór DVB-T - mogą znacznie obniżać jakość odbieranych mux-ów - co miewa znaczenie przy odbiorach słabych sygnałów. Powinno się zawsze stosować, podobnie do sumatorów, separatory w pełnej metalowej obudowie i na złączach F - np. AZS-03 AMSA czy ZZ-3 Telmoru

• #17 26 Sie 2013 13:46
    pete.c
    Poziom 12  

Witam ponownie. Zamieniłem antenę 'zabawkę' na dużą 20 kilka elementów.
    Skierowałem ją na Kotły i Liberec.
    Coraba skierowałem na Niemcy. Założony odwrócony rozgałęźnik.
    Zdaje się że mam dodatkowe tłumienie na rozgałęźniku bo teraz nie jestem już w stanie łapać wszystkich Muxów polskich i czeskich naraz. Niemiecki programy są wszystkie. Czy można założyć wzmacniacz liniowy przed rozgałęzieniem i czy ma to sens?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME