Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przedlicznikowe i za licznikowe w jednej skrzyni?

18 Sie 2013 12:58 2190 5
  • Poziom 29  
    Witam.

Mam mały problem, zostałem poproszony o sprawdzenie dlaczego grzeją się wszystkie silniki i urządzenia w budynku gospodarczym, okazało się, że oprócz upalonego zera, są tam podłączone od x lat przewody o przekroju 1-1,5 mm2 x4 jako 400V, więc wymieniam wszystko na 3x2,5mm2 do 230V i B16, no i na 5x6mm2 na 25A, niestety jedno z gniazd, będzie miało 5x6mm2 (około 50cm) i C32
    do którego przychodzi 5x10mm2.

Na zasilanie był 2,5 mm2, obecnie położony został 5x10mm2, jako że przyłącze było wymieniane, obecnie układ sieci to na przyłączu TN-C i w przyłączu zamienia się na TN-S.
    Pomijam remont domu, gdzie ktoś dalej z TN-Sa zrobił TN-C, (a jeden z fazowych to PE), ale budynek gospodarczy podłączam już jako TN-S.

Moje pytanie, czy 10mm2 na 35A wystarczy? Mimo że jestem prawie pewien, to jednak prawie, więc wolę zapytać, bo anóż dokupią mocy i będzie 40A.

Druga sprawa, czy mogę przy złączu pomiarowym i zab. przedlicznikowym, założyć również zab. za licznikowe główne?

Następną sprawą jest to, że na gospodarstwo ZE założyło B32, mimo, że w umowie jest 35A, przez co planuję wymianę na selektywne.

Czy są jakieś podstawy prawne, aby przy złączu (na elewacji budynku) nie montować za licznikowego?

Sorki za tak trywialne pytania, ale wolę mieć pewność.
  • Osprzęt kablowy
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Wszystko powinno być w warunkach technicznych przyłączenia oraz w uzgodnieniach z działem technicznym ZE/RE
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 29  
    Rozumiem, że to odnośnie selektywnego wypowiedź, a co z resztą pytań?
  • Specjalista elektryk
    Również miejsce umieszczenia zabezpieczenia przedlicznikowego i zalicznikowego wynika zwykle z warunków przyłączenia. Czy są jakieś warunki zasilania tego obiektu (umowa jak widać jest)?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    serwisor napisał:

Moje pytanie, czy 10mm2 na 35A wystarczy? Mimo że jestem prawie pewien, to jednak prawie, więc wolę zapytać, bo anóż dokupią mocy i będzie 40A.

Wystarczy. 10mm2 w ziemi ma dużo większą obciążalność długotrwałą.

serwisor napisał:

Druga sprawa, czy mogę przy złączu pomiarowym i zab. przedlicznikowym, założyć również zab. za licznikowe główne?

W jakim celu?

serwisor napisał:

Następną sprawą jest to, że na gospodarstwo ZE założyło B32, mimo, że w umowie jest 35A, przez co planuję wymianę na selektywne.

Wymianę na zab. selektywne musisz uzgodnić z ZE.
  • Poziom 29  
    Panowie, ostatecznie po konsultacji z emerytowanym pracownikiem RE, i pod jego przyzwoleniu :-)) oraz po znalezieniu umowy, według której w złączu jest BiWTS 35A,
    założone zostało zab C32, które rozwiązało wszystkie problemy z zabezpieczeniem obwodów.

Poczekam na wasze dygresje, jeśli ich brak to za 2 dni zamykam temat :-).

Dziękuję.