Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny do dekodera. -

18 Aug 2013 13:35 1668 7
  • Level 8  
    Witam!
    Zakupiłem dekoder Opticum HD N3, ponieważ tylko taki był dostępny. Proszę o radę - jaką antenę kupić( dobrać do dekodera), żeby móc odbierać sygnał DVB-T. Mieszkam w Łęczycy - IV piętro bloku, okna na wschód i zachód.

Regulamin pkt 3.1.15.
    Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2212466.html .
    O jakiej Łęczycy jest mowa - My nie wróżymy z fusów.
    Tu masz wykaz http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow i podaj z jakiego nadajnika odbierzesz sygnał DVB-T.
    [SP5ANJ]
  • Level 30  
    Najbliżej z Łodzi. Anten wybór jest duży, ja mam i nie narzekam na antenę tri digit. U Ciebie do Łodzi jest ponad 40 km, zatem możliwe, że potrzebna będzie antena tri digit ze wzmacniaczem.
  • User removed account  
  • Level 43  
    A ja polecam antenę siatkową. Jest bardzo dobra, mam taką i nie narzekam. Odległość od nadajnika to ok. 64km. To jest normalna antena a nie jakiś wynalazek.

DJRM wrote:
    Kolego, postaw na starą poczciwą konstrukcję anteny Yagi-Uda. Unikaj raczej tzw. siatek i różnego rodzaju wynalazków.

Ja w Toruniu na 16-elementowej Yagi-Uda własnej roboty odbieram sygnał ze stacji Kisielice (tam był ponad rok wcześniej MUX-3) pomimo że teoretycznie jestem poza granicą zasięgu, natomiast na siatce zaledwie 40 km od Trzeciewca czasami zdarzają się zaniki sygnału. Na Yadze przez ponad rok tylko raz przycięło mi sygnał z Kisielic.

Dlatego odradzam siatkę synfazową.

A co jak tą Yagi dasz też na Trzeciewiec?
  • User removed account  
  • Level 30  
    Łęczyca na północ od Łodzi nasunęła mi się po informacji o wysokim bloku, pozostałe Łęczyce to małe wsie...
    Co do tych samych kanałów- niekoniecznie, zniknęło nadawanie na VHF. Tri digit to Yagi-Uda z 44 direktorami. Niestety mimo zapewnień, że nie będą potrzebne zmiany z instalacjami antenowymi- są potrzebne u wielu osób po tej cyfrowej rewolucji. I może się okazać, że np siatka dla niektórych będzie jedynym rozwiązaniem. I czasem skierowana nie na nadajnik, ale na ścianę sąsiedniego bloku...
  • User removed account  
  • Level 43  
    Zenek wrote:
    I może się okazać, że np siatka dla niektórych będzie jedynym rozwiązaniem. I czasem skierowana nie na nadajnik, ale na ścianę sąsiedniego bloku...
    Bo, pomimo, że antena siatkowa nadaje się wszędzie, jej zaletą jest właśnie to, że ma większą powierzchnię odbioru i lepiej nadaje się do wyłapywania sygnałów odbitych. Jeszcze ma jedną zaletę, że można ją zakładać bez siatki a "drabinki" wywalać zawsze.