Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega32U4 - USB do połączenia z komputerem

Bartoneczek 18 Sie 2013 16:45 1986 7
  • #1 18 Sie 2013 16:45
    Bartoneczek
    Poziom 10  

Witam serdecznie,

Zakupiłem płytkę Arduino Leonardo na ATmedze32u4 między innymi na pełną obsługę USB przez ww. uC.

Teraz doszedłem do etapu kiedy chciałbym tą obsługę USB wykorzystać. RS232 czy też chipy FTDI odpadają, interesuje mnie bezpośrednie połączenie komputera z uC zwykłym kablem USB.

O ile myślę że z aplikacją kliencką w C# jakoś sobie poradzę, o tyle mam dość spory problem z obsługą po stronie samego uC. Na chwilę obecną próbowałem wykorzystać klasy wbudowane w Arduino. Wysyłanie z terminala danych daje efekt świecącej diody RX czyli wszystko jest w porządku. Wysyłanie danych z uC w odwrotnym kierunku, kod:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

niestety nie daje żadnego efektu, dioda TX stoi w miejscu. Mam wrażenie że uC zapętla się na while (!Serial) (przed gradem pytań - pętla ta jest zalecana w przypadku Arduino Leonardo).

W związku z tym zacząłem czytać datasheet 32u4, skończyłem jeszcze głupszy. W jaki sposób mogę wymieniać proste dane między uC a komputerem? Nie oczekuję cudów, chcę zwyczajnie co kilka sekund wymienić dwa bajty w te i we wte. :) O ile obsługa RS232 jest mocno banalna, o tyle USB przyprawia mnie o ból głowy.

Z góry dzięki za pomoc.

0 7
  • #2 19 Sie 2013 18:15
    paavo91
    Poziom 19  

Próbowałeś nie sprawdzać czy port jest otwarty?

0
  • #3 19 Sie 2013 23:09
    Bartoneczek
    Poziom 10  

Oczywiście próbowałem, nic to niestety nie zmienia.

0
  • #5 21 Wrz 2013 21:20
    epimeteus
    Poziom 1  

Miałem dość dużo do czynienia z tym mikrokontrolerem i uruchomienie USB do prostego nie należny ale jest to możliwe. Udało mi się nawet przerobić jeden z przykładów i zrealizować komunikacje pomiędzy prockiem a komputer tylko że pod Linuxem. Dla zainteresowanych mogę przesłać projekt z avrstudio.

0
  • #6 14 Lip 2014 22:36
    excray
    Poziom 39  

epimeteus napisał:
    Dla zainteresowanych mogę przesłać projekt z avrstudio

Ja byłbym takim zainteresowanym. Jeśli ktoś ma gotowy projekt w Atmel Studio 4 lub 6 to proszę o takiego zipka.

0
  • #7 14 Lip 2014 23:00
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Przecież w przykładach zawartych w Atmel Studio masz przykłady demonstrujące wykorzystanie USB na tym mikrokontrolerze. Nie jest to pod Arduino tylko gołe C, ale łatwo można je połączyć z Arduino jeśli ktoś odczuwa taką potrzebę.

0
  • #8 15 Lip 2014 00:11
    excray
    Poziom 39  

Nie chcę łączyć z arduino, właśnie potrzebuję gołego C. Ściągnąłem te przykłady ale mam jakieś problemy z kompilacją których nie mogę ogarnąć na szybko (nie wykrywa "wdt_drv.h") dlatego szukam gotowej paczki.

0