Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamienniki - stabilizatorów LD1117AV33 oraz LD50V (LD1117AV50)

18 Aug 2013 16:47 3738 11
  • Moderator of Designing
    Teoretycznie nie można, gdyż LD1117 to stabilizatory low dropout (dropuot= ok. 1V, zaś LM78xx mają ok. 2V).
    Wiele tu zależy, jakie jest zasilanie tych stabilizatorów - jeśli napięcie jest odpowiednio wysokie - można.
    Poza tym nie istnieje stabilizator LM7803. Seria obejmuje napięcia 5-24V. być może masz na myśli LF33?
    Seria LF to "very low dropout" - byłyby OK, gdyby nie to, że mają mniejszy prąd (0,5A).
    Szukaj stabilizatorów o podobnych parametrach - w TME masz szukajkę z wyborem parametrów, wybierz sobie, potem sprawdź w datasheet: prąd, obudowę, dropout, Rth.
  • Moderator
    trymer01 - zobacz: http://mediasort.eu/stabilizator-lm7803-33v05a-lf33ckc-to220-rohs-p-6488.html i nie pisz więcej, że coś wiesz na pewno. Nie zawsze się sprawdza.
    Lub: http://www.datasheet4u.com/share_search.php?sWord=lm7803, http://www.usbid.com/assets/datasheets/91/lm78xx-1a.pdf

Do autora - są sklepy wysyłkowe, warto z nich korzystać.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.14, p.3.1.17.
  • Moderator
    Temat przywracam i przenoszę w związku z zażaleniem trymer01 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12642845#12642845 (źle zrozumiał moją odpowiedź?) celem podsumowania przez fachowców praktyków. Sam już nim nie jestem od kilku lat z różnych przyczyn (w tym roku np. choruję). Wcześniej temat był w Piaskownicy, czyli na pewno w złym dziale dla takiej tematyki.
  • Level 43  
    A teraz powinien być tam, gdzie był na samym początku, czyli Elementy Elektroniczne https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum11.html
    Bo niby dlaczego w TV??
    W innych urządzeniach te elementy nie pracują??

Trymer01 ma rację. To tyle na ten temat.

Nic nie dało się źle zrozumieć Mirku. Zarówno link Twój, jak i wysłanie kogoś do sklepu internetowego po jeden element wart "parę groszy", to nieporozumienie. ;)
    Ciekawe zresztą gdzie by znalazł akurat LD1117AV33, tak wpisując w Google. ;)

A skoro już jest tutaj, to za 3,3V można spróbować zastąpić czymkolwiek, bo jest możliwość podłączenia wejścia na wyższe napięcie, niż w oryginale. 3V "zapasu" powinny wystarczyć. Nie po to jednak w oryginale wymyślono LDO.... żeby "końbinować".
    Natomiast za 5V żaden popularny pracować poprawnie nie będzie. Chyba przez przypadek i co włączenie TV, to inne zachowanie. ;)
    Powinien być LDO i kropka.
  • Moderator
    mirex wrote:
    Natomiast za 5V
    Co masz na myśli, bo nie wiem?
    Oczywiście, kupowanie jednego taniego elementu w sklepie internetowym jest nieporozumieniem, tego tak dosłownie nie zalecałem. Chodziło o to, żeby (autor) lepiej nie kombinował.
  • Level 43  
    Jareen wrote:
    astanawiam się nad możliwością zastosowania LM7803 zamiast LD1117AV33 oraz LM7805 zamiast LD50 (

Jak widać, chce zastąpić dwa stabilizatory. 1 - 3,3V. 2 - 5V. Oba LDO.
  • Moderator of Designing
    Nie wiemy, gdzie i jak chce autor kupować. Dla mnie jakimś wyznacznikiem dostępności danego elementu jest jego obecność w katalogu TME - jeśli tam jest, to powinno być i gdzie indziej, zwłaszcza w dużych miastach. Dlatego tam autora odsyłałem - przyznaję że sam nie sprawdziłem co tam jest dostępne, przypuszczając, że LDO 3,3V/1A i 5V/1A w obudowie TO-220 powinny tam jakieś być.
    No i teraz odrabiając za autora zadanie (chociaż prawdopodobnie sam już znalazł) powiem, że w TME takich stabilizatorów jest kilka typów 3,3V i kilka 5V - ceny od 3,59zł.
    A zakup? - albo szukać na miejscu typów znalezionych w szukajce TME (czy np. farnell-a), albo zamawiać w TME. Tego problemu już nikt nie przeskoczy.

A swoją drogą ciekawe, jaką wartość ma napięcie zasilające ten stabilizator 5V (bo 3,3V jest jak widzę zasilany z 5V) - czy musi koniecznie być to LDO?
    I druga sprawa - jeśli 3,3V jest zasilany z 5V, to najprawdopodobniej 3,3V nie musi mieć wydajności 1A (jak LD1117) - być może wystarczyłby LF33?
  • Moderator
    Przed laty naprawiałem takie/podobne sprzęty, ale w żadnym stabilizatory się nie uszkodziły. :)
  • Level 43  
    trymer01 wrote:
    A swoją drogą ciekawe, jaką wartość ma napięcie zasilające ten stabilizator 5V (bo 3,3V jest jak widzę zasilany z 5V) - czy musi koniecznie być to LDO?

W najmniej sprzyjających warunkach 6V. W porywach 7.
    Sam sobie odpowiedz co tam być musi, aby była stuprocentowa pewność działania wszystkiego w stby.
    trymer01 wrote:
    I druga sprawa - jeśli 3,3V jest zasilany z 5V, to najprawdopodobniej 3,3V nie musi mieć wydajności 1A (jak LD1117) - być może wystarczyłby LF33?
    Co nie zmienia faktu, że nadwyżka to tylko 1,7V. Zresztą pisałem wyżej, co z tym można zrobić.
    Od kiedy to elementy w sprzęcie powszechnego użytku pracują na swoich granicznych parametrach? ;) To odnośnie tego ampera. ;)
    Mirek Z. wrote:
    Przed laty naprawiałem takie/podobne sprzęty, ale w żadnym stabilizatory się nie uszkodziły.

Prawda. 1 sztuka na .... dziesięć lat, to też nic. ;) Ale tonący brzytwy się chwyta. ;) W dodatku od strony ostrza. ;)
  • Moderator of Designing
    mirex wrote:
    trymer01 wrote:

W najmniej sprzyjających warunkach 6V. W porywach 7.
    Sam sobie odpowiedz co tam być musi, aby była stuprocentowa pewność działania wszystkiego w stby.

Dlatego pytam fachowca od TV - bo sam nie znam się na praktyce -serwisie TV (zatrzymałem się na epoce "Jowisza"), ale też wiem, że nie bez powodu wstawiono tam LDO.

mirex wrote:
    trymer01 wrote:
    Co nie zmienia faktu, że nadwyżka to tylko 1,7V. Zresztą pisałem wyżej, co z tym można zrobić.
    Od kiedy to elementy w sprzęcie powszechnego użytku pracują na swoich granicznych parametrach? ;) To odnośnie tego ampera.

Nie zrozumieliśmy się. Obydwa stabilizatory mają wydajność 1A, ale 3,3V jest zasilany z 5V, więc pobór prądu z 3,3V jest na pewno niższy niż z 5V bo z tego 5V zasilane są inne układy. W związku z tym prawdopodobna jest sytuacja, że 5V dostarcza w sumie 0,7A (z dala od granicznego 1A), na co składa się np. 0,4A dla układów i 0,3A idącego do 3,3V.
    Jak by nie było - jeśli stabilizator 5V pracuje z dala od swoich granicznych parametrów (prądu) - a tak powinno być wg Ciebie (i ja się z tym zgadzam) - to stabilizator 3,3V pracuje z prądem bardzo daleko niższym niż graniczne 1A. Stąd pytanie/teza o możliwości zastosowania LF33.
    I nadwyżka napięcia 1,7V nie ma tu nic do rzeczy - wystarcza i dla LD111733 i dla LF33 - jeśli prądowo "wydoli" - co wydaje się prawdopodobne. Trzeba by pomierzyć ten prąd, stąd moje pytania w tym o napięcie przed LD1117AV50
  • Level 21  
    Przepraszam za zaniedbanie wątku, nagły wyjazd i szereg innych spraw na głowie. Stabilizatory dokupione w sieci, wstawione, przy okazji profilaktycznie parę podejrzanych elektrolitów. Tv wstał i stoi do tej pory :). Dziękuję za wsparcie, temat do zamknięcia.