Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilacz DELL 930W za 50zł? Tak tanio?(zasilacz serwerowy)

misterbociek 18 Aug 2013 20:52 11352 28
    misterbociek
    Level 21  
    Witam!!
    Na allegro znalazłem 2 aukcje z zasilaczami do serwerów DELL. Zasilacze mają aż 930W i kosztują 50zł i nie wiem czy go brać bo według mnie to za tanio...
    tu
    Lzep
    Level 39  
    misterbociek wrote:
    to co z nim nie tak?
    Jak to co ? Serwerowe, to nietypowe: wymiary, wtyczki, wentylatory itd. Pewno wtyki do niczego "normalnego" nie pasują, a dodatkowo zasilacze serwerowe są zwykle bardzo głośne, bo tam priorytetem jest ciągła niezawodna praca, a nie cisza !
    misterbociek
    Level 21  
    Lzep wrote:
    misterbociek wrote:
    to co z nim nie tak?
    Jak to co ? Serwerowe, to nietypowe: wymiary, wtyczki, wentylatory itd. Pewno wtyki do niczego "normalnego" nie pasują, a dodatkowo zasilacze serwerowe są zwykle bardzo głośne, bo tam priorytetem jest ciągła niezawodna praca, a nie cisza !

A tam wtyczka, zawsze coś można wykombinować :idea: Dobra za tydzień go biorę, :o
    kosmo21
    Level 18  
    A czy da się w prosty sposób zmienić napięcie na trochę wyższe (13-14V) ?
    misterbociek
    Level 21  
    kosmo21 wrote:

Zależy o który ci zasilacz chodzi
    kosmo21
    Level 18  
    misterbociek wrote:
    kosmo21 wrote:

Zależy o który ci zasilacz chodzi

Chodzi o ten z pierwszego postu, dell 930W.
    misterbociek
    Level 21  
    Witam!!
    Zasilacz dziś do mnie doszedł i na prawdę polecam! Zasilacz nie chodzi głośno, a na wyjściu z lub bez obciążenia daje ciągle 12,05V!!!! Za 50 się opłaca
    mariuszss
    Level 16  
    Kolego misterbociek, czy zasilacz o którym piszesz to zasilacz do serwera PowerEdge 2800 - symbol 7000815-0000.
    Jeżeli tak, to proszę o podanie rozpiski zacisków w tym zasilaczu (wyjście +12V, masa oraz które piny zwierać do uruchomienia).
    misterbociek
    Level 21  
    Aby uruchomić zasilacz trzeba złączyć razem 3piny(naznaczone na obrazku).
    Pamiętaj że ten zasilacz ma wiele zabezpieczeń, jak np. zatrzymasz wiatraki na dłuższy czas zasilacz wyłącza się.

A pro po "PowerEdge 2800". Jest to nazwa serwera, zasilacz to "dell aa23290"
    mariuszss
    Level 16  
    Zasilacz uruchomiony, jednak głośność wentylatorów jest bardzo duża.
    Napięcie na wyjściu 11,8V.
    W związku z tym mam pytanie, czy da się bez ingerencji w elektronikę obniżyć prędkość wentylatorów i podnieść napięcie np. do 13V?
    Wewnątrz brak elementów do regulacji napięcia (chyba, że coś przeoczyłem).
    Lzep
    Level 39  
    mariuszss wrote:
    Zasilacz uruchomiony, jednak głośność wentylatorów jest bardzo duża.
    Pisałem o tym wcześniej :D !
    mariuszss wrote:
    Napięcie na wyjściu 11,8V.
    Jak mierzyłeś to napięcie - z obciążeniem (jakim ?), czy na luzie ?
    mariuszss wrote:
    ...czy da się bez ingerencji w elektronikę obniżyć prędkość wentylatorów
    Jakaś "drobna" ingerencja mogła by pomóc - np. wstawienie w obwód wentylatora odpowiednio dobranego rezystora lub kilku diod (na jednej jest ok. 0.7V spadku napięcia).
    Lzep
    Level 39  
    mariuszss wrote:
    Napięcie mierzone bez obciążenia.
    No to nie jest wiarygodny pomiar - może pod obciążeniem być prawidłowe 12V ? Nawet 11.8V jeszcze mieści się w normie ATX !
    Lzep
    Level 39  
    mariuszss wrote:
    Ale np. do CB bardziej pożądane byłoby 13,8V :D
    To już zupełnie inna sprawa ! Aby to zanalizować przydał by się schemat, a o to chyba będzie trudno ? W układzie stabilizacji jest zwykle jakieś wzorcowe źródło odniesienia z którym poprzez sprzężenie zwrotne porównywane jest napięcie wyjściowe. Zmiana napięcia odniesienia mogła by spowodować zwiększenie napięcia. Tylko jak to jest realizowane ? Stabilna dioda Zenera, układ na wzmacniaczu operacyjnym - jest wiele sposobów !
    Może jakiś doświadczony serwisant zasilaczy się odezwie ? :D.
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    mariuszss wrote:
    Ale np. do CB bardziej pożądane byłoby 13,8V

Ale to nie dział CB, więc porządane napięcie to +12V +/-5%, +5V +/-5%, +3,3V +/-5%, więc tak.

Zasilacze serwerowe - super sprawa dla kogoś, kto ceni moc w zamian za kilka niedogoności, czyli wtyki (zwyle długi ATX24, zamiast AtX20+4 PIN, Mało wtyków SATA, Mało wtyków PCI_E (lub nawet zero) za to dużo molex'ów i oczywiście kilka linii +12V. Jak już wspomniano wymiarowo także mogą się różnić od zwykłych standardowych ATX'owych PSU.
    mariuszss
    Level 16  
    W podanym przeze mnie linku kilka postów wcześniej przedstawione są sposoby podniesienia napięcia bez ingerencji w elektronikę (w przedstawianych modelach).
    Co do działu to faktycznie skierowałem temat na inny tor za co przeprosiny dla autora wątku.
    swiercm
    Można tak:
    http://www.youtube.com/watch?v=Ev7qcFerHw8

Ale to zależy, jaką wtyczkę dokładnie ma ten Dell - sposób "odpalenia" samego zasilacza się nie zmienia. Można zamiast zworki z przewodu zastosować przewód z microwyłącznikiem - jest dużo bardziej bezpiecznie, bo jak podejrzewam - serwerówki nie mają wyłącznika (przynajmniej nie wszystkie)
    swiercm
    mariuszss wrote:
    Wspomniane zasilacze serwerowe (w tym ten który posiadam) nie posiada żadnych wtyczek ani kabelków - proszę spojrzeć na zamieszczone zdjęcia.

Zatem jeśli chcesz go zastosować do PCta - czeka CIę kolejny wydatek, na okablowanie. Więc i tak i tak sposób odpalenia podany przeze mnie może przydać się w fazie testów, bo takowe przed podłączeniem warto wykonać. Oczywiście okablowanie można małym kosztem spróbowac dorobić, rozwalając jakiegoś pseudo-zasilaczo-podobnego twora. Gorzej z przyłączem do zasilacza, ale na pewno coś zanajdziesz, pasującego do Twojego Della.

Sam swego czasu miałem zamiar kupić deltę serwerową 600W, ale nie pasowała mi wtyczka ATX od niej i wszystko spaliło na panewce. Kiedyś nadrobię i życzę, byś Della z powodzeniem dostosował do swoich potrzeb. Podejrzewam, że wytrzymałościowo bije większość podobnych zasilaczy ATX. O to w sumie chodzi - a hałas? cóż - coś za coś, ale przy relatywnie niskim poborze mocy, nie powinno być super głośno.
    swiercm
    Lub platform wyposażonych w większą ilośc kart graficznych i innych urządzeń wymagających napięć +12V. Coś mi się wierzyć nie chce, że zasilacz w nominalnych ustawieniach nie ma możliwości oddawania/zasilania z linii +5V - to jest niezbędne do zasilania każdego dysku twardego, każdego napędu optycznego itd.

76A x 12V -> 912W na +12V teoretycznego, to jest miazga dla większości zwykłych ATX, i rzadko który w normalnej cenie może zaoferować taką moc - wyjątkiem są zasilacze z górnej półki typu Fractal o mocy ponad 1kW, ale to kosztuje tyle, że niektóre sprzęty przez niego zasilane nie są tej wartości. Opłacalne do porządnych, drogich PCtów wykorzystywanych głównie do zastosowań typowo graficznych.

To jest moc!

Przykładowo "budżetowy" zasilacz, Pentagram Silent Force 620W ma moc "tylko" 500W na +12V, a to jest już miazga dla większości zasilaczy typu ATX montowanych/stosowanych w zwykłych PC.

Chciałbym zobaczyć Della w testach przy zwykłej płycie ATX i powiedzmy dosyć prądożernych podzespołach tupu Phenom 125W + potężna karta graficzna o DTP około 200W. Zastanawia mnie fakt poziomu hałasu.
    michud
    Level 9  

tu macie opis pinów Zasilacz jest super.
    swiercm
    A jak poradziłeś sobie z podłączeniem go? Możesz dać jakąś fotkę? Ciekawi mnie to, bo jak wspomniałem, kiedyś przymierzałem się do Delty 600W serwerowej, ale odpuściłem ze względu na brak standardowych wtyków. Dodatkowo, miała ATX20+4PIN bodajże nierozłączne i było ryzyko że moja ówczesna MoBo z taką wtyczką sobie nie poradzi bez przejściówki (za mało miejsca wokół gniazda ATX).

Ależ moc!
    michud
    Level 9  
    Nie starałem się go podłączać do komputerów tylko zasilam nimi koparki BTC i gpu w przypadku LTC. Wystarczy dolutować PCI-e. 5V do zasilania raspberry pi wyciągam z prostej przetwornicy. Po prostu mocny i stabilny zasilacz za malutkie pieniądze. Chociaż trochę ostatnio podrożały i te za 55 zł zeszły z rynku.

Wystawiłem schemat po prostu na wszelki wypadek jakby ktoś szukał dobrego opisu.