Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G580 - HDD bios widzi/nie widzi, błąd odczytu danych na dysku

18 Sie 2013 22:37 6000 11
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam laptopa Lenovo G580, w nim jest dysk Samsung ST500LM012 500GB. Z nim jest taka sytuacja że raz komputer się zawiesił, no to wyłączyłem go przyciskiem włączam a tam komunikat że błąd odczytu danych naciśnij alt + ctrl + delete aby zrestartować i coś pisało o botowaniu innego dysku.

W sumie wchodząc w BIOS raz dysk widzi raz nie widzi dysku, nie raz na F12, menu boot'a dawałem dysk do zbootowania, ale z marnym skutkiem, błąd odczytu danych, albo praktycznie od razu albo po 4-5 minutach dopiero.

Dysk wyjmowałem, styki przeczyściłem z marnym skutkiem, przysłuchałem się, talerz się obraca chyba ale do pewnego czasu(o normalny start chodzi), potem tylko kręci się i tyle.

Ogólnie na dysk nie wejdę, jedynie mogę przesłać dane z MHDD, jeśli jeszcze jakieś potrzeba to mówić, wszystko dam.

Lenovo G580 - HDD bios widzi/nie widzi, błąd odczytu danych na dysku Lenovo G580 - HDD bios widzi/nie widzi, błąd odczytu danych na dysku Lenovo G580 - HDD bios widzi/nie widzi, błąd odczytu danych na dysku

(Komputer nie był stukany, nie spadł nigdy, nie był uderzany .itd)
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    tomekdulak napisał:

Tu się nie zgodzę. Parametr (191) SMART wskazuje iż były "przygody" z tym notebook'iem.
  • Poziom 9  
    RADU23 napisał:
    tomekdulak napisał:

Tu się nie zgodzę. Parametr (191) SMART wskazuje iż były "przygody" z tym notebook'iem.

Przynajmiej z tego co ja widziałem, może komuś spadł, ale w sumie mój laptop jest to nie wiem czy ktoś go ruszał, a co ten parametr oznacza?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    tomekdulak napisał:
    a co ten parametr oznacza?

Atrybut ID 191 ( BF )
    G-sense error rate
    Częstotliwość błędów w wyniku oddziaływania przeciążenia. Atrybut ten informuje o błędach pracy dysku w wyniku drastycznego przeciążenia (np. Upadek).
    Krytyczny: Nie (Im niższa wartość tym lepiej)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    tomekdulak napisał:
    co ten parametr oznacza?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
    Zrób skan w MHDD.
  • Poziom 9  
    Robert B napisał:
    tomekdulak napisał:
    co ten parametr oznacza?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
    Zrób skan w MHDD.

Ten test pod klawiszem F4?

Jest zmiana, dysk już nie jest taki martwy, działa dłużej, widać że ta jego "macka" chodzi po dysku. Widnows się nie włączy, ale np. urzedzenie do naprawy windowsa chyba się włączyło i działało. Robie skan pod F4 w MHDD i jest masakra przy nie których sektorach chyba, czy jak to się zwie. A ta opcja Loop skan/repair ona naprawia cokolwiek?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    tomekdulak napisał:
    widać że ta jego "macka" chodzi po dysku.

Jaka znowu macka?? Otworzyłeś dysk czy co??
    Na razie zrób sam skan i pokaż wynik. Wtedy będziemy wiedzieli czy jest co naprawiać.
  • Poziom 9  
    Robert B napisał:
    tomekdulak napisał:
    widać że ta jego "macka" chodzi po dysku.

Jaka znowu macka??
    Na razie zrób sam skan i pokaż wynik. Wtedy będziemy wiedzieli czy jest co naprawiać.

Kurde nie znam się na tym, o głowicę chodziło, pracuje teraz bo słychać, a wcześniej to normalnie masakra, 15 sekund od uruchomienia dysku i jego rozkręcenia chodziła i potem zawias.

Mam pytanie co do tego parametru (191), może ktoś bardziej go opisać, jeśli jest 100 czyli najwyżej to znaczy ze on raz został rzucony dość mocno, czy to się jakoś sumowały upadki np. po 2, 3 czy tam 5? Jak to z tym jest, przyda mi się na przyszłość.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zliczane jest każde uderzenie dysku w czasie pracy. Twój dysk naliczył 32.
    Przecież dałem link do opisu.
  • Poziom 9  
    Robert B napisał:
    Zliczane jest każde uderzenie dysku w czasie pracy. Twój dysk naliczył 32.
    Przecież dałem link do opisu.

A to val i worst co to jest? Jak to rozumieć, wytłumaczysz mi to w sensowny sposób? Z góry wielkie dzięki.
  • Poziom 43  
  • Poziom 9  
    Dobra, znowu nie wiem co zrobić, dysk i jego głowica pracuje kilka sekund a potem się zawiesza, wczoraj puściłem skan i po 83% się zaciął, niestety rano coś kliknąłem i ekran zgasnął. Znowu bios go teraz zawsze widzi, ale error odczytu danych jest, w MHDD jak tylko zacznę F4 od razu się odłącza. Mam jeszcze inny laptop to przepne dysk do tego i sprawdzę jeśli tutaj ten drugi będzie działał, czyli gniazdo jest w porządku kupie nowy dysk. Chyba że się uruchomi do wyratowania jeszcze.

EDIT: Dysk teraz kręci się z oporem, bo słychać, jeszcze tak powoli... Dobra, wykrywa zawsze go bios, ale po zaczęciu wczytania jakiś danych od razu odłącza się. No cóż, zamówiłem taki sam nowy i mam nadzieje że będzie już działał bez przeszkód, mimo to dziękuje za wszystko, dowiedziałem się więcej na temat technologi S.M.A.R.T. . Dzięki wielkie, chłopaki.