Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz ROTEL RA-02 - wymiana - wpływ tranzystorów mocy na brzmienie

kiler_0 18 Aug 2013 23:14 2574 4
Altium Designer Computer Controls
    kiler_0
    Level 8  
    Witam,
    Mam pytanie do osób zajmujących się modyfikowaniem i projektowaniem układów audio. Od około roku użytkowałem wzmacniacz Rotel RA-01. Byłem z niego zadowolony jednak brakowało mi możliwości sterowania zdalnego pilotem. Ostatnio w dobrej cenie kupiłem wzmacniacz Rotel RA-02 który konstrukcyjnie praktycznie nie różni się od poprzednika ale właśnie ma pilota. Rozkręciłem obudowy i zobaczyłem że wzmacniacze mają różne tranzystory mocy. W manualu serwisowym gdzie są schematy i lista części znalazłem że powinny być te same w obu modelach. W posiadanym przeze mnie od roku modelu RA-01 są te co w instrukcji czyli po dwie sztuki Sanken D1047 i B817. Natomiast w kupionym ostatnio RA-02 są Sanken C3853 i A1489.
    Z mojego subiektywnego odczucia po przesłuchaniu jak grają poszczególne wzmacniacze stwierdzam że nie ma zbytnio różnicy, z tym że wydaje mi się że RA-02 ma troche bardziej jasny otwarty dźwięk, bardziej dynamiczny z lepszą szczegółowością i lepiej uwydatnionym basem.
    I tu pojawia się moje pytanie, które tranzystory są lepsze? I czy wymiana tranzystorów ma duży wpływ na dźwięk??
    Mam nadzieję że opisałem to w miarę jasno i ktoś będzie w stanie się wypowiedzieć na ten temat.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    Yano_X
    Level 23  
    2SD1047 i 2SB817 spotyka się w starszych konstrukcjach, natomiast wspomniana druga para cechuje się lepszymi parametrami czasowymi. Zasadniczo tranzystory w stopniu mocy mają najmniejsze znaczenie na jakość i barwę dżwięku. O tych właściwościach decyduje przede wszystkim konstrukcja stopnia sterującego i przedwzmacniacza.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    leonsocio
    Level 28  
    J/w, stopień końcowy nie ma większego wpływu na efekt finalny. W sytuacji gdy naprawiam wzmacniacz i w końcówce jest jakikolwiek tranzystor w obudowie TO3P (czy jakoś tak) typu 2SA1265/2SC3182 nie do dostania, wstawiam zawsze 2SC5198/2SA1941 i jest git (oczywiście o ile to nie jest np. Darlington).
    kiler_0
    Level 8  
    Czyli rozumiem że wstawione obecnie tranzystory Sanken C3853 i A1489 są przyzwoitej klasy i nie ma potrzeby zmieniania ich na te które są oryginalnie w dokumentacji producenta?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account