Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz ROTEL RA-02 - wymiana - wpływ tranzystorów mocy na brzmienie

18 Sie 2013 23:14 2229 4
  • Poziom 8  
    Witam,
    Mam pytanie do osób zajmujących się modyfikowaniem i projektowaniem układów audio. Od około roku użytkowałem wzmacniacz Rotel RA-01. Byłem z niego zadowolony jednak brakowało mi możliwości sterowania zdalnego pilotem. Ostatnio w dobrej cenie kupiłem wzmacniacz Rotel RA-02 który konstrukcyjnie praktycznie nie różni się od poprzednika ale właśnie ma pilota. Rozkręciłem obudowy i zobaczyłem że wzmacniacze mają różne tranzystory mocy. W manualu serwisowym gdzie są schematy i lista części znalazłem że powinny być te same w obu modelach. W posiadanym przeze mnie od roku modelu RA-01 są te co w instrukcji czyli po dwie sztuki Sanken D1047 i B817. Natomiast w kupionym ostatnio RA-02 są Sanken C3853 i A1489.
    Z mojego subiektywnego odczucia po przesłuchaniu jak grają poszczególne wzmacniacze stwierdzam że nie ma zbytnio różnicy, z tym że wydaje mi się że RA-02 ma troche bardziej jasny otwarty dźwięk, bardziej dynamiczny z lepszą szczegółowością i lepiej uwydatnionym basem.
    I tu pojawia się moje pytanie, które tranzystory są lepsze? I czy wymiana tranzystorów ma duży wpływ na dźwięk??
    Mam nadzieję że opisałem to w miarę jasno i ktoś będzie w stanie się wypowiedzieć na ten temat.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    2SD1047 i 2SB817 spotyka się w starszych konstrukcjach, natomiast wspomniana druga para cechuje się lepszymi parametrami czasowymi. Zasadniczo tranzystory w stopniu mocy mają najmniejsze znaczenie na jakość i barwę dżwięku. O tych właściwościach decyduje przede wszystkim konstrukcja stopnia sterującego i przedwzmacniacza.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    J/w, stopień końcowy nie ma większego wpływu na efekt finalny. W sytuacji gdy naprawiam wzmacniacz i w końcówce jest jakikolwiek tranzystor w obudowie TO3P (czy jakoś tak) typu 2SA1265/2SC3182 nie do dostania, wstawiam zawsze 2SC5198/2SA1941 i jest git (oczywiście o ile to nie jest np. Darlington).
  • Poziom 8  
    Czyli rozumiem że wstawione obecnie tranzystory Sanken C3853 i A1489 są przyzwoitej klasy i nie ma potrzeby zmieniania ich na te które są oryginalnie w dokumentacji producenta?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto