Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór głośnika niskotonowego i wysokotonowego.

19 Sie 2013 00:02 2286 13
  • Poziom 15  
    Witam
    Ostatnio dostałem 2 stare, w stanie idealnym głośniki jeden to owalny głośnik tonsila, niestety modelu nie jestem pewien ale chyba jest napisane: GD-10-16/4 wiem że jest 15 omowy, i ma 4 w mocy, praktycznie nie przenosi żadnego basu, oraz duży 25cm głośnik rosyjskiej produkcji także owal 3W 8om, obydwa grają na prawdę nieźle, szczególnie ten rosyjski, i to bez pudła. Chciałbym złożyć kolumienkę, ok 60 - 90 l do tych głośników dorzuciłbym jakiś niskotonowiec, i wysokotonowy głośniczek, zwrotnicę spróbuję jakoś prowizorycznie zaprojektować z własnej wiedzy, oraz pomocy forum. Zależy mi by ktoś powiedział czy 60l wystarczy czy może lepiej większa objętość, czym wygłuszyć kolumnę, oraz jakie głośniki kupić, najlepiej jeśli niskotonowiec miał rozmiar 20 - 25cm, proszę o konkretne modele, rady, jakiej średnicy i długości powinien być bass reflex. Jakiej mocy będzie to kolumna? sumuje się po prostu wszystkie głośniki?
    Jeśli nie ten dział proszę uprzejmie o przeniesienie...
  • Poziom 26  
    Raczej na początku musisz się zastanowić nad tym czy te głośniki które znalazłeś, będą miały jakąś rację bytu razem z głośnikiem...nowym...niskotonowym. Raczej w to wątpię, co najwyżej możesz je wykorzystać jako średniotonowe, aczkolwiek to zależy do tego na jaki niskotonowy się zdecydujesz, możliwe, że nie będą wtedy potrzebne. No i musisz powiedzieć, do czego będziesz je wykorzystywał.

Pozdrawiam. Djjoker
  • Poziom 15  
    Miałyby by one być jako średniaki, ładnie grają, a sprzedać za 10 zł szkoda, o wyrzuceniu nie wspomnę, a jaki niskotonowy? właśnie o to pytam :P Chodzi głównie o zabicie czasu, o hobby, i zadowolenia z efektu, żeby to w miarę grało, myślę że rodzaj muzyki tutaj nie ma większego znaczenia, jedynie ważne dla mnie jest by miały dużo basu, zastanawiam się czy kupno wysokotonowego jest konieczne... Pasmo przenoszenia tonsila to 16k...
    Ps: nie spodziewam się cudu, ale jak coś wyjdzie to papa się uśmiechnie ;)
  • Poziom 26  
    Może dobierz sobie coś z oferty STX-a? Chol...to będzie wielka improwizacja... xD ciężko jest dobrać coś sensownego. Jakiś 20 -25cm głośnik tonsila lub STX-a powinien być okej, później zawsze możesz dorzucić jakiegoś wysokotnowego wedle własnego uznania. Tutaj raczej nie ma co się posiłkować wykresami pracy głośników etc. Raczej musimy działać na wyczucie.
  • Poziom 15  
    Uważasz że te głośniki mimo dobrego stanu nie nadają się do niczego? Kiedyś robili gorzej? może inna technologia? Jakie modele nadają się w teorii do pudła 60l? maksymalne pudło jakie mogę zrobić to 90l Te średniaki odciać w równym zakresie? Coś ok 2000- 14000 Hz? Ten rosyjski potrafi zejść dość nisko.
  • Poziom 26  
    To skoro tak sadzisz, to dobierz jakiegos noskotonowca ktory by gral nisko do 2kHz, obetnij sredniotonowca kolo 12kHz i dobierz jakis maly gwizdek piezoelektryczny powyzej i ew.zamontuj do niego jakis tlumik. Pojemnosc kolumny dobierz do glosnika niskotonowego i nie zapomnij odgrodzic Rosyjskiego sredniotonowego jakas przegroda.
    Przperaszam za brak polskich liter, pisze z telefonu.

Nie sadze ze sa zle, raczej, ze nie mozemy sie posilkowac zadnymi danymi katalogowymi i tu moze byc problem, sluch nie zawsze jest nie zawodny, raczej dosc subiektywny.

Po za tym to sa glosniki szerokopasmowe, dosc niklej pewnie jakosci stosowane raczej do telewizorow. Nie przeznaczone do odtwarzania wysokiej jakosci audio.

Aha- wez pod uwage, ze te glosniki sa zapewne o dosc duzej skutecznosci i tu rodzi sie pytanie czy nie beda sie zbytnio wychylac w stosunku do innych i czy da sie to skorygowac jakims tlumikiem czy nie.
  • Poziom 15  
    Powoli rozumiem problem, dlaczego tylko dla rosyjskiego średniotonowca potrzeba zrobić przegrodę? rozumiem że ma być to zamknięta przestrzeń, czyli jeśli chciałbym zrobić to w kolejności od góry: gwizdek, tonsil, rosyjski, niskotonowy to odcinając skrzynię dla sredniotonowego zmniejszę objętość dla niskotonowca tak? Dlaczego drugi średniak nie musi być w osobnej przestrzeni? PS: dowiedziałem się, że ten rosyjski głośnik był w jakimś starym radiu, wyciągnięty przeleżał naście lat w piwnicy, radio podobno było jeszcze w obudowie drewnianej. Właśnie zależy mi żeby ktoś napisał z jakiś tańszych niskotonowców 20 - 25cm jakie mogłyby się nadawać i jaki litraż potrzebują, planuję zrobić smukłą kolumienkę, ale dość wysoką, z BR tylko jaki powinien być długi i jaka średnica?
    Coś takiego by się nadało?: Alphard Model EW650A 8 OHMS
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Widzisz...ten Alphard ma...bardzo nikłą skuteczność...coś około 88dB zaś nasz Rosyjski średniotonowiec(szerokopasmowiec) ma skuteczność bliską 100dB...tak samą pewnie ma ten polski głośnik. Zatem musisz przede wszystkim zastanowić się nad tym jak zbijesz tą różnicę głośności...ew. Dobierz skuteczniejszy głosnik niskotonowy, ale to Ci się chyba nie uda. Oczywiście jeśli chcesz zamontować te dwa głośniki szerokopasmowe w jednej kolumnie to przegroda na oby dwa, ale to już jest dużo za dużo tych średnich xD Dwa takie szerokopasmowe głośniki zagrają już naprawdę duuuuużo głośniej od całej reszty. Wtedy taka kolumna nie ma racji bytu.
    Dlatego musisz się nad tym zastanowić czy jest sens robić taką kolumnę. Myślę, że z jednym głośnikiem...to może jeszcze coś wymyslimy, ale dwa szerokopasmowe o dużej skuteczności to pomyłka. Poszukaj w internecie, książkach, zasad budowy zwrotnic i jakiś porad. Szczerze mówiąc nie pamiętam jak stłumić głośność średnitonowego głośnika. Możesz dobrać litraż budowli pod względem niskotonowca a np.: resztę budy(od góry) zabudować przegrodą i zamontować tam gł. średniotonowy i wysokotonowy, a dolna część(ta oddzielona) powinna być dostosowana do głosnika niskotonowego.

No i to chyba tyle...nic bardziej sensownego tu chyba nie zrobimy.

Właśnie przez to wszsytko łatwiej jest zbudować DOBRĄ kolumnę w oparciu o nowe głośniki, niż stare, i jeszcze w dodatku o nie pewnych informacjach.

Faktycznie te głośniki Rosyjskie a może Radzieckie...nie wiem. Dość szerokie miały pasmo, ale sama góra wysokich tonów zawsze była lekko stłumiona, zatem jakiś mały piezoelektryczny głośnik nadałby się tam idealnie wraz z tłumikiem, żeby też się za bardzo nie wybijał ponad "orkiestrę"

Założę się że te głośniki były w jakiś radiach lampowych o mocy około 2W, Wyobraź sobie, wtedy nie było tak mocnych wzmacniaczy, dlatego trzeba było robić głośniki o większej skuteczności...żeby jako tako głośno to grało...
  • Poziom 15  
    Czyli rozumiem że średnie tony razem z wysokimi w skrzyni, niskie zaś z BR osobno? Może jakaś propozycja głośnika dla 36 l skrzyni...
  • Poziom 26  
    Zawsze możesz zrobic trochę inny układ głośników lub większą skrzynię, lub w jakiś inny sposób je odgrodzić, ew. zrobić w środku jakąś małą komorę tylko dla średniotonowego. Jednak pamiętaj, że jest ona konieczna. Co do głośnika niskotonowego to propozycje zostawię Tobie. Potem możemy je razem tutaj omówić.
  • Poziom 15  
    Dlaczego stosuje się osobne komory dla średniotonowca? Czyli niskie mogą być razem z wysokimi? Tak się tylko zastanawiam teraz... tak na prawdę to te głośniki najlepiej wyrzucić i kupić najtańszy średniotonowy głośnik z dzisiejszej produkcji?
  • Poziom 26  
    Ja bym tak zrobił. Chodzi choćby o to jakie ciśnienie wewnątrz kolumny wytworzy gł. niskotonowy. Rozerwie membranę średniotonowca i nie pozwoli mu pracować jego normalnym trybem pracy. Wysokotonowe głóniki są z tyłu zakryte i ciśnienie nie dostaje się do membrany głośnika. Sądzę, że o to w tym chodzi. Możemy pokombinować z jednym tym szerokopasmowym radzieckim głośnikiem, może coś ciekawego nam wyjdzie ;) Zapewne, jescze to sprawdzę, jest szansa, że stłumimy jakoś jego głośność. A kolumnę po prostu dobierz do głośnika niskotonowego. I pamiętaj także, że parametry Alphardów są fikcyjne często, często są tylko na pudełku a w rzeczywistości odbiegają od oficjalnych parametrów.
  • Poziom 15  
    Dibeisi to pewnie chinski szajs? znalazłem coś ciekawego niby 91dB efektywność.
  • Poziom 26  
    Gorzej niż szajs, poszukaj może jakiegoś Tonsila? Używanego...to sobie zregenerujesz. W razie co to pomogę. STX może być. Z tych tańszych chinoli to już Alphard najlepszy.