Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podstawy debugowania warstwy fizycznej sieci CAN - część 2

ghost666 19 Aug 2013 09:52 2403 0
Tespol
 • Sprawdzanie stanu zasilacza

  Przed uruchomieniem testowanego urządzenia trzeba sprawdzić stan jego zasilacza lub zasilaczy. Zależnie od użytego transceivera zasilany jest on napięciem 3,3 V lub 5 V. Nie jest to rzadka sytuacja gdy brak napięcia zasilającego transceiver CAN jest przyczyną niepoprawnego działania układu. W związku z tym musimy upewnić się czy sekcja zasilania układu działa poprawnie. Do tego celu wystarczy wykorzystać multimetr i zmierzyć napięcia zasilające występujące w układzie. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie zewrzeć zasilania do masy, gdyż piny VCC i masy znajdują się obok siebie w omawianym transceiverze. Możliwy jest też pobór mocy pobieranej przez transceivere. Podczas stanu dominującego układ powinien pobierać około 50..60 mA, a w stanie recesywnym 10 mA. Ta różnica w prądzie potrzeba jest do wygenerowania napięcia różnicowego na terminatorze sieci w stanie dominującym. Dokładny prąd będzie różnić się od teoretycznego, gdyż jest zależny także of ilości urządzeń w sieci CAN. Z uwagi na naturę sieci CAN i przełączanie się z obu stanów w czasie trwania pomiaru zmierzony prąd będzie uśredniony z stanów dominujących i recesywnych.

  Zaleca się odsprzęganie napięcia zasilającego transceiver CAN pojemnością o wartości co najmniej 4,7 μF, umieszczoną blisko układu. Wartość ta zapewnia adekwatne buforowanie napięcia zasilania podczas transmisji w sieci. W innym wypadku wahania napięcia zasilającego spowodowane zwiększającym się nagle poborem prądu. Do sprawdzenia jakości zasilania i odsprzęgania zasilania wykorzystać można oscyloskop, który pozwoli na sprawdzenie stabilności napięcia zasilającego podczas pracy układu. Bardzo niepożądanym jest niepotrzebne limitowanie dostępnego transceiverowi prądu w czasie transmisji. Nawet w przypadku awarii - zwarcia jednej z linii sieci do masy lub zasilania - zadziała wbudowane wewnętrzne zabezpieczenie transceivera. W takiej sytuacji napięcie zasilania, z uwagi na większy prąd pobierany z zasilacza, może spaść niebezpiecznie nisko i w konsekwencji doprowadzić do niepoprawnej pracy cały system gdy transceiver próbuje wprowadzić sieć CAN w stan dominujący.
  Źródła:
  http://www.ti.com/lit/an/slyt529/slyt529.pdf

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11035 posts with rating 9362, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Tespol