Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiswitch 9/8 - Uziemić czy nie?

literat 19 Sie 2013 15:36 4083 3
  • #1 19 Sie 2013 15:36
    literat
    Poziom 10  

Witam wszystkich.

Mam jedno pytanie odnośnie uziemienia multiswitchy.

W blokach bardzo często występuje uziemienie mostkowane do zera w gniazdku elektrycznym.
    Wiadomo, że uziemienie powinno posiadać swój (czyli trzeci) przewód koloru zielono żółtego, który jest prowadzony obok żył: zera i fazy.

Oczywiście u mnie w mieszkaniu uziemienie jest mostkowane (czyli do zera) i tu mam pytanie:

Czy multiswitch uziemić do takiego mało fachowego uziemienia (mostkowanego) czy go w ogóle nie uziemiać?
    Co będzie lepszym rozwiązaniem?

0 3
  • #2 19 Sie 2013 16:22
    slawekx
    Poziom 28  

literat napisał:
    Witam wszystkich.

Wiadomo, że uziemienie powinno posiadać swój (czyli trzeci) przewód koloru zielono żółtego, który jest prowadzony obok żył: zera i fazy.

Co będzie lepszym rozwiązaniem?[/b]

Jak możesz to dołącz zdjęcie.

Dodano po 35 [minuty]:

Przeczytaj
    Definicje i pojęcia używane w elektroenergetyce

0
  • #3 20 Sie 2013 22:01
    literat
    Poziom 10  

W obudowie gniazdka elektrycznego (tam gdzie się wsadza wtyczkę) wystaje bolec, czyli uziemienie.
    Po otwarciu gniazdka bolec jest połączony z niebieskim przewodem, czyli zerem / masą.

Chciałbym poznać wasze zanie: czy warto do tego uziemiać multiswitch, czy nie?

Bo jeśli nie to chyba nie ma sensu montowania takich zabezpieczeń:
    http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_przeci...we_tv-sat_wtyk_f-_gniazdo_f_signal_R48602.htm

W moim przypadku (dla mojej instalacji antenowej) będę potrzebował takich zabezpieczeń aż 9 sztuk.

Co sądzicie?
    Czy podłączyć multiswitch o raz inną elektronikę (pc...) do takiego uziemienia czy raczej nie?

Multiswitch 9/8 - Uziemić czy nie?

0