Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pracownik energetyki źle podłączył fazy do nowego licznika

19 Sie 2013 20:11 2574 13
  • Poziom 10  
    Witam

W zeszłym roku wymieniała energetyka u mnie licznik energii. Mam podłączone 3 fazy, kilka dni temu chciałem podłączyć silnik trójfazowy, wcześniej po zmianie licznika nie korzystałem w żaden sposób z połączenia 3fazowego. Okazało się że nie mam 1 fazy więc pomierzyłem napięcie koło zegara na S-ce (bezpiecznik eska) i brakowało 1 fazy. Potem zerwałem plombę na głównych bezpiecznikach (te pierwsze od słupa) i było wszystko OK.
    Zadzwoniłem do energetyki i przedstawiłem problem, pan pozwolił mi zerwać plombę pod zegarem. I tam był jeden kabel źle dokręcony, nie było styku. Dokręciłem go, zadzwoniłem ponownie do energetyki i poinformowano mnie że przyślą pracownika do zaplombowania, razem z fakturą za nowe.

Nie wiem czy chodziło o jedną czy dwie plomby, bo kobieta z którą rozmawiałem rozumiała tylko fakt że plomba jest zerwana, trzeba przysłać pracownika i wystawić fakturę czyli schemat pracy baby przy kompie! Jeszcze dodała że mogę napisać odwołanie do energetyki, ale dlaczego mam płacić za czyjeś błędy.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Moderator
    melman666 napisał:

Nie wiem czy chodziło o jedną czy dwie plomby, bo kobieta z którą rozmawiałem rozumiała tylko fakt że plomba jest zerwana, trzeba przysłać pracownika i wystawić fakturę czyli schemat pracy baby przy kompie! Jeszcze dodała że mogę napisać odwołanie do energetyki, ale dlaczego mam płacić za czyjeś błędy.

Dlatego, że skoro wkładasz palce w cudze rzeczy, to nie jesteś w stanie udowodnić winy tego "ktosia". Po prostu wziąłeś winę na siebie.
  • Poziom 10  
    Ale:
    kabel zawsze mogę odkręcić przed przyjściem pracownika

telefonicznie miałem zgodę na zerwanie plomby pod zegarem, a rozmowa jest nagrywana
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Moderator Energetycy
    Ale :
    po podłączeniu licznika instalator (nie pracownik energetyki) sprawdza obecność napięcia na wszystkich fazach oraz międzyfazowe.
    Inaczej pracownika ZE się nie puszcza, tylko po upewnieniu się, że wszystko OK.
    Bywa różnie.
  • Poziom 10  
    ale instalator to w twoim rozumieniu to osoba którą mam sam zatrudnić do sprawdzenia nowego zegara?
    Tutaj nie chodzi o całkowicie nową instalację tylko o wymianę starego licznika na nowy.
  • Moderator Energetycy
    Skoro nie jesteś w stanie sprawdzić działanie pracownika ZE, to nie dotykaj instalacji, o liczniku nie wspomnę.

PS. A zegarów to ja mam w bród - mechaniczne i elektroniczne nawet, ale te drugie nie cykają.
  • Poziom 10  
    Mi chodzi o to że telefonicznie dostałem pozwolenie od Pana z pomocy enegretycznej ze mogę zerwać plombę by sprawdzić kto lub co zawiniło. A po następnym telefonie, nie już do pomocy energetycznej tylko na numer podany przez nich dowiedziałem się od Pani że przyjadą , zrobią i wystawią fakturę.
  • Poziom 22  
    Niepotrzebnie ingerowałeś w układ pomiarowy. Trzeba było zgłosić problem i poczekać aż ktoś przyjedzie a nie na własną rękę próbować naprawić.
  • Poziom 10  
    Racja, mogłem nie szukać przyczyny, ale jak okazało by się że wina jest w mojej instalacji to i tak musiałbym zapłacić za zerwanie plomb bo przecież pracownicy energetyki też by musieli jakoś dokonać pomiarów.
  • Moderator Energetycy
    Nieprawda.
    Jeszcze by musieli przeprosić. W końcu przewód pod pokrywą/osłoną zacisków licznika był źle umocowany. Plomby całe, nikt nie ruszał więc ... czyja wina ?
    A pomiar mogli sobie spokojnie wykonać wymuszaczem mocy.
  • Moderator - Elektryka
    melman666 napisał:
    Racja, mogłem nie szukać przyczyny, ale jak okazało by się że wina jest w mojej instalacji to i tak musiałbym zapłacić za zerwanie plomb bo przecież pracownicy energetyki też by musieli jakoś dokonać pomiarów.

Dlatego gdy się na czymś nie znasz, zatrudnij osobę która się zna. Sprawdzi, pomierzy, skonsultuje z dostawcą, papier wystawi... A ty śpisz spokojnie. ;)
  • Poziom 10  
    Całe te sprawdzanie dokonałem z elektrykiem z 40 letnim doświadczeniem, który robił całą instalację.
  • Moderator Energetycy
    No to teraz trzeba zapłacić za plomby :D
  • Poziom 29  
    Dla pocieszenia powiem tylko, że u Nas (Kujawsko-Pomorska ENERGA) jest 34 zł za pierwszą plombę i 5 zł za kolejną, przynajmniej tak ostatnio policzyli.

A jak sam zerwałeś plombę, to sam za to płacisz :-)

Pozdrawiam
    Mateusz.