Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BLX15,BLY93A Posiadają wewnętrzne diody?

19 Sie 2013 21:53 969 2
 • Poziom 12  
  Witam,
  Trafiły mi się tranzystory BLX15 i BLY93A, pomierzyłem złącza bo póki co nie będę ich sprawdzał w układzie i tu moje zdziwienie. Złącze kolektor-emiter zachowuje się jak dioda.Tzn, przewodzi dla kolektor (-) emiter (+) a odwrotnie - tak jak w zasilanym układzie - kolektor(+) emiter (-) jest zaporowo.Pozostałe złącza prawidłowo.To tranzystory mocy w.cz i ile razy takie miałem w ręce to nie było takich historii.Mam nadzieję że czegoś nie wiem bo nie chciałbym żeby były wszystkie spalone a jest ich 5 i wszystkie zachowują się tak samo.Elektrod nie mylę bo patrzyłem w ich noty.Będę wdzięczny za pomoc.
 • Poziom 38  
  Wątpię aby między kolektorem a emiterem była dioda. Dioda to dodatkowa niepożądana pojemność wyjściowa CE. Zrób prosty układ testowy jak dla OE na 12V z opornikiem 100÷200Ω w kolektorze. Przez opornik 1k daj polaryzację na bazę i pomierz napięcie na kolektorze bez i z polaryzacją. Dowiesz się jak zachowuje się tranzystor bodaj dla prądu stałego, zawsze to coś. Tranzystory wydają się być nowe czy są z wylutu :?:
 • Poziom 12  
  Wczoraj po napisaniu posta a przed przeczytaniem odpowiedzi jeszcze sprawdziłem β i oba (pięć) tranzystory zachowują się prawidłowo i mają współczynniki ze środka przedziału w/g ich not.Przed chwilą sprawdziłem je w takim właśnie układziku jak napisałeś i też okej.Powinienem być spokojny bo tranzystory są "nowe", leżaki magazynowe, nielutowane i raczej jestem.Byłem raczej ciekawy dlaczego tak miało by się dziać jak zmierzyłem.

  Mój pomysł jest taki:
  Może to tak tylko przy takich mikroamperach z miernika tak się złącze zachowuje bo to za mało żeby je spolaryzować poprawnie a B-E ma tak duży prąd wsteczny zaporowo ( większy od B-C ) i te dla miernika jest zwarciem i jak mierzę C-E (- i +) to mi miernik pokazuje spadek na złączu B-C.Jak mierzę C-E (+ i -) to prąd wsteczny zaporowo spolaryzowanego złącza C-B jest na tyle mały że tej rezystancji miernik nie widzi i nawet te jego mikroampery nie przepłyną.W końcu to tranzystory mocy w.cz. i ich budowa zawsze różni się od "typowych tranzystorów". To by pasowało.A dla normalnych prądów pracy rzecz jasna ten efekt nie wystąpi.

  A co do pojemności to przecież każdy tranzystor: bi- czy unipolarny taką pojemność ma.

  Mnie zdziwiło to że to tranzystor bipolarny i tak się złącze nie zachowuje i liczyłem że głos zabierze też ktoś kto potrafiłby to wytłumaczyć albo prościej ma takie tranzystory pod ręką i będzie tak miły i zmierzy z ciekawości albo kiedyś zmierzył i pamięta i powie że" te tranzystory tak mają" a jak zbudował na nich co zbudował to wszystko było okej.Szczerze to byłem trochę ciekawy tej wersji teoretycznej ale w sumie to najważniejsze że tranzystory wydają się być dobre <ok>.

  Ja póki co pozostanę przy tym swoim tłumaczeniu :P

  Pozdrawiam

  Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

  Pomierzyłem te tranzystory jeszcze inaczej.Nie na zakresie do pomiaru tranzystorów tylko na zakresach do pomiaru rezystancji.
  BLY93A ma na zakresie 2MΩ tylko w jedną stronę 1800 kΩ , dla mniejszych zakresów przerwy.
  BLX15 ma w dwie strony 23kΩ na zakresie 2MΩ , na zakresie 200KΩ ma 23kΩ w jedną i 25kΩ w drugą.Czyli robi się ta różnica przewodzenia lepiej w jedną i gorzej w drugą jak dla tej rzekomej diody. Dla niższych zakresów przerwa w obie strony.
  Jak na tranzystor to małe rezystancje spolaryzowanych na zapór złącz ale to widać może tak być bo w normalnych warunkach jak tranzystor pracuje wielko-sygnałowo to takie kiloomy, gdyby nawet tam były, to nijak się mają do kilku omów (max) na wejściu i kilkunastu (max) na wyjściu tych tranzystorów.
  Czyli chyba rzeczywiście jest tak jak przypuszczałem z tymi względnie dużymi upływnościami złącz i to tylko wina takiego pomiaru bo dla różnych napięć i prądów na zaciskach miernika wychodzi co innego, żadnych diod tam nie ma a te tranzystory widać "już tak mają" ;)