Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha a-520 nieudana naprawa

bocian2432 20 Sie 2013 17:17 1035 2
  • #1 20 Sie 2013 17:17
    bocian2432
    Poziom 11  

Witam,
    niedawno strzelił mi jeden kanał w mojej a-520. Objawy były takie, że wzmacniacz nie podawał nic na wyjście. Otworzyłem go i zobaczyłem spalone rezystory i napuchnięty kondensator 100uF na tymże kanale. Wymieniłem tylko spalone rezystory i wszystkie kondensatory oprócz tych 2 wielkich 12mF (sprawdziłem je i oba mają 10,4mF, więc są ok) oraz wszystkie tranzystory sterujące i mocy oraz dwa C2240 (TR115 i 116). I oto wrócił ten click przekaźnika przy włączeniu. Niestety jak pokręcę gałką trochę głośniej to przekaźnik się rozwiera. Dodatkowo zauważyłem też że tranzystor sterujący TR120 się grzeje (i tylko on). Posprawdzałem już chyba wszystkie rezystory i diody w otoczeniu i wszystko wygląda ok, więc powoli kończą mi się pomysły. Liczę że ktoś może mi coś podpowiedzieć.

Dodam że na razie próby przeprowadzam beż podpiętych kolumn. Moment kliknięcia przekaźnika wydaje się nieco bardziej oddalony w czasie od momentu włączenia wzmacniacza niż przed awarią.

Pozdrawiam
    Tomasz

0 2
  • #2 20 Sie 2013 17:50
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Sie 2013 18:06
    bocian2432
    Poziom 11  

Nie sprawdzałem cermetowych i jednak to jeden z nich padł. R118 0,22R jest rozwarty całkiem. Poszperam w gratach i dam tymczasowo 2x 0,1ohm 5W w szeregu i sprawdzę czy odpala.

EDIT:
    To jednak ten rezystor. Śmiga aż miło :) a więc problem rozwiązany i można zamknąć

EDIT:
    i jednak temat powraca... podziałał kilka dni i to samo, ten sam kanał, te same rezystory spalone, cala końcówka usmażona. Nie mam pojęcia o co może chodzić... ehhh i znów miesiąc czekania na tranzystory z chin... jakieś pomysły macie co to może być??

0