Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem o 90 stopni oraz o 180 (z 3 kracówkami)

20 Sie 2013 21:39 3321 15
 • Poziom 7  
  Witam, opiszę temat od początku.
  Mam wykonać układ sterowania silnikiem trójfazowym z przekładnią (motoreduktor). Obroty na wyjściu są bardzo bardzo małe ponieważ silnik ma obracać "coś" w zakresie 180 stopni. W tym celu są wykorzystane 3 krańcówki (styki NO). Jak na załączonym obrazku poniżej. Do sterowania będą służyć 2 panele z przyciskami. Każdy ma po 3 przyciski. Z czego po jednym awaryjnym do zatrzymania silnika w dowolnej chwili. I tak jeśli to "coś" stoi pionowo to górna krańcówka jest wciśnięta i wszystko stoi. I teraz mamy pierwszy panel z 2 przyciskami do obrotu o 90 stopni w lewo i w prawo (silnik wyłączają albo lewa albo prawa krańcówka). I teraz jest sytuacja jeśli to "coś" jest poziomo (albo wciśnięta lewa bądź prawa krańcówka) to mamy prawy panel do obrotu bezpośrednio o 180 stopni, żeby nie naciskać dwa razu przycisk obrotu o 90 stopni.
  Na razie to tyle, myślę że rysunek trochę rozjaśni sytuację. Dodam iż chodzi mi o udoskonalenie tego sterowania, gdyż jest to już wykonane ale nie działa w pełni (nie obraca o 180 stopnii). Przyczyną jest to że są jeszcze dwa zewnętrzne wyłączniki awaryjne i środkowa krańcówka jest NC. I właśnie ona jest połączona szeregowo z wył. awaryjnymi, czyli każdorazowe przejście przez środek "czegoś" powoduje odłączenie zasilania.

  Sterowanie silnikiem o 90 stopni oraz o 180 (z 3 kracówkami)
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 39  
  Podepnij do styku + 180 przekaźnik z samo podtrzymaniem który zniweluje (zrównoregli) środkową krańcówkę drugą parą styków.
 • Moderator Elektrotechnika
  dambo385 napisał:
  to "coś

  Kolego dambo to ma być praca do szkoły ? Bo jeśli jest to konkretna maszyna to myślę że koledzy z takimi już pracowali .Bo na razie to jest opisowe "coś ".
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 7  
  To jest konkretna maszyna, ja jestem z wykształcenia elektronikiem, i chce ogarnąć więcej niż trochę styczniki, dlatego się tego podjąłem. A to coś to jest tam zakładany pewien przyrząd spawalniczy który pomaga spawać spawaczom (obraca konstrukcje).
  Zrobiłem schemat tego układu, jak coś to mogę wrzucić to coś wymyślimy.
  pozdrawiam
 • Moderator Elektrotechnika
  Kolego, prosiłbym o rysunek, by się upewnić w mojej koncepcji, taki sam jak poprzednio (cylinder), tylko zaznacz kąty wokoło cylindra, od jakiego miejsca do jakiego 90, a od jakiego do jakiego 180.
 • Poziom 26  
  Witam.
  Można by było wykonać sterowanie na jednej kasecie sterowniczej, ale trzeba by dołożyć przełącznik S (90°/180°), który by zwierał środkową krańcówkę (WKS), przy obrocie detalu o 180°. Przyciski sterownicze powinny być podwójne, aby można było zjechać ze środkowej krańcówki, kiedy jej styki są rozłączone.
  Sterowanie silnikiem o 90 stopni oraz o 180 (z 3 kracówkami)
 • Poziom 7  
  Dla zobrazowania wygląda to tak jak byśmy patrzyli na przednią oś w samochodzie z przednim napędem. Oczywiście od boki. Wtedy półoś to nasz motoreduktor a śruby od koła to mocowanie przyrządu co się obraca. Na tarczy jest wypust na rolki krańcówek. Krańcówki są wtedy zamocowanie: jedna na godzinie 9 (lewa), środkowa na 12 i prawa na 3.

  Dodam że teraz sterowanie jest zrobione na 4 stycznikach plus 2 dodatkowe moduły do 2 styczników ze stykami NC i NO.

  Zamieszczam "schemat" robiony na kolanie, nie jest najwyższych lotów ale może coś pomoże.
  Sterowanie silnikiem o 90 stopni oraz o 180 (z 3 kracówkami)
 • Moderator Elektrotechnika
  Czyli to co narysowałeś to jest jeden zestaw ,dwa styczniki siłowe lewo /prawo plus dwa pomocnicze . I tu bym też zapytał po co druga kaseta.
  dambo385 napisał:
  do obrotu o 90 stopni w lewo i w prawo (silnik wyłączają albo lewa albo prawa

  tu miało chyba być środkowa krańcówka lub lewa /prawa. A 180 to lewa i prawa.
  Pomysł kolegi zyzy jest dobry jeśli to miało tak pracować jak myślę.
 • Poziom 7  
  Ale skoro są dwa panele to może dało by się je wykorzystać.
  Tak mój błąd, bo np. z lewej pozycji obrót o 90 stopni to na środek, a później ze środka albo o 90 w lewo albo w prawo.
 • Poziom 26  
  Aby wykorzystać dwa już istniejące panele, należy zamontować jeszcze dwa przekaźniki pomocnicze, które będą odłączać część sterowania, jeżeli środkową krańcówkę chcemy pominąć.
  Sterowanie silnikiem o 90 stopni oraz o 180 (z 3 kracówkami)
 • Moderator Elektrotechnika
  Kolego zyzy dlaczego zastosowałeś podwójne załączanie w tym pierwszym schemacie ? Jeśli obsługa przycisk zał zablokuje to krańcówka środkowa przestaje działać. A może by zamiast przekaźników dać przełącznik stabilny który by przełączał w pozycję 90 i 180 czyli z krańcówka środkową i bez. A wpadł mi jeszcze inny pomysł kolega jest elektronikiem czy nie lepiej do tego wykorzystać sterownik np http://www.moeller.pl/programs/tbi/podr_easy5_7_pl.pdf
  Miał by kolega program który by wiedział kiedy jeden cykl a kiedy drugi.
 • Poziom 26  
  Krzysztof Reszka napisał:
  Kolego zyzy dlaczego zastosowałeś podwójne załączanie w tym pierwszym schemacie ? Jeśli obsługa przycisk zał zablokuje to krańcówka środkowa przestaje działać. A może by zamiast przekaźników dać przełącznik stabilny który by przełączał w pozycję 90 i 180 czyli z krańcówka środkową i bez.

  Zastosowałem podwójny przycisk, aby można było zjechać ze środkowej krańcówki, (przy 90°) kiedy ona będzie rozłączona. Myślę, że obsługiwać urządzenia nie będą dzieci i nie będą blokować przycisku załączającego, bo teraz też jest taka możliwość, ale autor pisze, że jest to niewygodne. Rozwiązanie z przełącznikiem i jednym panelem sterującym już zamieściłem w poprzednim moim poście. Kol. dambo385 chciał jednak wykorzystać już istniejące dwa panele.
 • Moderator Elektrotechnika
  Myślę że to rozwiązanie pierwsze które kolega dał jest lepsze tylko bym zastosował ten przełącznik dla środkowej krańcówki ,no ale cóż przyzwyczajenie operatora jest silniejsze woli dwa panele .
 • Poziom 7  
  Witam, tutaj mam schemat jak jest wykonane sterowanie :
  Sterowanie silnikiem o 90 stopni oraz o 180 (z 3 kracówkami)
  Niestety ale pracodawca nie daje możliwości przeróbki całości, jedynie modyfikacje małe. Do dyspozycji mam jeszcze dwa styczniki i dwa zestawy styków pomocniczych. Mam problem bo nie wiem czy mogę połączyć szeregowo cewki styczników ?
 • Poziom 39  
  Szeregowo cewki styczników? Wtedy będziesz musiał podać 2 razy wyższe napięcie lepiej sterować jeden stycznik drugim lub jeśli mają pracować razem równolegle. No chyba, że masz 2 takie same styczniki 12V a napięcie zasilania wynosi 24V.
 • Poziom 26  
  Witam,
  dambo385 napisał:
  Witam, tutaj mam schemat jak jest wykonane sterowanie :

  Przy tym połączeniu w obu przypadkach, układ będzie się obracał o 90°. Brak podtrzymania styczników przy przejeżdżaniu przez środkową krańcówkę.