Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem o 90 stopni oraz o 180 (z 3 kracówkami)

20 Sie 2013 21:39 3321 15
  • Poziom 7  
    Witam, opiszę temat od początku.
    Mam wykonać układ sterowania silnikiem trójfazowym z przekładnią (motoreduktor). Obroty na wyjściu są bardzo bardzo małe ponieważ silnik ma obracać "coś" w zakresie 180 stopni. W tym celu są wykorzystane 3 krańcówki (styki NO). Jak na załączonym obrazku poniżej. Do sterowania będą służyć 2 panele z przyciskami. Każdy ma po 3 przyciski. Z czego po jednym awaryjnym do zatrzymania silnika w dowolnej chwili. I tak jeśli to "coś" stoi pionowo to górna krańcówka jest wciśnięta i wszystko stoi. I teraz mamy pierwszy panel z 2 przyciskami do obrotu o 90 stopni w lewo i w prawo (silnik wyłączają albo lewa albo prawa krańcówka). I teraz jest sytuacja jeśli to "coś" jest poziomo (albo wciśnięta lewa bądź prawa krańcówka) to mamy prawy panel do obrotu bezpośrednio o 180 stopni, żeby nie naciskać dwa razu przycisk obrotu o 90 stopni.
    Na razie to tyle, myślę że rysunek trochę rozjaśni sytuację. Dodam iż chodzi mi o udoskonalenie tego sterowania, gdyż jest to już wykonane ale nie działa w pełni (nie obraca o 180 stopnii). Przyczyną jest to że są jeszcze dwa zewnętrzne wyłączniki awaryjne i środkowa krańcówka jest NC. I właśnie ona jest połączona szeregowo z wył. awaryjnymi, czyli każdorazowe przejście przez środek "czegoś" powoduje odłączenie zasilania.

• Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Podepnij do styku + 180 przekaźnik z samo podtrzymaniem który zniweluje (zrównoregli) środkową krańcówkę drugą parą styków.
  • Moderator Elektrotechnika
    dambo385 napisał:
    to "coś

Kolego dambo to ma być praca do szkoły ? Bo jeśli jest to konkretna maszyna to myślę że koledzy z takimi już pracowali .Bo na razie to jest opisowe "coś ".
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    To jest konkretna maszyna, ja jestem z wykształcenia elektronikiem, i chce ogarnąć więcej niż trochę styczniki, dlatego się tego podjąłem. A to coś to jest tam zakładany pewien przyrząd spawalniczy który pomaga spawać spawaczom (obraca konstrukcje).
    Zrobiłem schemat tego układu, jak coś to mogę wrzucić to coś wymyślimy.
    pozdrawiam
    Kolego, prosiłbym o rysunek, by się upewnić w mojej koncepcji, taki sam jak poprzednio (cylinder), tylko zaznacz kąty wokoło cylindra, od jakiego miejsca do jakiego 90, a od jakiego do jakiego 180.
  • Poziom 26  
    Witam.
    Można by było wykonać sterowanie na jednej kasecie sterowniczej, ale trzeba by dołożyć przełącznik S (90°/180°), który by zwierał środkową krańcówkę (WKS), przy obrocie detalu o 180°. Przyciski sterownicze powinny być podwójne, aby można było zjechać ze środkowej krańcówki, kiedy jej styki są rozłączone.
  • Poziom 7  
    Dla zobrazowania wygląda to tak jak byśmy patrzyli na przednią oś w samochodzie z przednim napędem. Oczywiście od boki. Wtedy półoś to nasz motoreduktor a śruby od koła to mocowanie przyrządu co się obraca. Na tarczy jest wypust na rolki krańcówek. Krańcówki są wtedy zamocowanie: jedna na godzinie 9 (lewa), środkowa na 12 i prawa na 3.

Dodam że teraz sterowanie jest zrobione na 4 stycznikach plus 2 dodatkowe moduły do 2 styczników ze stykami NC i NO.

Zamieszczam "schemat" robiony na kolanie, nie jest najwyższych lotów ale może coś pomoże.
    Czyli to co narysowałeś to jest jeden zestaw ,dwa styczniki siłowe lewo /prawo plus dwa pomocnicze . I tu bym też zapytał po co druga kaseta.
    dambo385 napisał:
    do obrotu o 90 stopni w lewo i w prawo (silnik wyłączają albo lewa albo prawa

tu miało chyba być środkowa krańcówka lub lewa /prawa. A 180 to lewa i prawa.
    Pomysł kolegi zyzy jest dobry jeśli to miało tak pracować jak myślę.
  • Poziom 7  
    Ale skoro są dwa panele to może dało by się je wykorzystać.
    Tak mój błąd, bo np. z lewej pozycji obrót o 90 stopni to na środek, a później ze środka albo o 90 w lewo albo w prawo.
  • Poziom 26  
    Aby wykorzystać dwa już istniejące panele, należy zamontować jeszcze dwa przekaźniki pomocnicze, które będą odłączać część sterowania, jeżeli środkową krańcówkę chcemy pominąć.
    Kolego zyzy dlaczego zastosowałeś podwójne załączanie w tym pierwszym schemacie ? Jeśli obsługa przycisk zał zablokuje to krańcówka środkowa przestaje działać. A może by zamiast przekaźników dać przełącznik stabilny który by przełączał w pozycję 90 i 180 czyli z krańcówka środkową i bez. A wpadł mi jeszcze inny pomysł kolega jest elektronikiem czy nie lepiej do tego wykorzystać sterownik np http://www.moeller.pl/programs/tbi/podr_easy5_7_pl.pdf
    Miał by kolega program który by wiedział kiedy jeden cykl a kiedy drugi.
  • Poziom 26  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Kolego zyzy dlaczego zastosowałeś podwójne załączanie w tym pierwszym schemacie ? Jeśli obsługa przycisk zał zablokuje to krańcówka środkowa przestaje działać. A może by zamiast przekaźników dać przełącznik stabilny który by przełączał w pozycję 90 i 180 czyli z krańcówka środkową i bez.

Zastosowałem podwójny przycisk, aby można było zjechać ze środkowej krańcówki, (przy 90°) kiedy ona będzie rozłączona. Myślę, że obsługiwać urządzenia nie będą dzieci i nie będą blokować przycisku załączającego, bo teraz też jest taka możliwość, ale autor pisze, że jest to niewygodne. Rozwiązanie z przełącznikiem i jednym panelem sterującym już zamieściłem w poprzednim moim poście. Kol. dambo385 chciał jednak wykorzystać już istniejące dwa panele.
    Myślę że to rozwiązanie pierwsze które kolega dał jest lepsze tylko bym zastosował ten przełącznik dla środkowej krańcówki ,no ale cóż przyzwyczajenie operatora jest silniejsze woli dwa panele .
  • Poziom 7  
    Witam, tutaj mam schemat jak jest wykonane sterowanie :
    Niestety ale pracodawca nie daje możliwości przeróbki całości, jedynie modyfikacje małe. Do dyspozycji mam jeszcze dwa styczniki i dwa zestawy styków pomocniczych. Mam problem bo nie wiem czy mogę połączyć szeregowo cewki styczników ?
  • Poziom 39  
    Szeregowo cewki styczników? Wtedy będziesz musiał podać 2 razy wyższe napięcie lepiej sterować jeden stycznik drugim lub jeśli mają pracować razem równolegle. No chyba, że masz 2 takie same styczniki 12V a napięcie zasilania wynosi 24V.
  • Poziom 26  
    Witam,
    dambo385 napisał:
    Witam, tutaj mam schemat jak jest wykonane sterowanie :

Przy tym połączeniu w obu przypadkach, układ będzie się obracał o 90°. Brak podtrzymania styczników przy przejeżdżaniu przez środkową krańcówkę.