Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega32][BASCOM][HC-SR04] - Pomiar odległości sonar HC-SR04

dumel111 20 Sie 2013 22:25 2793 4
  • #1 20 Sie 2013 22:25
    dumel111
    Poziom 17  

Witam

Od dłuższego czasu męczę się z napisaniem prostego programu obsługującego sonar HC-SR04. Napisałem taki prosty program:

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Nie wiedzieć czemu, na lcd cały czas wyświetla się 0. Zamieszczam datasheet tego modułu:

http://www.micropik.com/PDF/HCSR04.pdf

Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 21 Sie 2013 06:26
    emarcus
    Poziom 35  

dumel111 napisał:
    Witam

Od dłuższego czasu męczę się z napisaniem prostego programu obsługującego sonar HC-SR04.

Nie wiedzieć czemu, na lcd cały czas wyświetla się 0.

Wyeliminuj:
    Bitwait Echo_ , Set
    ....a także nie ma potrzeby podciągania portu wejściowego PC.0. Jest on stale podłączony do SR04 (Echo Pulse), gdzie zawsze jest określony stan lolgiczny.

Również zamiast trigger możesz zastosowac 'pulseout;

e marcus

0
  • #3 21 Sie 2013 10:41
    dumel111
    Poziom 17  

Rzeczywiście, z zaremowaną funkcją bitwait zmienna W przybiera wartości. Nie mam pojęcia dlaczego.

0
  • Pomocny post
    #4 21 Sie 2013 14:28
    emarcus
    Poziom 35  

dumel111 napisał:
    Rzeczywiście, z zaremowaną funkcją bitwait zmienna W przybiera wartości. Nie mam pojęcia dlaczego.

Musisz tu zrozumiec mechanizm pomiaru długości trwania impulsu w instrukcji "PULSEIN": patrz 'Bascom help'

Pulsein W , Pinc , 0 , 1
    W tym konktetnym przypadku pomiar czasu dokonywany jest pomiędzy zboczami, z których pierwsze jest rosnące a drugie opadające.
    Aby 'wyłapac' zbocze rosnące stan portu musi byc niski (0).
    Zasosowanie Bitwait w tym przypadku miałoby sens dla upewnienia się że faktycznie PORTC.0 przed pomiarem jest w stanie niskikm; a zatem byłoby:
    Bitwait Pinc.0 , Reset
    co w zasadzie nie jest potrzebne bo inne stany tam na tym pinie (Echo) nie wystąpią.

e marcus

0
  • #5 21 Sie 2013 18:31
    dumel111
    Poziom 17  

Bardzo dziękuję za pomoc ! Pozdrawiam

0