Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaka antena do mux 4 Pruszków - brak sygnału

21 Sie 2013 11:16 2229 7
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.

dekoder t-hd 210
    antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T
    kabel triset 113
    Miescowość: Międzyborów
    nadajnik: Komin Pruszków
    odległość od nadajnika: 22km
    azymut: 66.22

Od 2 miesięcy korzystam z dekodera i nie miałem większych problemów z odbiorem mux4, kilka dni temu sygnał kompletnie zanikł. Wezwałem instalatora który zmierzył moc sygnału na kanale 37 mam 89dB, powiedział żeby dokupić wzmacniacz albo wymienić antenę. I tutaj pytanie, jaka antenę albo wzmacniacz kupić.
  • Moderator
    Pytanie z gatunku podstawowych: czy masz oddzielną antenę w polaryzacji pionowej skierowana na Pruszków lub warszawę?
    MUX4 jest nadawany w polaryzacji PIONOWEJ, a nie tak jak pozostałe MUX-y w poziomej.

Do tego przed kilkoma dniami rozpoczęto emisję MUX4 z PKiN w polaryzacji pionowej. Być może ma to związek z twoim "zanikiem"....
  • Poziom 2  
    Mam tylko jedna antenę, czasem podczas burzy obraz się zawieszał ale działało. Teraz dekoder nic nie znajduje na kanale 37.
  • Poziom 17  
    Czy to ten nadajnik ? http://www.sat-charts.eu/nadajnik,37PruszkowKominECPruszkowII.html

irekr >>> polaryzacja jest pozioma ( jeśli to ten nadajnik ) więc to nie powód

Coś tu się jednak nie zgadza:

Sygnał na kanale 37 = 89dB przy mocy nadajnika 3kW ( dla przykładu Kraków -Chorągwica - moc 100kw i sygnał na 16 elementowej antenie YAGI 50-60dB w odległościach 20-30 km ).

Więc NIE MA PRAWA być takiego poziomu sygnału z tego nadajnika - poza tym bazując na tych kilkudziesięciu przykładach jakie miałem do tej pory sygnał DVBT jest optymalny przy poziomach 40-60 dB ( powyżej 60 dB zdarzają się problemy ). Więc albo był zły pomiar albo coś naprawdę nadaje w tym paśmie ale NA PEWNO nie jest to ten nadajnik.

Transmisja KIERUNKOWA - więc może tu coś zmienili ( choć to raczej wątpliwe )

Sugestie:

1. Ponownie wykonać pomiar sygnału ( przy okazji na wszystkich MPX-ach )
    2. Sprawdzić u sąsiada lub znajomego w najbliższej okolicy czy ma ten sam problem ( ewentualnie w miarę możliwości zmierzyć sygnał u niego )
  • Poziom 37  
    puszapek1 napisał:
    Wezwałem instalatora który zmierzył moc sygnału na kanale 37 mam 89dB, powiedział żeby dokupić wzmacniacz albo wymienić antenę.

Nie pomyliłeś się: na pewno powiedział, że "89"? To dużo za duży poziom by był.

[QQQ] napisał:
    Czy to ten nadajnik ? http://www.sat-charts.eu/nadajnik,37PruszkowKominECPruszkowII.html (...) polaryzacja jest pozioma ( jeśli to ten nadajnik )

Nadajnik mux-4 Warszawa - Pruszków (Moszna Parcele 42) nadaje w polaryzacji V.

Trzeba korzystać z materiału źródłowego: UKE: Wykaz-pozwoleń-telewizyjnych)
  • Moderator
    W Międzyborowie jest poziom 89 dB [E] ale MUX3 na kanale 27, czyli i tak jest wskazany tłumik.
    Z tego co mierzyłem jakis czas temu - jeszcze przed uruchomieniem PKiN - to MUX4 wychodził z sygnałem około 42 dB [E] na 10ciu metrach i antenie pionowej.
    Punkt pomiarowy Długa/Kolejowa - o ile o ten Międzyborów k. Żyrardowa chodzi.
  • Poziom 2  
    Tak chodzi o nadajnik Komin EC Pruszków II oraz o Międzyborów obok Żyrardowa. Dzwoniłem do tego człowieka który to mierzył i potwierdził, że dokładny pomiar wyszedł -89dBm na kanale 37 602Mhz. Więc mam zmienić antenę, dokupić wzmacniacz czy tłumik? Bo teraz to się pogubiłem kompletnie.
  • Poziom 37  
    puszapek1 napisał:
    dokładny pomiar wyszedł -89dBm na kanale 37 602Mhz.

No widzisz: '89' wcale nie równa się '-89', a już najmniej '-89dBm'.

-89dbm to bardzo niski poziom sygnału, poniżej czułości odbiornika. Dodanie wzmacniacza może przywrócić odbiór, ale to może nie być takie proste w obliczu odbieranych również przez antenę silnych mux-1...3. Trzeba by zacząć od wzmacniacza 15...20 dB wzmocnienia, jeśli by nie skutkowało, to próbować z większym wzmocnieniem.

Ale, to jest tak drastycznie mały poziom sygnału, że wygląda, jakby instalacja antenowa była uszkodzona, bo coś nie wydaje mi się, aby tak zmieniono moce nadawania dla mux-4.

Sprawdź jeszcze raz, czy kabel antenowy jest sprawny (czy nie ma przerwy na ekranie lub żyle środkowej), załóż jeszcze raz wszystkie wtyczki i złącza (odcinając je wcześniej), wymień symetryzator, polataj i ustaw jeszcze raz antenę.

Poczytaj Poradnik ustawiania anten: Link pamiętając, że antena do mux-4 odbiera sygnał w polaryzacji V, więc musi być przekręcona o 90° w stosunku do pozycji, w jakiej odbiera się mux-1...3.