Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 87 - Wzbudzenie, buczenie podczas nadawania

SvenG 21 Aug 2013 11:49 7716 32
Tespol
 • #1
  SvenG
  Level 13  
  Witam. Mam problem z radiem Alan 87. Podczas nadawania u odbiorcy słychać buczenie. Moc wychodzi około 4W. Przy próbie mówienia do mikrofonu nie ma również modulacji. Buczenie słychać również, gdy zwieram piny TX i GND w gnieździe mikrofonowym (nie podłączony mikrofon). Wygląda to na wzbudzanie się końcówki w.cz. Przeszukałem elektrodę i podobne problemy z tym radiem były, ale tylko w modulacji SSB. A u mnie dzieje się tak we wszystkich modulacjach (chyba oprócz CW). Znalazłem też poradę o włożeniu w środek dławika L39 rdzenia z filtru jednak to też nie pomaga. Posprawdzałem tranzystory modulatora (TR50 TR51) oraz wszystkie kondensatory w torze mikrofonowym i okolicach m.cz. Proszę o porady, gdzie szukać usterki, może ktoś spotkał się z podobnym problemem. Mogę zrobić wszystkie potrzebne pomiary i przedstawić je w temacie. Dodam jeszcze, że radio dotarło do mnie z plombą gwarancyjną i bez widocznych śladów "grzebania" a moja ingerencja ograniczyła się tylko do wylutowania kilku elementów celem sprawdzenia i zamontowania ich z powrotem. Odbiór działa bez żadnych zastrzeżeń.
  Liczę na pomoc i z góry dziękuję.
 • Tespol
 • Helpful post
  #2
  MariuszC
  Level 16  
  Proponuję wykonać testy na innym zasilaczu lub jeszcze lepiej, na akumulatorze.
  Potem podłącz inną antenę (podejdź do kogoś z anteną stacjonarną).
  Sugeruję również wymianę z definicji "dużych" elektrolitów odsprzęgających zasilanie na płycie.
  Pozdrawiam
  Mariusz
 • Tespol
 • #3
  SvenG
  Level 13  
  Tak samo działo się w samochodzie (przy zgaszonym silniku). Radio testowałem na dwóch zasilaczach, a antenę stacjonarną mam (SWR 1.2). Dodam jeszcze, że po próbach z anteną stacjonarną i sztucznym obciążeniem nie zauważyłem różnicy i dla bezpieczeństwa teraz do radia jest ciągle podłączone sztuczne obciążenie 50 Ohm. Kondensator wylutowałem, zmierzyłem pojemność-w normie. Podstawiłem nawet większy kondensator na zasilaniu i efekt dalej ten sam.
 • #4
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wyjmij płytkę przez która idzie zasilanie na driver, końcówkę zobacz jak będzie na samym driverze,potem na samej końcówce zasilanej.
  Wylutuj R235 albo C187 żeby odpiąć cały układ m.cz. od nadajnika i zobacz czy nadal będzie się wzbudzać.
 • #5
  SvenG
  Level 13  
  Odpięcie m.cz. nie daje efektu. Kiedy połączę punkty TP9 i TP7 słyszalny jest mniejszy szum i da się modulować. Kiedy łączę TP9 i TP8 jest większy szum na drugim radiu ,ale modulacja też jest. Wygląda na to, że wzbudza się driver lub coś w jego okolicy. Czego szukać dalej? Sprawdzę na początek wszystkie ceramiki w obwodzie drivera.

  Alan 87 - Wzbudzenie, buczenie podczas nadawania
 • #6
  multihunter
  Level 26  
  Trzeba wykluczyć syntezę i clarifier ich zasilanie i te sprawy.
 • #7
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Koniecznie sprawdzić prądy spoczynkowe na driver i obu PA :

  Alan 87 - Wzbudzenie, buczenie podczas nadawania


  Sprawdzić również napięcia ( częste zwarcie złącza EC w TR51 czy TR50 ) :

  Alan 87 - Wzbudzenie, buczenie podczas nadawania


  Pozdrawiam.
 • #8
  multihunter
  Level 26  
  Ważne jest też napięcie 8V Tx B+ zasilające potencjometry prądów spoczynkowych, które przychodzi od PTT (TR38). TR51 sprawdzony i jakie wnioski ? Napięcia na wyjściu ? Podstawowe pytanie dlaczego nie działa banalnie prosty modulator FM - diody D31, D32 są zasilane przez R75 z wyłącznika FM, a sygnał m.cz. przychodzi od 1 nogi IC3 (czy słychać R-beep). Mam takie pytanie: przyjrzyj się dobrze czy aby dioda Tx nie świeci się na pomarańczowo, albo migocze (zasilanie TX B+).
 • #9
  SvenG
  Level 13  
  Alan 87 - Wzbudzenie, buczenie podczas nadawania


  Oto pomiary, które zrobiłem. Na czerwono napięcia podczas TX a na niebiesko odbiór RX. Jak widać nie ma ewidentnych zwarć. Prądy spoczynkowe : Najpierw opisze jak je mierzyłem. Przełączyłem radio na USB, wyjąłem płytkę zasilającą nadajnik i podpiąłem miliamperomierz między punkty TP9-PT7 i TP9-TP8. Prąd jaki odczytałem to: dla drivera 32mA, Dla obu PA 117mA - ten prąd rósł powoli od 115mA. Dodam, że pomiar był przeprowadzony z dołączeniem sztucznego obciążenia i bez modulacji. Roger beep słyszę tylko na modulacji USB, co nie znaczy, że na innych go nie ma, może po prostu go nie wyłapuję na słuch. Nie udało mi się znaleźć TR38 więc zmierzyłem napięcia na PR-kach podczas TX : VR11: 3,75V VR10 i VR20 : 0,25V. Dioda TX świeci się na czerwono, bez mrygania.


  Poprawka:

  Nie zauważyłem przełączonego +10kHz i teraz przy sprawdzeniu nadawania na samym driverze albo na samych PA w drugim radiu słychać wyraźnie modulację i roger beepa bez szumu . Jednak z włożoną całą płytką dalej się wzbudza.
 • #10
  multihunter
  Level 26  
  To w końcu jest modulacja czy modulacji nie ma ?
 • #11
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dobra. Podpowiem inaczej, bo nawet trochę znam te maszyny :D . Kolego podczas wciskania PTT masz w głośniku typowy "stuk" i dioda zmienia kolor z zielonego na czysto czerwony. Piszę to dlatego, bo czasem pada klucz TX-RX i efekt jest ten sam. Radio brumi, a dioda świeci jakby na pomarańczowo. Stabilizator 8V sprawny? Jeszcze nie widziałem alana 87 by PA robił takie cyrki. No chyba że już ktoś to na IRF robił, a to dobrze nie chodzi nawet wg. opisów. Ale i tak nie ma mowy o wzbudzaniu się PA, drivera itp. w TX. Klucze TX/RX są obok gniazda mikrofonowego. Warto je sprawdzić. Jeden z tranzystorów mógł polecieć w zaświaty. W zasadzie chodzi o tranzystor włączający RX. Odbiornik masz podczas nadawania włączony i jest taki efekt jak opisujesz.
 • #12
  multihunter
  Level 26  
  Ustalmy oczywistą oczywistość - przed drajwerem sygnał czysty ?
  Zasilanie PA (TP9-zwora): AM/FM = 1/2 napięcia zasilacza, USB/LSB/CW = pełne napięcie zasilacza ?
  Tranzystory PA oznaczenia ?
 • #13
  SvenG
  Level 13  
  Napięcie na TP9 przy AM i SSB jest takie samo i wynosi około 6V. Modulacja jest tylko wtedy, kiedy zasilam driver LUB końcówki. Jeśli jest włożona cała zworka to słychać tylko buczenie. Tak jak pisałem radio trafiło do mnie w stanie niegrzebanym, a na nakrętkach przy tranzystorach nadajnika jest jeszcze lak czyli nie ma mowy o przerabianiu na IRFy. Przy gnieździe sprawdzone multimetrem tranzystory TR: 32,33,36,37,38 i wskazania są jak dla sprawnych tranzystorów. Jeżeli chodzi o stabilizator 8V to nie mogę dojść po schemacie który to. Może ktoś podpowiedzieć? Podczas nadawania głośnik jest rozłączany i nic w nim nie słychać.
 • #14
  multihunter
  Level 26  
  gosex wrote:
  Napięcie na TP9 przy AM i SSB jest takie samo i wynosi około 6V
  A pisałem wcześniej ile ma być ? Oscyloskop do TP9 i do przeglądu/naprawy układ regulacji mocy.
  Zadaję proste pytanie, a Ty znów modzisz po swojemu. Nadaj coś na jednym końcowym mocy (drugi odłączyć) i na odwrót.
 • #15
  SvenG
  Level 13  
  Na jednym końcowym również się wzbudza, chociaż wydaje mi się, że na jednym z nich trochę mniej. Mimo wszystko na obydwu (oddzielnie) słychać buczenie. Na oscyloskopie przebieg na TP9 podczas nadawania jest zbliżony do prostokąta. Próba regulacji VR12 nie daje wzrostu napięcia. Ciągle jest około 6V.
 • #16
  multihunter
  Level 26  
  No to masz zadanie na najbliższy wieczór. Czy prostokąt w TP9 jest prawidłowy i co on tam robi. Pomocny będzie Link
  (Do wygrania koszulka z napisem 87 Repaired successfull)
 • #17
  SvenG
  Level 13  
  Regulacja nadajnika z linku zrobiona. Prądy spoczynkowe wszystkie po równo 50mA ustawione, jednak dalej się wzbudza. Dodam, że kiedy zmniejszę moc do około 0,5W na wyjściu za pomocą VR13 to modulacja idzie normalnie. Napięcie na TP9 przywróciłem do stanu prawidłowego. Przyczyną był przez pomyłkę wstawiony tranzystor TR52. Teraz jest na AM połowa napięcia zasilania a na SSB napięcie zasilania.
 • #18
  multihunter
  Level 26  
  Dlaczego ciągle używasz słowa wzbudzenie ? Jeżeli nie jesteś tego pewny nie używaj go, bo wygląda to trochę zabawnie. Zasilanie 8V jest na przełącznikach modulacji czy tak trudno podejrzeć je oscyloskopem ? Uszkodziłeś układ regulacji mocy na własne życzenie. Najpierw modulacji nie ma, ale modulacja jest, ciągle zbijasz z tropu, gubisz się niesamowicie.

  W sytuacji kiedy
  gosex wrote:
  Teraz jest na AM połowa napięcia zasilania a na SSB napięcie zasilania
  wzbudzenie się modulatora w SSB jest nierealne, bo dochodzi do pełnego nasycenia się TR51 [coś jak zwarcie]
  Wiesz co proponuję abyś jeszcze raz opisał co się dzieje tym razem bez owijania w bawełnę.
 • Helpful post
  #19
  MariuszC
  Level 16  
  Miałem kiedyś Alana, który wzbudzał się okresowo podczas modulacji, dając na wyjściu stały sygnał w.cz. (mod USB). Pomogło dopiero przelutowanie północnej części płytki (!)
  Może spróbuj również w tym kierunku.
  M.
 • #20
  multihunter
  Level 26  
  MariuszC wrote:
  Miałem kiedyś Alana, który wzbudzał się okresowo podczas modulacji dając na wyjściu stały sygnał w.cz
  Typowe wzbudzenie rzec można nadające się na uczelnię - one mają to siebie, że powstają i znikają gwałtownie.
  Kolega robi nie to co trzeba przez co nadal nie wiemy co z zasilaniem i czy ten przydźwięk nadal tam jest.

  Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

  Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek możesz ułatwić sobie zadanie
  gosex wrote:
  kiedy zmniejszę moc do około 0,5W na wyjściu za pomocą VR13 to modulacja idzie normalnie
  Z prawa ohma P=U²/R podłączyć żądaną oporność obciążenia TR51 pomiędzy masę, a TP9
 • #21
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  gosex wrote:
  Dodam, że kiedy zmniejszę moc do około 0,5W na wyjściu za pomocą VR13 to modulacja idzie normalnie.

  Może to zabrzmieć banalnie ale czy aby jesteś pewien, że zasilacz, którego używasz ma wystarczający prąd i jest na tyle wydajny (prądowo), że przy pełnej mocy nadajnika jeszcze stabilizuje napięcie zasilania oraz poprawnie filtruje tętnienia napięć. :?:


  Pozdrawiam.
 • #22
  SvenG
  Level 13  
  Tak jak prosił kolega multihunter opisuję jeszcze raz wszystko od początku.

  Podczas, gdy radio jest kompletnie złożone podczas nadawania na drugim radiu słychać buczenie (nie jest to na pewno przydźwięk sieciowy 50Hz), a kiedy próbuję mówić do mikrofonu nie słychać modulacji. Natomiast gdy za pomocą płytki od biasów zasilę tylko driver to modulacja jest i to czysta. Kiedy są zasilone same końcówki jest modulacja ale z lekkim szumem- nie przydźwiękiem/buczeniem. Problem z zasilaniem (czyli brak poprawnych napięć na TP9) był spowodowany odwrotnym wstawieniem tranzystora TR52 po jego sprawdzeniu. Wlutowałem go poprawnie i poziomy napięć są poprawne. Myślę, że dokładnie opisałem problem.

  "Z prawa ohma P=U²/R podłączyć żądaną oporność obciążenia TR51 pomiędzy masę, a TP9 "

  Rozumiem, że przy wyjętej zworze obciążać TR51. Chcąc uzyskać moc 4W w AM podłączyć 9 Ohm między TP9 a masę, sprawdzić, czy buczenie jest dalej słyszane?
 • #23
  multihunter
  Level 26  
  Nie słyszalne, tylko widzialne ! Zrób w końcu użytek z tego oscyloskopu proszę Cię. Max możesz dać do 2Ω nawet.
 • #24
  SvenG
  Level 13  
  Rzeczywiście źródłem przebiegu prostokątnego jest TR51. Na jego obciążeniu pojawia się ten przebieg, ale przed tym tranzystorem nie. Nie mam 2SB754 ani BD250C jako zamiennik, ale kupię i jutro się okaże.
 • #25
  multihunter
  Level 26  
  O to bardzo interesujące, że nie ma tego przed. Czy jesteś tego pewien ? Czy mierzyłeś w SSB ?

  Dodano po 49 [minuty]:

  Może przyda się mała podpowiedź: Napięcie bazy TR51 nie może zmieniać się więcej, niż napięcie przewodzenia -Udf [minus to tranzystor pnp] typowo 0.7V i ustawiony na oscyloskopie zakres powinien mieć mniej więcej tyle samo V/dz.

  Dodano po 32 [minuty]:

  Mam jeszcze takie pytanie czy widoczne są ślady przegrzania PCB ? To się zdarzało z podobnym skutkiem.
 • #26
  SvenG
  Level 13  
  Prostokąta nie było przed tranzystorem, kiedy odłączyłem emiter. Teraz mam przylutowany tranzystor TR51 (nie wymieniłem go)i jego obciążenie i na bazę TR51 wchodzi sinus 2Vpp nawet, kiedy nie jest wciśnięty PTT. Na SSB nie ma nic. Widać też przegrzane PCB w okolicach TR52.
 • #27
  multihunter
  Level 26  
  gosex wrote:
  Na SSB nie ma nic
  Czyli zasilacz odpada.
  Wyjmij na próbę TR53 zobaczymy co się dzieje z odłączonym ALC.
 • #28
  SvenG
  Level 13  
  Po wyjęciu TR53 przebieg prostokątny dalej obecny. Wyjmowałem również R240 i wtedy prostokąta nie było, jednak przebiegu z modulacją również. TR49 TR50 C190 sprawdzone i podmieniane, D91 sprawna C191 C192 bez zwarć.
 • #29
  multihunter
  Level 26  
  Ostatnia droga to dojście m.cz. ze wzmacniacza mikrofonu przez C187 i R253
  SP5IT wrote:
  Wylutuj R235 albo C187 żeby odpiąć cały układ m.cz. od nadajnika
  Piszesz, ze zrobione pomimo iż Michał bachnął się w oznaczeniach ?
  gosex wrote:
  Odpięcie m.cz. nie daje efektu.
  Trudna sprawa.
 • #30
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie bachnął, tylko ze schematu ss3900 brał.
  M