Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart SUA1000I - Kalibracja: kilka pytań i zagadnień

Qfer 21 Sie 2013 16:20 12213 2
  • #1 21 Sie 2013 16:20
    Qfer
    Poziom 2  

Witam.

Chciałbym wymienić akumulatory w $$UPS-ie$$ APC Smart 1000. Z tego co wyczytałem konieczna jest też kalibracja. I tu zaczynają się schody, bo po przeczytaniu postów na forum ciągle mam mętlik w głowie. Proszę o wyjaśnienie kilku spraw. Posiadam miernik, odpowiedni przewód RS232 i oprogramowanie PowerChute. Napięcie podczas ładowania zmierzone na starych akumulatorach to 27,6V.

1) Czym się rożni "kalibracja baterii" od "kalibracji UPS-a" (zagadnienie poruszone w poście forumowicza SLAL w tym wątku)

"Co to jest kalibracja baterii?
    W zasadzie jest to kalibracja UPS-a w zakresie czasu podtrzymania, po prostu powinien "nauczyć" się charakterystyki rozładowania, a oddzielny problem stanowi fakt, czy rzeczywiście "jest w stanie" zapamiętać tę charakterystykę. Kalibracja baterii w tym UPS-ie polega na zmianie pewnych wartości zapisanych w jego pamięci. Wraz z utratą pojemności podczas pracy bateryjnej, self-testów zasilacz modyfikuje te wartości."

i dalej:
    "Jeżeli "zrzut" ekranu dokonany został podczas obciążenia mocą 260W konkretny UPS wymaga kalibracji (nie tylko baterii)."

Pytanie 1: No to co się właściwie kalibruje? Niby kalibracja baterii to kalibracja UPS, a później że wcale nie: UPS wymaga kalibracji (tj. nie tylko baterii). Jak jest w końcu z tą kalibracją?

2) Z postu forumowiczów krisxxl i warsztat-ele:

:arrow: krisxxl: "Selftest UPS wykonuje cyklicznie, co pewien zadany czas (chociaż też można wywołać go samemu z poziomu oprogramowania). Testuje on wówczas podłączonym obciążeniem stan akumulatorów. Jest to kilkunastosekundowy proces przejścia na tryb pracy akumulatorowej, dzięki czemu UPS jest w stanie określić, czy przy zadanych parametrach krzywa rozładowania akumulatorów mieści się w ustawieniach fabrycznych.

Kalibracja jest natomiast nieco bardziej złożona. Są trzy metody jej wykonywania:
    1) rozładowanie UPS-a pod obciążeniem co najmniej 80% do zera bez oprogramowania.
    2) Inicjacja kalibracji z oprogramowania, ale też pod obciążeniem co najmniej 80%.
    3) I wreszcie ostatnia metoda, polegająca na wpisaniu stałych kalibracyjnych w określone miejsce pamięci UPS-a."

:arrow: warsztat-ele: "Krzywa rozładowywania nie jest sprawdzana przy SELF-TEST. Samo rozładowanie tego UPS-a nie będzie jego kalibracją, tak kalibrują się tylko prostsze UPS-y z serii Back"

Pytanie 2: Czy dobrze rozumiem, że w takim razie opcja (1) powyżej nie jest dobrą opcją dla modelu: UPS APC Smart SUA1000I ?

Pytanie 3: Czy jeśli nie zmieniam pojemności akumulatorów, mają takie same parametry jak stare czyli 2x 12V/12AH, to w moim przypadku odpowiednia będzie metoda (2)?

3) W tym wątku forumowicz Kazik napisał:

"Aby ustawić rzeczywisty RunTime musisz dokonać kalibracji UPS-a w PowerChute przy podłączonym obciążeniu, które ma pracować z tym UPS-em. Oczywiście najpierw AKU muszą być naładowane w 100%. Natomiast jeśli chodzi o napięcie ładowania AKU przez UPS to wartości, które podał mi serwis APC powinny się zawierać w przedziale 27,6V do 27,9V."

Pytanie 4: Czy faktycznie najlepiej jest podłączyć obciążenie docelowe (np. monitor + komputer) zamiast rezystancyjnego?

4) W wątku forumowicz :arrow: ogi8 napisał, że:

"Kalibracje dokonałem poprzez naładowanie akumulatorów do full, obciążeniu wyjścia ok. 500W, wyjęciu wtyczki zasilającej UPS z gniazdka i pozostawieniu go do pełnego rozładowania (wcześniej trzeba w ustawieniach zaznaczyć żeby wyczerpał baterie do 0%)."

Pytanie 5: Gdzie i czy w ogóle powinienem też ustawiać coś takiego? Oryginalny post dotyczył UPS-a APC Smart 1000 z akumulatorami 2x100Ah.

6) W wątku :arrow: Henry(k) napisał:

"PowerShute ma 'kalibrację', ale dla nowych takich samych akumulatorów. Jeżeli podmienia się na coś innego trzeba uświadomić Smart UPS-a, że ma coś innego. UPS pamięta parametry starego AKU (charakterystyka ładowania, max. napięcie ładowania, czas podtrzymania), stąd potrzebna jest kalibracja po wymianie AKU."

Pytanie 6: Wymieniam na akumulatory tego samego typu, ale innej firmy (Ultracell), i prawdopodobnie z inną charakterystyką. Czy z ww. posta mam rozumieć, że kalibracja programem PowerChute nie jest dla mnie odpowiednia? Jeśli nie jest odpowiednia to jak powinno się poprawnie wykonać kalibrację? :(

7) Kalibrację zamierzam przeprowadzić jak następuje, proszę o ocenę czy jest to poprawnie:

a.) - odłączyć $$UPS-a$$ od sieci
    b.) - wyciągnąć stare akumulatory włożyć nowe włączyć UPS-a do sieci
    c.) - podłączyć się przez PowerChute do $$UPS-a$$ i podać nową datę wymiany akumulatorów
    d.) - poczekać aż się akumulatory naładują (24h) podłączyć obciążenie (rezystancyjne? komputer+monitor?) ok. 300W, a z menu PowerChute -> Diagnostic wybrać Initiate Runtime Calibration
    e.) - czekać na zakończenie kalibracji
    f.) - odłączyć $$UPS-a$$ od sieci czy też PowerChute sam to zrobi programowo?

Pytanie 7 Czy powyższe kroki postępowania są poprawne? Jednak gdyby okazało się, że nie można/nie mogę dokonać kalibracji z użyciem PowerChute to czy poniższy opis kalibracji bez oprogramowania PowerChute mogę zastosować do mojego modelu UPS APC Smart SUA1000I:

1. Zaopatrzyć się lub zrobić kabel szeregowy do połączenia (był w zestawie).
    2. Odpalić HyperTerminal na odpowiednim porcie (zazwyczaj COM1) z ustawieniami 2400,8,N,1 Xon/Xoff
    3. Przywitać się z UPS za pomocą klawiszy SHIFT+Y i UPS odpowie "SM". Jeśli nie odpowie to znaczy, że coś jest nie tak z kablem, transmisją lub UPS ma walniętą logikę (lub to nie jest wersja zasilacza Smart bądź nie obsługuje tego protokołu komunikacyjnego).
    4. Nacisnąć 1 i po ok 2s znowu 1 - próbować do skutku aż "PROG"
    5. Teraz należy uważać gdyż można nieźle namieszać. Każdy znak klawiatury jest komendą! Spis komend znajduje się w załączniku, a są to komendy w większości sprawdzone na Smart 1000 i 700.
    6. Naciskamy 0, UPS pokaże jakąś wartość hex. Zmieniamy ją za pomocą + lub - na wartość FF.
    7. Teraz można przeprowadzić kalibracje naciskając SHIFT+D w
    HyperTerminalu - pokazywać się będą co jakiś czas wykrzykniki!
    Komendą f możemy sprawdzić pozostały stan naładowania akumulatorów w procentach. Kalibracja zatrzyma się w okolicach 27% (dalej zasilacz nie dopuszcza do głębszego rozładowania).
    8. Kończymy tryb programowania przez naciśnięcie R i zamykamy HyperTerminal.

Pytanie 8: Rozumiem, że po ustawieniu FF należy wcisnąć SHIFT-D, co rozpocznie kalibrację tj. nie trzeba "zatwierdzać" wartości FF, tak?

Pytanie 9: No i sprawa odłączenia UPS-a od sieci nie jest dla mnie do końca jasna: czy trzeba, czy nie trzeba bo SHIFT-D sam to sobie zrobi programowo?

Bardzo proszę o odpowiedzi.
    Qfer

Edycja 2013-08-23

Jako że temat nie wzbudza emocji i nie ma w nim odpowiedzi to odpowiem sobie sam, przynajmniej napiszę co zrobiłem.

0. Wymieniłem akumulatory na nowe.

1. Ustawiłem wartość w rejestrze 0 na domyślną. W przypadku mojego modelu jest to wartość szesnastkowa BC.

Wartości te (oraz inne i dla innych modeli) są na stronie dokumentacji apcupsd. Wartość tę można zmienić przy pomocy programu apcfix wersja demo albo z trybu programowania po połączeniu się terminalem do $$UPS-a$$. Ja zrobiłem to z pomocą apcfix.

2. Ustawiłem nową datę wymiany akumulatorów. Można to zrobić programem PowerChute albo z terminala.

3. Poczekałem aż akumulatory się naładują

4. Przeprowadziłem kalibrację metodą z terminala wg. tego opisu kalibracji z pominięciem punktu (6) tamże (bo wcześniej ustawiłem tę wartość na domyślną BC i nie zmieniam akumulatorów na modele o większej pojemności).

I to w zasadzie wszystko co zrobiłem. Czas pracy na obciążeniu rezystancyjnym 40% ok. 32 minut, z czego jestem zadowolony. Sprawdziłem też wartość rejestru 0 i po kalibracji została zmieniona przez $$UPS-a$$ z BC na AF.

Mam ochotę poznać odpowiedzi na wcześniej postawione przeze mnie pytania ale jeśli temat nie wzbudzi dalszego zainteresowania to zamknę go za tydzień.
    Qfer
    Poprawiłem TONI_2003.

1 2
  • Pomocny post
    #2 25 Sie 2013 13:45
    SLAL
    Poziom 25  

W przypadku UPS-ów APC z rodziny smart. Przez pełną kalibrację należy rozumieć doprowadzenie do stanu, kiedy pomiary wartości, napięć, prądów i wskazania mocy dokonywane przez układy pomiarowe zasilacza będą zgodna z wartościami rzeczywistymi. Kalibracja baterii dotyczy tylko parametrów odpowiedzialnych za współpracę z bateriami.

Zmiana z BC na AF świadczy o zasadniczo mniejszej "wydajności" nowych baterii od oryginalnych. Co może wynikać z konstrukcji baterii (producenta) jak również czasu magazynowania.

2
  • #3 31 Sie 2013 22:18
    Qfer
    Poziom 2  

Wartość finalnie ustabilizowała się na C6 i dziękuję za odpowiedź.

0
  Szukaj w 5mln produktów