Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie uruchamia się. Brak sygnału Bios.

Piosmen19 21 Sie 2013 17:23 4455 10
  • #1 21 Sie 2013 17:23
    Piosmen19
    Poziom 2  

Witam

Mój wspaniały brat pragnąć zrobić coś pożytecznego w te wakacje, wpadł na pomysł wyczyszczenia sobie komputera. Odłączył wszystkie kabelki i zaczął go czyścić pędzelkiem w celu pozbycia się kurzu. Po skończeniu , podłączył wszystkie kabelki i taśmy z powrotem lecz komputer już się nie uruchomił . Wszystkie wiatraczki się kręcą , myszka i klawiatura są podświetlone , diody święcą lecz nie ma sygnału dźwiękowego bios a monitor wyświetla tylko przepiękne "No signal "

Co zrobiłem :
    1. Przeleciałem instrukcje płyty głównej GIGABYTE Socket AM2 GAM61PMES2 i wszystkie kabelki i taśmy są dobrze podłączone.
    2. Zrestartowałem CMOS biosu.
    3. Sprawdziłem kości RAM
    4. Podłączyłem inną kartę graficzną i dysk twardy (niestety nie posiadam innego zasilacza i procesora.
    5. Przejrzałem kondesatory.
    6. Modliłem się do pana Boga o oświecenie albo cud .

Powyższe sposoby nie zadziałały. Ma ktoś jakiś pomysł albo radę zanim udam się do serwisu ? Dzięki !

• #2 21 Sie 2013 18:08
    MagicFork
    Poziom 6  

Jaki zasilacz? Podaj markę, model i moc.

• #3 21 Sie 2013 18:14
    Kolmax1992
    Poziom 12  

Spotkałem się z podobnym problemem na GIGABYTE. W tym przypadku przeczyściłem dokładnie miejsce styku pamięci raz z płytą główną. Sprawdziłbym jeszcze zasilacz, być może daje kiepskie napięcie.

• #5 21 Sie 2013 18:33
    Dj Haker
    Poziom 35  

Piosmen19 napisał:
    Przeleciałem

Przelecieć to wiesz kogo możesz xD

BTW.

Wyjmij wszystko na biurko. Uruchom w zestawie: Zasilacz + procesor + płyta + głośniczek. Wykonaj reset CMOS. Jeżeli nie ma sygnału z głośniczka to uszkodzona płyta główna na 90% lub procesor / zasilacz 5%.

• #6 22 Sie 2013 08:53
    k.kuchta
    Poziom 7  

spróbuj poruszać RAMem i włączyć. nie włączy to zgaś i poruszaj jeszcze raz i włącz. Zdażały mi się takie przypadki że RAM nie zawsze chwytał, Popróbuj tak jakieś 10 min ... nic ci nie zaszkodzi a możliwe, że to w tym problem.

• #7 22 Sie 2013 10:46
    CamerDisco
    Poziom 24  

Komputer posiada w ogóle beeper(ten głośniczek, piip przy starcie), wyjmij np. kartę graficzną i jak on nie będzie nic piszczał to płyta główna nie żyje, a i nie odpowiedziałeś na pytanie kolegi czy na pewno podłączyłeś zasilanie 4pin od procesora.

• #8 22 Sie 2013 12:17
    Piosmen19
    Poziom 2  

Tak podłączyłem wszystko z zgodnie z instrukcją.
    Nadal nie piszczy sygnał ,
    Ram jest ok , sprawdzę teraz w zestawie Procesor, płyta główna + zasilacz, zobaczymy co to będzie.

• #9 22 Sie 2013 12:32
    CamerDisco
    Poziom 24  

Jak nic nie piszczy to raczej płyta główna skończyła swój żywot.

• #10 22 Sie 2013 13:14
    safbot1st
    Poziom 43  

Piosmen19 napisał:
    1. Przeleciałem instrukcje płyty głównej GIGABYTE Socket AM2 GAM61PMES2 i wszystkie kabelki i taśmy są dobrze podłączone.

Sprawdź przede wszytkim:
    -czy kręci się wentyl w zasilaczu
    -podociskaj wtyczkę główną 24pin z zasilacza do płyty.
    -podłącz dokładnie wtyczkę 4pin z zasilacza do płyty od zasilania CPU.
    -podłącz poprawnie 6pin z zasilacza do karty grafiki.
    -przełóż RAM w slotach - zostaw na próbę jedną tylko kość.
    -sprawdź miernikiem napięcia z zasilacza

Finalnie sprawdź, w ww. instrukcji czy brat nie "odpędzlował" w kosmos zworki od czyszczenia cmos. Sprawdź, czy ww. zworki CLR cmos (mogą być nawet dwie na płycie) są w pozycji OFF!!!

• #11 05 Sty 2015 12:01
    Sołtys77
    Poziom 2  

Dodam dla potomnych ;)
    Miałem podobny problem - komputer był składany jakiś czas temu i chodził ogólnie bez problemów, do czasu dołożenia kolejnego dysku. Tzn. chodził z tym dyskiem nadal ale pojawiło się chwilowe wstrzymywanie systemu, w tym czasie uruchamiała się stacja BD i wstrzymany był kursor oraz dźwięk na chwilkę przeciągało ale po tej sytuacji działał dalej aż do ponownego takiego zdarzenia. Wczoraj jednak komputer nagle się sam wyłączył (podczas przeglądania Internetu), po ponownym uruchomieniu odpalił sie normalnie. I po kilku minutach znów zgasł ... tym razem już nie powstał. Po przyciśnięciu POWER wiatraki startowały, słychać było rozruch dysków ale nie było dźwięku z BUZZERa i ekran monitora pozostawał czarny (tak jak brak sygnału). Poszukiwania usterki trwały kilka godzin - np. wymiana procka, przekładanie pamięci, zamiana grafiki, odłączanie wszystkiego i po kolei. Po tym wszystkim przyszedł czas na zasilacz, miałem stary więc podłączyłem tylko zasilanie do płyty i o dziwo pojawił się pisk głośniczka. Po podłączeniu dysku, grafiki i wsadzeniu pamięci system wystartował ale niestety po paru minutach wywaliło błąd (chyba) System Power Failture i restart. Ponowne uruchomienie i znów zamrożony kursor i nic nie można zrobić no i po kilku minutach niebieski ekran z informacją o błędzie.
    W moim przypadku padł zasilacz a konkretnie CoolMaster RS-520 (modularny). Dziwne tylko że miernikiem nic nie wykryłem. A po włożeniu starego SilverMastera 400W startuje.

Edit: Zabrałem się jednak za testy tego rs-520-asaa-a1 i poza komputerem jest niby wszystko OK :| Dziwna sprawa, że słabszy uruchamia zestaw a ten nie daje rady
    Edit2: Cholerka problem jednak leży gdzie indziej :| Kupiłem kolejny zasilacz (podobno jeszcze lepszy) XFX PRO850 XXX i teraz nawet wentylatory nie ruszyły :cry: O co kaman?
    Przy pomiarze miernikiem wszystko OK ... na starym cherlawym Silverze komp odpalił :?: ... chodził do chwili aż go wyłączyłem po około 30 min i po tym już windows nie wstał. Bios startuje OK, ale z chwilą odczytu bootowalnego dysku czarny ekran. Po kilku próbach trafiłem na pewien niepokojący objaw - przypalone gniazdo CPU. Po podłączeniu 4P (czyli jednej wtyczki zamiast ośmiopinowej) komp odpalił na Coolmasterze ale tak nie do końca bo cały obraz był poszarpany. Po wyłączeniu już kaplica i nawet podmiana zasilacza nic nie dała. Po kilku minutach wyczułem że kable od CPU są gorące ... i kolejna wtyczka zmieniła kolor :( ......... więc teraz już padła płyta główna a powowdem obarczam procesor który miał straszny apetyt na prąd (AMD 6400+)

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson