Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop LED ---- NE555

piotr0125 21 Sie 2013 17:57 3915 4
  • Chciał bym poddać ocenie swój jak narazie ostatni projekt którym jest stroboskop LED. Zbudowałem go ponieważ za niedługo organizuję z kolegami imprezę. Jest to bardzo prosta i amatorska konstrukcja ale jak to mówią "Nie od razu Kraków zbudowano". W konstrukcji zastosowałem znany wszystkim układ NE555.
    Diod białych super jasnych jest 24. Schemat ideowy układu znalazłem w internecie a płytkę zaprojektowałem sam w Eaglu. Cały stroboskop kosztował mnie ok 25zł gdyż diody już miałem. Obudowa to pudełko po...(nawet sam nie wiem czym :D) ale mi się spodobało więc je wykorzystałem.
    W przyszłości mam zamiar dodać gniazdo zasilania ale to nie teraz.
    Jeśli ktoś chce schemat płytki to pisać. Pozdrawiam.

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 22 Sie 2013 15:13
    Prepond
    Poziom 19  

a tranzystor to się nie grzeje za bardzo?

• #3 22 Sie 2013 15:39
    piotr0125
    Poziom 9  

Narazie nie zaobserwowałem ale może dlatego że jeszcze nie chodził dłużej niż 20 min. Jak uruchomie go na dłużej to sprawdze.

• #4 23 Sie 2013 13:55
    dudi_elektr
    Poziom 13  

Jeżeli chcesz uzyskać konkretną moc świecenia tego stroboskopu, to koniecznie zmień ten tranzystor na większy. BC237 wytrzymuje tylko 100mA ciągłego prądu.

A czy połączenia diod nie mogą być krótsze? Przy tylu sterczących drutach nie trudno o zwarcie.

• #5 23 Sie 2013 14:38
    piotr0125
    Poziom 9  

Ale tam jest tranzystor bc327. A z tymi diodami to średnio mi się chce bo dużo czasu poswiecilem ale jeśli jest ryzyko zwarcia to może warto.