Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 5740g - wolne kopiowaniem między partycjami / komputer laguje

kameleon30 21 Sie 2013 18:17 1200 2
  • #1 21 Sie 2013 18:17
    kameleon30
    Poziom 8  

Witam,
    mam problem z Acerem 5740G (i5 540, 8gb ram, ati 5650hd, dysk 500gb hitachi 5400) - chodzi o kopiowanie plików między partycjami (mam podzielone 2x250GB). Gdy zaczynam coś przenosić, kopiować lub instalować (np. z obrazu dysku) cały system strasznie zamula. Przeglądarka zacina podczas przewijania,programy bardzo długo się otwierają. Nie ma tutaj zależności czy jest dużo małych plików czy mało dużych, prędkość kopiowania leci od 30 MB w dół, czasem zatrzymuje się na 2-3 MB/s.
    Jak ktoś miał blaszaka z XP to wygląda to tak jakby kontroler dysku przestawił się w PIO. Sprawdzałem - jest DMA6. Usuwałem z menadzera urzadzen sterownik, instalowalem nowe do chipsetu i intel rapid storage. Wszystko na nic-do momentu gdy nie kopiuje, nie instaluje wszystko chodzi ok- dopiero wlasnie przy kopiowaniu takie jaja. Problem mam od dawna jednak jakos z nim zylem-ostatnio jednak mam sporo kopiowania i zaczyna to wkurzac.
    Wiem, ze jest to normalne ze komp moze zwolnic w takich sytuacjach ale nie mam takich problemow na 10 letnim starym pc z p4 przy kopiowaniu tych samych plikow.

Jak to ugryzc i naprawic? Czego potrzebujecie aby mi pomoc? Moze screeny z hdtune z smarta dysku?
    Dysk chodzi w achci. pracuje w Ultra DMA.poza tym nie ma z nim problemow. Czy to moze byc problem z kontrolerem, chipsetem czy moze z samym dyskiem?

Jesli ktos chcialby pomoc to moze zrobic u siebie maly test. Potrzebne beda 2 partycje na tym samym dysku (jedna systemowa a druga na pliki). Kopiujemy pliki z jednej na drugą (warto przygotować sporo małych plików, z kilka GB zeby proces kopiowania za szybko sie nie skonczyl).
    Jak kopiowanie sie rozpocznie, sprobojcie otowrzyc menadzera zadan, przegladarke int., winampa, jakikolwiek film i sprawdzcie jak dlugo sie otwiera i czy jest spora roznica w szybkosci dzialania.

Ostatnio zainstalowalem nowe sterowniki Intel Rapid storage i widze że jest jeszcze gorzej. Podczas instalacji dowolnego programu praktycznie nic nie mogę zrobić - otwarcie firefoxa trwa 2 minuty, youtube właściwie nie da się oglądać filmików tak tną - po skończeniu kopiowania wszystko wraca do normy.
    Poniżej daje screeny z hd tune

Acer 5740g - wolne kopiowaniem między partycjami / komputer laguje Acer 5740g - wolne kopiowaniem między partycjami / komputer laguje Acer 5740g - wolne kopiowaniem między partycjami / komputer laguje

0 2
  • #2 21 Sie 2013 18:31
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Na partycjach już jest dość mało miejsca wolnego, szczególnie na systemowej. Jeżeli do tego dochodzi plik wymiany pagefile.sys, z którego system korzysta to może tak się dziać.

Jak wygląda zakładki PROCESY i WYDAJNOŚĆ w menadżerze zadań?

0
  • #3 21 Sie 2013 18:57
    kameleon30
    Poziom 8  

dyski były tak zapełnione akurat jak robiłem screeny (wcześniej do testów oczywiście sporo wolnego miejsca > 50GB)-ten fakt nie ma w tym przypadku znaczenia - muli zarówno jak mam 2gb wolnego jak i 100 :(

Dyski defragmentowane, z msconfig wywalone mam wszystko o zbedne, daje screeny z menadżera zadań

Acer 5740g - wolne kopiowaniem między partycjami / komputer laguje Acer 5740g - wolne kopiowaniem między partycjami / komputer laguje

0