Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Dell - niebieski ekran i restart

21 Aug 2013 18:27 5256 18
  • Level 7  
    Witam, otóż mam pewien problem z moim laptopem, od pewnego czasu zaczęło się dziać coś takiego, głównie podczas instalacji/ odinstalowywaniu/ graniu.
    Dajmy na to, że coś instaluję i instalacja przebiega prawidłowo, jednak w pewnym momencie laptop zawiesza się, mignie niebieski ekran i następuje automatyczny restart po czym wyskakuje magiczny napis " System Not Found"
    Dodam, że wentylator jest i ma się dobrze, po prostu działa, laptop w połowie stoi na książce i jest oparty o parapet tak aby wentylator zaciągał chłodniejszego powietrza, WENTYLATOR NIE JEST ZASŁANIANY PRZEZ KSIĄŻKĘ W ŻADEN SPOSÓB!
    Dodam, że nie mam pojęcia co z tym problemem zrobić, w temacie komputerów niestety jestem zielony, więc czytając inne tematy mało z nich rozumiałem, dlatego zakładam ten. Byłbym wdzięczny jak ktoś poświęcił mi by trochę czasu i napisał co należy zrobić krok po kroku, tak abym zrozumiał i dobrze to wykonał .
    Czekam na odpowiedzi.
    Pozdrawiam.!
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 12  
    Witaj. Laptop podczas pracy powinien leżeć całkowicie poziomo ponieważ może dojść do uszkodzenia dysku twardego. Zrobisz mu tym mniejszą krzywdę niż gdy się zacznie grzać. Nie chcę cię martwić ale prawdopodobnie dysk jest już uszkodzony. Podczas instalacji, grania czy innych czynności z jego użyciem następuje wyłączenie.
    Jeszcze pytanie. Czy na tym niebieskim ekranie który wyskakuje przed wyłączeniem są białe napisy? Czy wygląda mniej więcej tak?
  • Level 7  
    Dokładnie coś takiego, z tym, że tych napisów jest na cały ekran :) Czy ten dysk da się w jakiś sposób naprawić ? czy po prostu kupić nowy?;)

PS. Laptop stoi poziomo :)
  • Level 12  
    Nie wiem co doradzić. W dysku jest elektronika i talerz. Zanieś do jakiegoś dobrego serwisu komputerowego. Chłopaki pewnie sprawdzą dysk czy da się naprawić programem elektronikę czy trzeba go wymienić. Jest też jeszcze szansa że to nie wina dysku. Podaj jeszcze dokładny model laptopa.

Dodano po 2 [minuty]:

Kaczorek96 wrote:
    PS. Laptop stoi poziomo :)

Wybacz. Nie zrozumiałem pierwszego posta. :)
  • Level 7  
    Dell Studio 1537
  • Level 1  
    Być może popsuł się rekord MBR partycji startowej systemu. Może spróbuj wejść do konsoli odzyskiwania systemu i uruchomić - fixmbr. W celu uruchomienia konsoli odzyskiwania systemu, wkładasz płytę z systemem. Po wyświetleniu się instalatora systemu, klikasz wtedy R i wpisujesz swoje hasło administratora. Dalej leci samo... Można skorzystać też z możliwości oferowanych z pakietu narzędzi Hiren’s Boot.
    Jeśli chodzi o chłodzenie twojego Della... Sposób w jaki ustawiasz laptopa (książki, parapet...) najprawdopodobniej NIE MA większego znaczenia! Najpewniej kiepskie chłodzenie sprzętu, spowodowane jest kurzem nagromadzonym wewnątrz kratki wentylacyjnej laptopa. Taka warstwa może dokumentnie zakleić przepływ chłodnego powietrza. Pewnie trzeba będzie zdjąć płytę dolnej obudowy, rozebrać system chłodzenia i wyczyścić ręcznie pędzelkiem i sprężonym powietrzem.
  • Level 7  
    Konsolę można odpalić też wpisując cmd w menu start, tak?
  • Level 12  
    levi65 wrote:
    Można skorzystać też z możliwości oferowanych z pakietu narzędzi Hiren’s Boot.

HdTune wystarczy levi. Cały Hirens waży 700mb.

levi65 wrote:
    Taka warstwa może dokumentnie zakleić przepływ chłodnego powietrza. Pewnie trzeba będzie zdjąć płytę dolnej obudowy, rozebrać system chłodzenia i wyczyścić ręcznie pędzelkiem i sprężonym powietrzem.

To też dobry pomysł.
  • Level 7  

Dodano po 17 [minuty]:

Z początku nie ogarnąłem o co chodziło z tymi kropkami i dopiero sobie uświadomiłem, że to nie ten screen wrzuciłem... sorry, zaraz poprawię to :)
  • Level 12  
    A teraz kliknij zakładkę Error Scan. Daj start i wklej screena ze skanowania błędów.

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Kaczorek96 wrote:
    Z początku nie ogarnąłem o co chodziło z tymi kropkami i dopiero sobie uświadomiłem, że to nie ten screen wrzuciłem... sorry, zaraz poprawię to :)

To moja wina. Zapomniałem jak wygląda ten program. Jak wrzucisz screena z "error scan" to będziemy już wiedzieć co z dyskiem.
  • Level 12  
    Jak widać są na dysku bad sektory. Ale nie ma ich na tyle dużo że wynika to z uszkodzenia mechanicznego (choć może). Jeśli są spowodowane uszkodzeniem logicznym to da się je naprawić programem HDD Regenerator. To jednak nie zawsze wiele pomoże bo w ciągu następnych mogą sypać się następne i następne. Dam ci instrukcję jak to zrobić jednak najpierw zrób error scan jeszcze raz i znów wklej screena. Wtedy będziemy wiedzieć czy bad sektory (tu czerwone kwadraciki) są w stałych miejscach przemieszczają się. Mój Dell inspirion z którym miałem identyczny problem jak ty zdziwił mnie na tyle, (w ciągu kilku dni dysk padł całkowicie) że proponuje ci skopiować z laptopa ważne dane.
  • Level 12  
    Ok. Są w takich samych miejscach więc jest szansa (choć nie powiedziane że na pewno) że są to uszkodzenia tylko logiczne.
    Przydałoby się żeby zajrzał tu ktoś kto bardziej obeznany jest w HDD.
    Spróbujemy to naprawić którymś programem z Hiren's Boot do pobrania tutaj:

http://mirror.leaseweb.com/hirensbootcd/Hirens.BootCD.15.2.zip

W środku powinien się znajdować obraz płyty .iso
    Trzeba go wypalić na płytę i uruchomić komputer z poziomu płyty tak jak podczas instalacjii systemu.
  • Level 7  
    Może lepiej dogadajmy się na GG : 12361524
  • Level 24  
    Daj screen z zakładki Health
  • Level 24  
    Uch... dysk w fatalnej kondycji, moim zdaniem na pewno do utylizacji, ale niech się ktoś wypowie.