Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

candy - kierunek obrotów pompy zmywarki

prokopcio 22 Sie 2013 11:11 3585 4
  • #1 22 Sie 2013 11:11
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam.
    Zmywarka Candy CDI2012 - pompa magnetyczna (główna - myjąca) - była wyrobiona ale z dwóch zrobiłem jedną i działa - jest tylko jedno ale - raz kręci się w prawo, raz w lewo - niestety nie jest to tak jak w pralce etc gdzie niema to znaczenia - tutaj łopatki są "spiralne" i budowa pompy wymaga konkretnych obrotów :(. Czy jest szansa, że jeśli będzie zalana wodą to będzie ok? Ja sprawdzałem "na sucho" - starałem się poskładać te gumki sprzęgła wiatraczka tak jak były bo chyba to od nich zależy ale teraz już nie jestem pewien.

0 4
  • Servizza
  • #2 22 Sie 2013 19:36
    skryn
    Admin grupy AGD

Pompa magnetyczna ma to do siebie, że zawsze obraca się w niewiadomym kierunku. Raz w lewo, a raz w prawo.
    Proszę poczytać w googlach zasadę działania takiej pompy.
    A nie rzeźbić, robiąc mutację pompy indukcyjnej z magnetyczną.
    Nie da się.

Pompa indukcyjna:

Pompa magnetyczna (do tego samego modelu):

To są dwie różne pompy o innej zasadzie działania.

0
  • Servizza
  • #3 22 Sie 2013 22:02
    prokopcio
    Poziom 29  

tylko spokojnie :)

skryn napisał:
    Proszę poczytać w googlach zasadę działania takiej pompy.
    A nie rzeźbić........

zasadę działania pompy czy silnika ?

Ja nie czuję się jakiś głupi i dokładnie wiem jak działają i czym się różnią silniki indukcyjne od magnetycznych ale to nie zmienia faktu, że dokładnie druga pompa jaką przedstawiłeś (szkoda, że zamontowałem to nie zrobię fotki) nie jest pompą która może chodzić w dowolnym kierunku. Tzn może ale z bardzo różną w skutkach wydajnością
    Budowa jej jest podobna do tej :

wirnik jest spiralny i wylot wody stycznie do obwodu pompy.

pompy które mogą pracować w dowolnym kierunku mają łopatki proste (kręcąc się w obu kierunkach mają taką samą wydajność) a wylot jest zazwyczaj "prostopadle" nie wprowadzając żadnej różnicy w wydajności w którą stronę by się nie kręciły.
    przykład:

Nie zmienia to faktu, że rzeczywiście przy pompie spiralnej ze stycznym wylotem zastosowanie silnika startującego w "losowym" kierunku jest co najmniej głupie - inaczej nie zadawałbym tego pytania.

Dodano po 13 [minuty]:

może się źle wyraziłem.... ja zrobiłem jedną pompę z dwóch IDENTYCZNYCH !

0
  • Pomocny post
    #4 22 Sie 2013 22:54
    movzx
    Poziom 39  

Proszę poprawić tą sesję zdjęciową :)
    Pompa tego typu bez obciążenia (wody) pracować nie może.
    Dodatkowo jeśli ma uszkodzony wirnik to nie ruszy lub będzie wirować w złą stronę.
    Nie jest prosto to tak złożyć żeby działało dobrze, ale można próbować, z zastrzeżeniem drugiego zdania.

0
  • #5 23 Sie 2013 09:32
    prokopcio
    Poziom 29  

to nie jest sesja :), to fotki "zewnętrzne" zlinkowane.

czyli mam jednak rozumieć, że "da się" tak poskładać (pod warunkiem dobrych elementów składowych), że będzie wirować w dobrą stronę? Teraz to i tak niema znaczenia bo pompa jak mi teraz startuje w dobrą stronę to i tak ma za słabe ciśnienie więc wymiana na nową mnie czeka.

ale chciałbym ten temat mimo wszystko dociągnąć do końca i z czystej ciekawości dowiedzieć się "skąd się bierze" w sprawnym sprzęcie poprawny kierunek obrotów pompy?
    Sam silnik

prokopcio napisał:
    zawsze obraca się w niewiadomym kierunku. Raz w lewo, a raz w prawo.

0