Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny dom - Identyfikacja osoby a zamek hands free, Rfid a RF

dzielik 22 Sie 2013 11:16 2577 0
 • #1
  dzielik
  Poziom 16  
  Cześć,

  Zacząłem interesować się inteligentnym mieszkaniem i chciałem zrobić automatyczne otwieranie zamka w drzwiach wejściowych (znane jako hands free). Główny warunek to - zamek ma się otworzyć po podejściu do drzwi na odległość ok 1m.

  Popatrzyłem systemy RFID i faktycznie istnieje coś takiego jak long range rfid, które wg specyfikacji mają ok 1m zasięgu. Wygląda to mniej więcej tak (pierwszy lepszy obrazek z google, żadna reklama firmy):
  http://biosys.pl/img/kd/DT_readers/DT_LONG2LED_new.jpg
  Taki czytnik ma wymiary około 25cmx25cm więc dosyć spore. Czy taki czytnik będzie działał przez ścianę (nie chcę montować go na klatce, tylko w środku mieszkania)? A więc czytnik w środku, podchodzimy na zewnątrz i zamek się otwiera.
  Wydaje mi się, że takie czytniki są bardzo kierunkowe i żeby zadziałało, trzeba dokładnie podejść w określony punkt (no i mieć kartę dostępu na odpowiedniej wysokości). Czy faktycznie tak jest? Ma ktoś doświadczenie?
  Dowiadywałem się w jednej z polskich firm i za taki czytnik życzą sobie około 1tyś zł. Jak dla mnie troszkę drogo. Znalazłem podobne urządzenia na dalekim wschodzie za ok. 70$. Czy ktoś może miał z tym do czynienia i może powiedzieć jak się sprawuje, czy to w ogóle działa?:)

  Drugie rozwiązanie to komunikacja radiowa. Nadajnik umieszczony przy drzwiach, co kilka sekund wysyła sygnał, odbiornik u nas w kieszeni nasłuchuje, jeśli otrzyma sygnał od nadajnika przy drzwiach - odpowiada i po identyfikacji zamek się otwiera.
  Takie rozwiązanie napotkałem w alarmach samochodowych (zwane np. "alarm smart key"). Kierowca ma pilot przy sobie i po podejściu do auta alarm się wyłącza, otwiera centralny itp. (Fabrycznie chyba Ford stosuje coś takiego). Cena takiego alarmu to około 250 zł.

  Pierwsze (Rfid) rozwiązanie
  Wady:
  -cena (choć ten chińczyk niby nie drogi ale nie wiadomo czy będzie działać),
  -nie wiem czy będzie działać przez ścianę,
  -kierunkowość anteny.
  Zalety:
  -wydaje mi się, że jako technologia jest to w miarę bezpieczne
  -karta dostępu bez baterii (i tu duży plus).

  Drugie rozwiązanie:
  Wady:
  -bateria, która musi cały czas zasilić odbiornik, który jest kluczem.
  Zalety:
  -do okólna charakterystyka anteny (chciałbym, żeby po wejściu do domu nie było komunikacji - bo będę miał cały czas drzwi otwarte - zakładam, że spokojnie można np. przesłonić antenę, żeby w domu nie łapało).
  Nie wiem jak tu z bezpieczeństwem.

  Co sądzicie o tych rozwiązaniach, może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł (Bluetooth i wifi z telefonu odpada - jakoś od razu to odrzuciłem ze względu na to, że trzeba taki moduł mieć cały czas włączony w telefonie co zżera chyba nieźle baterię).

  W przypadku zdecydowania na drugie rozwiązanie: oczywiście nie kupię takiego alarmu tylko będę próbował zrobić własne - choćby przez możliwość zakodowania dowolnej liczby kluczy i ogólnie pełną kontrolę - integrację z głównym sterownikiem. Czy ktoś może podpowiedzieć na jakich modułach można zrobić taką komunikację: około 1 - 2 m zasięgu i jak najmniejszy pobór prądu w urządzeniu, które będzie noszone w kieszeni. Ewentualnie nie ma jakiegoś takiego gotowego rozwiązania? takiego radiowego wykrywacza? Nie mogłem nic znaleźć.

  Ogólna zasada działania to czytnik odczyta kod z karty/klucza - prześle do głównego sterownika (zamierzam wykorzystać Cubieboard2 - co sądzicie o tym urządzeniu? http://cubieboard.org/2013/06/19/cubieboard2-is-here/ ) tam będzie jakaś baza kluczy upoważnionych do wejścia do mieszkania. Po autoryzacji zamek się otworzy.

  Z góry dziękuję za pomoc
  pozdrawiam