Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit Win122 - Przebicie na obudowę.

xxx3 22 Sie 2013 14:13 4269 22
  • #1 22 Sie 2013 14:13
    xxx3
    Poziom 8  

Witam posiadam pralkę indesit win122 i problem jest następujący pralka ma przebicie na obudowę.Niezależnie czy jest włączona czy nie kopię prąd po dotknięciu obudowy.Podejrzewałem grzałkę wiec ją odłaczyłem dalej to samo następnie odłaczyłem silnik również to samo.Podejrzewałem przebicie gdzies na kablach wiec wyjąłem całą wiązke i dokładnie ja przejrzałem wszystko wygląda w pożądku.Mam podjerzenie co do zasilacza ale chyba to nie to ponieważ po odkręceniu go od obudowy aby sam zasilacz był uziemiony a pralka nie i przebicie nadal jest ale bardzo minimalne znaczy się przebicie występuje gdzies indziej.Nie znam sie dosyć dobrze na elektryce oraz pralkach i niewiem gdzie to moze występować.Proszę o pomoc i wyrozumiałość na wewntualna niewiedzę.Podczas tego gdy występóje przebicie czesto ledwo co żarzą sie diody na panelu po odkręceniu zasilacza gdy prąd nie ma dokad uciekać zjawisko to niewystępóje wspominam o tym bo byc moze to jest jakas wskazówka.

0 22
  • #2 22 Sie 2013 14:36
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Pralka podłączona do sprawnego gniazdka z bolcem (uziemieniem)?

0
  • #3 22 Sie 2013 21:14
    xxx3
    Poziom 8  

Tak jak najbardziej gniazdka i instalacja są takie jak trzeba problem tkwi w pralce.

0
  • #4 22 Sie 2013 21:30
    wycior01
    Poziom 22  

Nie pozostaje nic innego jak dalej szukać przebicia. By sprawdzić, czy któryś z przewodów nie ma przebicia na obudowę najlepiej wziąć multimetr, ustawić na pomiar ciągłości obwodu i przytknąć / przypiąć jedną sondę do obudowy, a drugą sprawdzać każdy kabel po kolei, aż trafi się na zwarcie. Radziłbym też sprawdzić, czy obudowa jest uziemiona tzn. sprawdzić, czy pomiędzy obudową, a bolcem a gniazdku jest przejście. Jeżeli po wyjęciu zasilacza zjawisko ustępuje, to za przebicie odpowiedzialne są prawdopodobnie kondensatory filtrujące tegoż zasilacza. Jeżeli tak jest to wszystko z pralką jest w porządku, natomiast nie można tego powiedzieć o uziemieniu - j.w. sprawdzić przejście pomiędzy ziemią, a obudową, ew. uziemienie w gniazdku, chociaż to wykluczam ze względu na :

xxx3 napisał:
    Tak jak najbardziej gniazdka i instalacja są takie jak trzeba problem tkwi w pralce.

Ps. podłącz (oczywiście na chwilę) obudowę pralki do kranu, czy kaloryfera (uziemienie) i sprawdź, czy dalej pralka kopie prądem.

0
  • #5 22 Sie 2013 23:41
    xxx3
    Poziom 8  

Znajomy poradził mi jedna rzecz winny jest zasilacz.Po podłączeniu go do prądu i sprawdzeniu miernikiem wszystko wydaję się być ok po podłączeniu do niego wiązki poza pralką wybija napiecie na uziemieniu.Dla zobrazowania do zasilacza wchodzi kabel brazowy i niebieski przewód podłączony jest do styków tam jest jakis układ to wszystko jest w plastikowej obudowie i z tego układu wychodzi wtyczka do podłaczenia wiazki.3 kabel uziemiający jest podłaczony do metalowej płytki która jest w zasilaczu za ta płytke przykręca sie zasilacz do obudowy pralki.Znajomy mi mówił że mogło być któregoś razu przepięcie i uszkodziło zasilacz sam niewie do konca oco chodzi ale juz z tym sie kiedyś spotkał.Wiec myślę że problem rozwiązany.

0
  • #6 24 Sie 2013 18:16
    xxx3
    Poziom 8  

Za co odpowiadają te kondensatory filtrujące? Do czego one służą?

0
  • #7 24 Sie 2013 19:04
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Nie do końca rozumiem Twoje posty. Ale ogólnie jak sprawna jest instalacja elektryczna, gniazdko z bolcem i prawidłowo podłączone, przewód zasilający pralkę sprawny, przewód uziemienia wewnątrz pralki podłączony pod obudowę, to nie ma prawa nic kopać.
    Elektronikę to zostaw w spokoju.

xxx3 napisał:
    Za co odpowiadają te kondensatory filtrujące? Do czego one służą?

Jak sama nazwa mówi - służą do filtrowania zakłóceń zasilania. Przeważnie układ takiego filtru jest połączony z obudową, DLATEGO DLA BEZPIECZEŃSTWA NIE TYLKO SWOJEGO, NALEŻY MIEĆ KAŻDE URZĄDZENIE WYMAGAJĄCE UZIEMIENIA PODŁĄCZAĆ DO SPRAWNEGO GNIAZDKA Z BOLCEM (UZIEMIENIEM) JAK I INSTALACJA ELEKTRYCZNA MUSI BYĆ SPRAWNA.

0
  • #8 24 Sie 2013 19:19
    wycior01
    Poziom 22  

@xxx3 - Te kondensatory, jak sama nazwa wskazuje służą do filtracji napięcia - w sumie normalnym jest, że w pralce, czy komputerze występuje przebicie na obudowę. Taki efekt daje kondensator przeciwzakłóceniowy (podałem złą nazwę pisząc filtrujący) - by na obudowie nie było przebicia trzeba ją uziemić. Jeżeli jest przebicie to podłącz uziemienie i zostaw całą resztę w spokoju. Twoim problemem jest (chociaż może być coś jeszcze) brak uziemienia.
    Ps. też nie rozumiem części twoich postów. Jak nie dajesz sobie rady z tą pralką, to oddaj ją do serwisu, bo możesz zrobić więcej złego niż dobrego.

0
  • #9 24 Sie 2013 19:38
    kybernetes
    Poziom 39  

Tak jak wyżej koledzy piszą - "przebicie" na obudowę pralki spowodowane jest konstrukcją filtra zasilacza. Urządzenia z taką konfiguracja kondensatorów filtrujących (czyli praktycznie wszystkie współczesne) OBOWIĄZKOWO muszą być wpięte do gniazda z prawidłowo podłączonym bolcem uziemiającym. Dotyczy to szczególnie urządzeń pracujących w pomieszczeniach wilgotnych typu łazienka piwnica, kotłownia itd.

0
  • #10 24 Sie 2013 20:13
    xxx3
    Poziom 8  

To w takim razie czemu mnie dosłownie kopie jak dotykam obudowy? Dla jasności instalacja u mnie jest sprawna i pralka podłączona jest pod gniazdko z uziemieniem. Sąsiad jest elektrykiem dla pewności czy to nie to sprawdzał takim specjalnym przyrządem i uziemienie jest. Dla jasności jak wyglądają połączenia w pralce. Silnik i grzałka mają podłączone uziemienie na obudowę. Sam zasilacz wygląda tak że ma plastikowa obudowę, w tej obudowie jest metalowa płytka. Zasilacz przykręcany jest do obudowy właśnie przez tą płytkę. Do tej płytki podłączony jest przewód uziemiający z kabla, który podłącza się do gniazdka. Widzę te filtry są 2, jeden jest podpięty pod styk niebieskiego, a drugi pod styk brązowego przewodu. Oba te filtry przylutowane są do tej płytki, za którą przykręca się zasilacz. Jeśli odkręcę zasilacz od obudowy jest ok, jak jest przykręcony do obudowy to kopie. Więc uziemienia i wszystkie przejścia są. Jakoś nie wydaje mi się, żeby to tak musiało być.

0
  • #11 24 Sie 2013 20:31
    wycior01
    Poziom 22  

A sprawdzałeś ciągłość obwodu uziemienia ? tzn. Czy kabel nigdzie nie jest przerwany i czy jest przykręcony (połączony elektrycznie) z blaszaną obudową pralki ?

0
  • #12 24 Sie 2013 23:37
    xxx3
    Poziom 8  

Wszystkie połączenia są w porządku. Sprawdzałem też czy sam kabel i wtyczka też maja przejście i jest, więc szczerze nie mam pojęcia o co tu może chodzić. Dlatego pytałem o te filtry bo coś mi się wydaje że to ich wina, że po prostu się spaliły i przepuszczają prąd centralnie na uziemienie, dokładnie się na tym nie znam, ponieważ z takimi filtrami pierwszy raz mam do czynienia.

0
  • #13 24 Sie 2013 23:41
    kybernetes
    Poziom 39  

Człowieku, skoro obudowa cię kopie a obudowa jest grubym oczkiem przykręcona do przewodu uziemiającego w kablu zasilającym, to są tylko dwie opcje do wyboru - albo ta ziemia w instalacji jest do d... albo ta podłoga w Twoim pomieszczeniu gdzie stoi kopiący sprzęt jest pod napięciem względem ziemi!

0
  • #14 24 Sie 2013 23:50
    965633
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 25 Sie 2013 00:18
    wycior01
    Poziom 22  

Niech elektryk profesjonalista sprawdzi gniazdko, napisze co mu wyszło i podpisze się pod tym. Czy odbudowa kopie dalej, gdy podłączysz ją do rury C.O. , lub kranu ? Jeżeli tak to znaczy, że prawdopodobnie podłoga jest pod napięciem, czytałem, ze może tak się dziać, np. gdy przewód fazowy biegnący bezpośrednio pod nią ma przebicie, a podłoga nie jest wykonana z dobrego izolatora.

0
  • #16 25 Sie 2013 00:46
    xxx3
    Poziom 8  

Pisałem wyżej instalacja jest u mnie sprawna sąsiad elektryk sprawdzał uziemienie jakims tam specjalnym testerem i jest ok.Podłoga to terakota u mnie pod podłogą przewodów nie ma.Podłaczenie do rur jest niemozliwe ponieważ blok jest po remoncie generalnym i rury sa juz z tworzywa.Co wiecej pralka pracowała kiedyś nie w bloku tylko w domu u mojego znajomego i tam też kopała co do instalacji w tamtym domu nie jestem pewien ale na pewno była podłączona pod uziemienie.Nie pisał bym tego tematu ale wszystko wydaje się byc wpożadku a niejest.

0
  • #17 25 Sie 2013 01:14
    serwiseko.pl
    Poziom 12  

W takim razie obudowa pralki nie jest dobrze uziemiona a nawet pojawia się na niej faza a to już jest groźne w przypadku pralki, możliwe że podłączenie przewodu uziemiającego żółtozielonego jest kiepskie. Sprawdź omomierzem wartość między wejściem na bolec zerowy we wtyczce a obudową w miejscu gdzie nie ma izolacji i lakieru.

0
  • #18 25 Sie 2013 12:56
    xxx3
    Poziom 8  

Raczej pojawia sie na niej faza .Winą na pewno jest zasilacz, ale jedyne co tam widzę to to, że te filtry mogą przebijać. Mogę je wylutować i sprawdzić czy będzie ok, jeśli tak to kupię nowy zasilacz i w sumie tak zrobię.

0
  • #19 25 Sie 2013 13:32
    kybernetes
    Poziom 39  

Człowieku, tłumaczą Ci, że praw fizyki nie zmienisz a Ty dalej swoje. Rób tak dalej a albo sam się zabijesz albo żonę z dziećmi usmażysz tą pralką. Z powodu oszczędności i przekonania że "chcieć to móc". Trudno, takie są prawa Darwina, osobniki nie mogące się dostosować do egzystencji w cywilizacji wykorzystującej energię elektryczną o niebezpiecznych dla życia napięciach zostają w automatyczny sposób prędzej czy później wyeliminowane...

0
  • #20 25 Sie 2013 14:08
    wycior01
    Poziom 22  

Oddaj pralkę do serwisu, by sprawdzili połączenie uziemienia, albo weź sąsiada elektryka i każ wystawić mu kwit, na którym wypisze wyniki swoich badań, podpisze się i podbije firmową pieczątką - będzie to znaczyło, że instalacja jest na 99,999% sprawna. . Zrozum człowieku, że się zabijesz - nawet, gdyby na obudowie przebijała faza, a obudowa jest dobrze uziemiona to cię nie kopnie - mówiąc, że jest inaczej praw fizyki nie pokonasz.

kybernetes napisał:
    Człowieku, tłumaczą Ci, że praw fizyki nie zmienisz a Ty dalej swoje. Rób tak dalej a albo sam się zabijesz albo żonę z dziećmi usmażysz tą pralką. Z powodu oszczędności i przekonania że "chcieć to móc". Trudno, takie są prawa Darwina, osobniki nie mogące się dostosować do egzystencji w cywilizacji wykorzystującej energię elektryczną o niebezpiecznych dla życia napięciach zostają w automatyczny sposób prędzej czy później wyeliminowane...
    - zgadzam się

0
  • #21 25 Sie 2013 20:50
    xxx3
    Poziom 8  

Mówiąc krótko pralke dostałem za darmo ma słuzyc w warsztacie do prania brudnych szmat i ubrań.Niemam zamiaru wozic jej po serwisach i wydawać pieniądze.Ogólnie może itak stać jedyne oco chodzi to że panel świruje i czesto niereagóje na przyciski.Co do uziemienia powtażam wszystkie przejścia są pożadne.Jutro jade po nowy zasilacz i zobacze co z tego będzie.

0
  • #22 26 Sie 2013 15:28
    xxx3
    Poziom 8  

Nowy zasilacz i wszystko gra.Temat do zamkniecia.

0
  • #23 26 Sie 2013 17:42
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

xxx3 napisał:
    Nowy zasilacz i wszystko gra.Temat do zamkniecia.

Taa, a puklate aniołki widziałeś?

0