Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się włącza, ale jest czarny ekran.

22 Sie 2013 14:40 3669 15
  • Poziom 10  
    Cześć !

Ostatnio zaszła taka sytuacja jak w temacie. W przeddzień zdarzenia wszystka działało normalnie. Chciałem zmienić zasilacz na Chieftec 450 W i Cooler zamiast boxowego chłodzenia. Po takich zmianach pobawiłem się w podkręcanie procesora.
    Z 2600 MHz do 3000 MHz przy temperaturze w stresie 65 st. Nie wiem czemu ale na FSB > 105 MHz Kubuntu 13.04(3.8.0-27-generic) nie wykrywa roota(/). Więc BIOS, szyna FSB na 105MHz i Save. Ale po kliknięciu Save kilka(chyba 7, albo 8) krótkich piknięć i czarny ekran. Wyjęcie baterii CMOS na całą noc nie pomaga. Zmontowałem zestaw (płyta, procesor, grafika, głośniczek, zasilacz) nic nie daje. dodam, że po wyjęciu ramu są 3 krótkie piknięcia w długich odstępach czasowych.
    Czarny ekran rozumiem tak, że monitor wychodzi ze stanu oszczędzania energi,ale karta graficzna nie wysyła sygnału.

Mój sprzęt :
    - Asrock A75M-HVS
    - AMD Athlon II X4 631 2.6GHz
    - 1x 4GB RAM ELIXIR
    - Zasilacz Chieftec 450W

Pomoże ktoś w naprawie, albo w diagnostyce usterki?
  • Poziom 43  
    johnny99 napisał:
    Na poczatek reset cmos.

Omg, człowieku ale dałeś!
    Hero1972 napisał:
    Wyjęcie baterii CMOS na całą noc nie pomaga.

Dodano po 1 [minuty]:

Hero1972 napisał:
    Nie wiem czemu ale na FSB > 105 MHz Kubuntu 13.04(3.8.0-27-generic) nie wykrywa roota(/). Więc BIOS, szyna FSB na 105MHz i Save. Ale po kliknięciu Save kilka(chyba 7, albo 8) krótkich piknięć i czarny ekran.

Gdzieś w tym miejscu się pogubiłem - możesz wejśc do BIOSU???

Dodano po 3 [minuty]:

3 krótkie - błąd w pierwszych 64KB pamięci RAM
    4 krótkie - błąd zegara systemowego lub pierwszego wtyku pamięci
    5 krótkich - błąd procesora
    6 krótkich - błąd kontrolera klawiatury
    7 krótkich - błąd trybu wirtualnego procesora
    8 krótkich - błąd I/O pamięci karty graficznej
    9 krótkich - błąd sumy kontrolnej BIOS-u
    Proszę - diagnostyka w postaci beep codes - policz dobrze i diagnostykę mamy za sobą ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Proszę jeszcze pełną specyfikację CPU i RAM bo to szczątkowe info dałeś.
  • Poziom 10  
    Ta szyna to była przed awarią. Wtedy kliknąłem Save Settings i właśnie nie pamiętam ile było piknięć. Komputer NIE WYDAJE przy uruchomieniu ŻADNYCH dźwięków, oprócz buczenia wentylatorów. Czyli głucho i ciemno ;(

RAM ELIXIR M2F4G64CB8HG5N-CG 1201.TW (Tak pisze na kości)
    CPU AD631XWNZ43GX
    DA 1133EPM
    9T86363H10398
  • Poziom 43  
    A bez kości 3 krótkie?
    Masz miernik?
  • Poziom 17  
    No to bawimy sie w cytowanie:

safbot1st napisał:
    możesz wejśc do BIOSU???

Hero1972 napisał:
    Komputer NIE WYDAJE przy uruchomieniu ŻADNYCH dźwięków, oprócz buczenia wentylatorów. Czyli głucho i ciemno ;(

Z tego co pisze autor w ogole sie nie uruchamia komputer. Tylko wentylatory dzilaja. Takie objawy po kombinowaniu w podkrecanie.

Wiec reset cmos nie zaszkodzi.
    Na plycie masz do tego zwore. Baterie zostaw w spokoju.
  • Poziom 10  
    Próbowałem zworą, a baterię trzeba wyjąć(manual). Tak, bez kości 3 krótkie.
    Mam miernik.

Napięcia są zgodne: 12V, 5V, 3,3V.
    Próbowałem na 2 zasilaczach. 2 komputer działa na Cheftecu
  • Poziom 33  
    Musisz zaopatrzyć się w podzespoły na podmianę i podłączyć na pająka. Zacznij od gpu.
  • Poziom 10  
    Jak na pająka(na biurku??) Najtrudniej będzie sprawdzić mobo i cpu. GPU pożyczę z komputera brata. Mam socket FM1.

Po podmianie to samo, czyli GPU sprawne.
  • Poziom 43  
    Nie wiem, co ma do tego GPU? Autor podkręcał szynę, więc teoretcznie najbardziej wykręcił pamięci, które notabene po włożeniu powodują uciszenie się beepera.
    Podmieniłbym pamięć, jednak wielu kolegów z forum napisałoby - płyta nie wydaje beep codów? - jest uszkodzona. I na to bym stawiał - uszkodzenie płyty :( . <sic>
  • Poziom 10  
    Podmienię jeszcze RAM i zobaczymy. Dodam, że wszystkie nogi procesora i gniazd CPU i GPU są sprawne(nie powykrzywiane, sprawdzane pod lupą). Jakim sposobem mogłem za pomocą BIOS'u uszkodzić płytę???
    Poza tym na zintegrowanej grafice też nie działa ;(
  • Poziom 43  
    Hero1972 napisał:
    Jakim sposobem mogłem za pomocą BIOS'u uszkodzić płytę???

Bardzo prosto - wierz mi - da się. Płyta ma swoje standardowe ustawienia i przy każdej funkcji OC w biosie - (zwłaszcza przy zmianie wartości szyny) w prawym okienku masz ostrzeżenie coś jakby "uwaga zmiana tej cyferki może prowadzić do bla bla uszkodzenia sprzętu bla na własną odpowiedzialność.
    Zwłaszcza przy OC co bardziej wrażliwe na uszkodzenia elementy mogą... zostać uszkodzone.
  • Poziom 10  
    A jakie są te wrażliwe elementy? Jakbym miał procesor z odblokowanym mnożnikiem to bym nim kręcił!
  • Poziom 43  
    Hero1972 napisał:
    A jakie są te wrażliwe elementy? Jakbym miał procesor z odblokowanym mnożnikiem to bym nim kręcił!

Na pewno byłoby bezpieczniej dla pamięci, bo nie kręciłyby się z szyną, ale jest jeszcze inne wyjaśnienie:
    Zmieniałeś przy kręceniu zasilacz, prawda?
    Czy istnieje szansa, że montując 24pin do płyty zruszyłeś wtyczkę w płycie lub tą od zasilacza?
    Możesz odpiąć całkowicie zasilacz i wpiąć jeszcze raz w podzespoły?
    Zerknij:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2632713&highlight=
    Bliźniacza sytuacja aktualnie "na tapecie" na forum.
    Kolega twierdzi, że po dociśnięciu wtyczki płyta wstaje :D :D :D !
  • Poziom 10  
    Raczej 24pin i 4pin są w porządku. Pożyczę jeszcze od brata ramu.

Podmiana RAM nic nie daje :cry:

EDIT:
    Miałem kiedyś taka sytuacje, ale z o wiele starszym komputerem(Socket 7,AMD K6 200MHz). Nic nie piszczało. Po wymianie płyty piszczało uszkodzenie ramu(ale jako niedoświadczony kupiłem CPU), a dopiero potem RAM i działa do dziś !
  • Poziom 10  
    Zawsze dochodzę do takieo punktu w KAŻDYM temacie gdzie ludzie przestają cokolwiek pisać. Zrywam z elektrodą..............................