Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp VC-K88 -prowadzenie taśmy

11 Mar 2005 10:54 2252 7
  • Poziom 37  
    To typowa tytanowa czterogłowicówka z czasów A105. Mój prywatny.
    Nie mam już pomysłów na ustawienoie toru taśmy- wyjeżdża ona spod rolki. Mimo mojego doświadczenia poproszę o pomoc lepszych, gdyż naprawdę przyłożyłem się do regulacji wysokości prowadnic , położenia A/C, napinacza, sprzęgła dowijania. Wymieniłem oczywiście rolkę, tulejki na capstanie, a ona nic- nawet nowa 180-ka ucieka do góry lub na dół. Aktualnie chodzi mi jedna stara taśma i nie wiem, czemu ją akurat "lubi". Próbowałem też z prostowaniem "konika" rolki, ramion wyciągających taśmę przed A/C i za wałkiem. Pozostały tylko podstawy prowadnic- może nie utrzymują ich już pionowo?
  • Poziom 17  
    Nie popieram "giętologi" cięgien, dźwigni, ect. Powoduje to problem z ustawieniem prowadzenia taśmy po znalezieniu faktycznej przyczyny niesprawności. Wtym przypadku podejrzewam uszkodzenie prawego talerzyka dowijającego (za mocno ciągnie). Albo sprężyna się utwardziła ze starości albo brudne filce.Najlepiej wymienić na nowy lub w ostateczności zregenerować.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Ja też nie lubię podginać prostego- ale tu widać jaki byłem zdesperowany. W końcu jednak konik rolki ma sporą tolerancję na łożysku.
    Napinacz ustawiony na minimum a sprzęgło dowijania (jak napisałem) też przeglądnięte i dowija w sam raz- lekko; jednakże nawet wyłączenie dowijania przez zdjęcie paska nie ma wpływu na prowadzenie.
  • Poziom 17  
    Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy. Chodzi mi o talerzyk dowijający a nie o sprzęgło idler.
  • Poziom 37  
    Tak, tak. Sprzęgło dowijania w talerzyku (z resztą tamto też). Dowija lekko.
  • Poziom 17  
    No to żeś mnie załamał. Wszystko dobrze a jest źle. Hamulec lewego talerzyka luźny, nowa rolka, panewki to może trzeba się przyczepić osadzeniu pachołków w gniazdach co już sygnalizowałeś. Najlepiej sprawdzaj po kolei wszystko bo może czegoś nieszczęśliwie niedopatrzyłeś. Jak masz innego sprawnego Sharpa podstaw cały spód. Może to Cię na coś naprowadzi.
    Powodzenia.
  • Poziom 12  
    Witam
    Parę lat temu trafił do mnie podobny magnetowid (Sharp, tytanowa głowica) z podobnym uszkodzeniem - jak ustawiło się prowadzenie na początku taśmy - było źle na końcu, jak było ok na końcu - cuda działy się na początku. Wojowałem z nim dłuższy czas - uszkodzenie okazało sie trudne. Mianowicie najprawdopodobniej ktoś " wyczyscił" drum przy pomocy jakiegoś środka "na mokro". W efekcie drobinki środka powłaziły w pory metalu dramu i taśma zamiast się ślizgać po bębnie, leciutko do niego się kleiła. Nietety ,żadne czyszczenia ani mycia juz nie pomogły - jedyna metodą okazała się wymiana głowicy. Uszkodzenie jest trudno zauważalne i mało oczywiste - klient nie bardzo mi chciał wierzyć. Przekonałem go robiac przy nim próbę - włożyłem inna głowicę i efekt ustapił. Tak też sugeruje zrobić - podstaw inna głowicę ( nie ma zanczenia jaką, nie musisz ogladać obrazka, wystaczy by mechanika się zgadzała) i sprawdź czy efekt nie ustąpił.
    Aha - oczywiśćie zakładam iż sprawdziłeś prawidłowość kołków? Chodzi mi o to że czasem przy próbie regulacji toru taśmy ktoś zbyt mocno dokręci kołek z góry powodujac jego zaciśniećie - wtedy biała plastikowa rolka na kołku nie obraca się , a powinna obracaś się i mieć jeszcze parę dziesiatych mm luzu.
    Pzdr.
    W
  • Poziom 37  
    gavi- brzmisz przekonująco. Objaw właśnie ten. Też podejrzewałem głowicę(podejrzewałem wszystko, czego dotyka taśma i szpulki), ale jeszcze takiego przypadku nie miałem. No bo fakt: lekko się odwija, a na A/C już jest naprężona mocniej. Prowadnice stare ale sprawdzone i niezatarte.
    Na razie dzięki; sprawdzę, poczekajcie cierpliwie na odpis po podmianie. Chyba, że jeszcze jakaś opinia?