Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stabo xm 5012 - trafomodulator 4w AM piszczy podczas nadawania, słaby odbiór

ryhit 22 Aug 2013 20:18 3126 15
Tespol
    ryhit
    Level 10  
    Witam. Wpadło w moje ręce ww radio, ktoś w nim grzebał i przerobił wydaję mi się "nieestetycznie" na 4w w AM dodając trafomodulator z unidena. Radio na płycie PA-325AB.

Myśle że pisk jest winą mikrofonu, bądź co bądz nieoryginalnego raczej bo też w środku był grzebany, jakieś gąbki.. Nie wiem czy radio jest dobrze przerobione na te 4w i czy jest ogranicznik modulacji. Właśnie tutaj potrzebuje pomocy. Następną sprawą jest dziwnie działający SQelch, właściwie wogóle nie działający radio albo jest na maxa rozkręcone, albo po minimalnym przekręceniu nie słychać kompletnie nic, jak widać na zdjęciach są tam dolutowane kabelki, obok znów jakieś rezystory... Gdyby ktoś mógł podpowiedzieć co do czego, co sprawdzić itp byłbym wdzięczny. Wydaje mi się też że odbiór nie jest taki dobry, mój uniden 520 (stary chińczyk) więcej łapie, i najważniejsze, antena na jakiej radio było sprawdzane to SIRIO ML145. Pozdrawiam.
  • Tespol
  • Helpful post
    multihunter
    Level 26  
    Zacznijmy od tego, że chcesz naprawiać modyfikację, której nie znasz. Trafo było przezwajane i na pewno nie jest już trafem z unidena. W ciemno nic się nie da zrobić chyba, że od nowa.
    ryhit
    Level 10  
    Powiedzmy że radio nadaje w miarę, skupmy się na regulacji SQelch co może być przyczyną takiego działania pokrętła, uszkodzony potencjometr?
  • Tespol
  • Helpful post
    multihunter
    Level 26  
    Może bym Ci coś doradził gdybyś dobrze wkleił zdjęcia.

Dodano po 25 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/modulator_am_do_cb.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/8205704700_1302519809.gif
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8702326#8702326

Przejrzyj te 3 linki być może któryś z nich podejdzie pod tego mod'sa
    Najpopularniejszy kiedyś był ten pierwszy powielany z błędem (wadliwy schemat) pozostałe 2 są OK
    Był jeszcze jeden podobny do pierwszego schemat dobry, ale nie mogę go znaleźć

Dodano po 53 [sekundy]:

A najlepiej (choć to pewnie nierealne) jakbyś to wszystko ładnie pięknie rozrysował
    ryhit
    Level 10  
    Zdjęcia poprawione. Więc tak radio nadaje i odbiera, ale tak jak pisałem, mój U520 słyszy więcej. Podobno grzebany był tutaj tylko nadajnik. Z Twoich postów wnioskuje że jesteś za tym abym nawinął nowe trafo? tak? Może warto przyjżeć się temu co jest, i przedewszystkim czy jest to dobrze razem do kupy zgrane. Bo tak jak widać tutaj rezystory na drucie, tam kwarc, gdzię indziej kondensator itd.itp. Co z tą regulacją sqelch? Dodam że potencjometr ma w sobie tak jakby "punkt oporu" kreci się luźno o ten kawałeczek a kiedy zaczyna się opór następuje cisza, i potem już do końca idzie normalnie ale i tak nie działa.
  • Helpful post
    multihunter
    Level 26  
    Radio zostało przerobione z niemca, tzn. poprzez dołożenie trafo podwyższono moc 1W » 4W
    Ogólnie rzecz biorąc wielkiej filozofii tu nie ma, ponieważ wystarczy przełożyć trafo zgodnie z wyprowadzeniami i do Ciebie należy ocenić czy zostało zrobione to dobrze, bo schematy schematami, a głównie rozchodzi się o wyprowadzenia, których tam nie ma. Wyprowadzenia odczytuje się ze ścieżek radia przeznaczenia trafo. Ze squelchem nie wiem o co Ci biega.
    ryhit
    Level 10  
    A co z ograniczeniem modulacji? Jeśli rozmówcy podczas nadawania słyszą pisk, jest to wina mikrofonu/ kabla ? Biorąc pod uwagę że antena jest sprawna...

Nie mogę wrzucić filmu na host elektrody, wiec wrzucam na swój kanał yt, w miarę możliwości proszę moderatora o poprawę.

Tak jak pisałem, squelch działa jak na filmie wystarczy przekręcić troszkę i radio jest głuche.
    multihunter
    Level 26  
    Cóż bracie ja Ci poradzę - schemat w dłoń i zaznacz choć gdzie co idzie
    Nadal nie rozumiem o co chodzi ze squelchem, tzn. nie otwiera się kiedy siła sygnału rośnie ?
    ryhit
    Level 10  
    Wiem, ja to wszystko wiem, chodzi o to, gdzie bym nie był, centrum miasta, gdzie unidena muszę skręcić i słysze wyraźńe komunikaty, w tym przekręcam tyle co na filmie i jest cisza, a poniżej są szumy. Czyli ta blokada działa tak że w tym radiu blokuje nie tylko szumy, ale całkowicie odbiór ...

Jutro postaram się ogarnąć na schemacie co gdzie idzie :)
    multihunter
    Level 26  
    Wskaźnik siły sygnału działa ?
    ryhit
    Level 10  
    Tak działa, jeśli squelch jest rozkręcony, wszystko pokazuje, potem kiedy zablokuje szumy, cisza, nic sie nie dzieje.
    multihunter
    Level 26  
    Trzeba zmierzyć napięcia (komparatora) IC1

- 5 noga to potencjometr squelch na panelu
    - 6 noga to siła sygnału

Jedno i/lub drugie szwankuje
    ryhit
    Level 10  
    Ok, jutro się za to wezmę. Potencjometr ciężko idzie w jednym punkcie, (wtedy zaczyna się cisza) do końca już idzie normalnie, ale żadnej reakcji nie ma.
    multihunter
    Level 26  
    Żeby nie rozpisywać się co i jak komparator online
    Jak załapiesz super sprawa symulator java potrzebne oprogramowanie JAVA
    AC jest domyślnie 3V i ustawiasz sobie DC coś poniżej ≈ 2.9V [zamknij] potem RUN i wykres

Stabo xm 5012 - trafomodulator 4w AM piszczy podczas nadawania, słaby odbiór

Z symulacji DC to próg otwarcia (potencjometr) AC to siła sygnału (s-miarka). Tak to działa.
    ryhit
    Level 10  
    Po zmianie potencjometru SQuelch i Vol. Oraz poprawieniu połączeń przy tych wiszących tranzystorach, radio działa jak powinno. Dziękuje za pomoc, temat zamykam :)
    multihunter
    Level 26  
    Jak mierzysz napięcia to masz usterkę dosłownie w 30 sekund. Omomierzem dłużej schodzi, a i też na cyferblacie multimetru nie widać tak dobrze wady potencjometru. Na oscyloskopie super to widać.