Quote: Czyli nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie?
Przecież
TWK podał jednoznaczną odpowiedź.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie „Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych” (§ 53 ust. 2), a „Instalacja piorunochronna, o której mowa w § 53 ust. 2, powinna być wykonana zgodnie z Polską Normą dotyczącą ochrony odgromowej obiektów budowlanych” (§ 184 ust. 3).
To chyba powinno wystarczyć, bez zapoznania się z normą: 62305 i to arkusz 1. Bo sama nazwa budynek gospodarczy to za mało aby jednoznacznie odpowiedzieć.
Kolego, aby ustalić czy ochrona zewnętrzna ( LPS ) jest potrzebna czy też nie, należy najpierw dokonać analizy zagrożenia piorunowego. I to są minimalne wymagania. Nic nie stoi zresztą na przeszkodzie aby kolega tej instalacji sobie nie zamontował, niezależnie od zagrożenia piorunowego dobieranego według norm a uwzględniając miejsce zamieszkania na południu kraju czy też anomalie pogodowe jakie w trakcie zmiany klimatu będą występowały częściej niż kiedyś.
Druga sprawa to obowiązuje kolegę wykonanie wewnętrznej ochrony odgromowej co jest zawarte w w/w Rozporządzeniu.
Kiedyś mniejsze pół Polski obowiązywał montaż instalacji odgromowej, teraz jest to nieaktualne ( ale także jeden z aspektów zawarty w normie 62305 ) A wielkość budynku, jego wymiary są potrzebne do obliczania ilości zwodów, przewodów odprowadzających, obliczania siatki zwodów, kątów ochronnych itd. i nie decydują bezpośrednio o wymogu zastosowania ochrony odgromowej.