Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budynek gospodarczy. Kiedy wymagana jest instalacja odgromowa

janek1815 22 Aug 2013 22:08 5295 8
  • #1
    janek1815
    Level 38  
    Witam.
    Temat oddaje chyba całość pytania. Czy może mnie ktoś naprowadzić na normy itd

    Wysokość budynku w szczycie 8m dach dwuspadowy. Jednym bokiem do najbliższych zabudowań (niższych) 15m. Drugi bok duża ilość drzew w odległości około 30m dwa pozostałe boki nie ma nic. Budynek ma 24m*42m.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • #2
    discawery
    Level 11  
    O ile się nie mylę, nie ma w Polsce prawa zmuszającego do montowania instalacji odgromowej. To po prostu twój spokojny sen podczas burzy :D
  • #3
    janek1815
    Level 38  
    Taka odpowiedź to żadna odpowiedź.
  • #4
    TWK
    Electrician specialist
    Kwestie te reguluje norma PN-EN 62305-2 "Ochrona odgromowa. Część 2: zarządzanie ryzykiem". Jest ona przywołana w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 239 poz. 1597 z 2010 r) - to tak nawiązując do postu kol. discavery. Norma ma 116 stron.
  • #5
    janek1815
    Level 38  
    Czyli nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie?

    Norma rozumiem jest angielskojęzyczna czy są również wydania w naszym ojczystym języku?

    Myślałem że wynika to z kategorii budynku wielkości itd.
  • #6
    kkas12
    Level 43  
    Norma nie jest w języku oryginału, bo gdyby była nie została by powołana w rozporządzeniu, a wszystko co w tym temacie jest do wyjaśnienia, wyjaśnił kolega TWK.

    Temat zamykam.

    Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

    Na prośbę autora odblokowuję.
  • #7
    .Jack
    Electrician specialist
    Quote:
    Czyli nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie?

    Przecież TWK podał jednoznaczną odpowiedź.

    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie „Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych” (§ 53 ust. 2), a „Instalacja piorunochronna, o której mowa w § 53 ust. 2, powinna być wykonana zgodnie z Polską Normą dotyczącą ochrony odgromowej obiektów budowlanych” (§ 184 ust. 3).

    To chyba powinno wystarczyć, bez zapoznania się z normą: 62305 i to arkusz 1. Bo sama nazwa budynek gospodarczy to za mało aby jednoznacznie odpowiedzieć.

    Kolego, aby ustalić czy ochrona zewnętrzna ( LPS ) jest potrzebna czy też nie, należy najpierw dokonać analizy zagrożenia piorunowego. I to są minimalne wymagania. Nic nie stoi zresztą na przeszkodzie aby kolega tej instalacji sobie nie zamontował, niezależnie od zagrożenia piorunowego dobieranego według norm a uwzględniając miejsce zamieszkania na południu kraju czy też anomalie pogodowe jakie w trakcie zmiany klimatu będą występowały częściej niż kiedyś.
    Druga sprawa to obowiązuje kolegę wykonanie wewnętrznej ochrony odgromowej co jest zawarte w w/w Rozporządzeniu.

    Kiedyś mniejsze pół Polski obowiązywał montaż instalacji odgromowej, teraz jest to nieaktualne ( ale także jeden z aspektów zawarty w normie 62305 ) A wielkość budynku, jego wymiary są potrzebne do obliczania ilości zwodów, przewodów odprowadzających, obliczania siatki zwodów, kątów ochronnych itd. i nie decydują bezpośrednio o wymogu zastosowania ochrony odgromowej.
  • #8
    TWK
    Electrician specialist
    .Jack wrote:
    pół Polski
    Też się zasugerowałem, jak kol. .Jack, że chodzi o Polskę. Muszę odwołać swoją poradę i przeprosić za zamieszanie. Kol. janek1815 wpisał jako miasto Barrancabermeja czyli miasto w środkowej Kolumbii. Nie mam pojęcia, czy obowiązujące tam przepisy nakładają konieczność budowy instalacji odgromowej i w jakim zakresie.
  • #9
    janek1815
    Level 38  
    Nie miałem jednoznacznej odpowiedzi i dalej nie mam. Projektant części budowlanej napisał tak :
    Instalację odgromową wykonać dla budynku zgodnie z PN-IEC 61024-1/2001 PN-IEC 61024-1-1/2001 oraz PN-86/E-05003/1 i 2

    Projektant części elektrycznej stwierdził iż nie ma potrzeby wykonywania instalacji odgromowej zewnętrznej dla tego budynku. Wewnątrz są zainstalowane ochronniki B+C i połączone z bednarką okalającą budynek pod fundamentem.

    Czyli pozostaje zwrócić się do elektryka czy projektanta aby mieć jednoznaczną odpowiedź?