Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszkanie w bloku - Ile będzie kosztowało zastąpienie gazu prądem (kuchenka i c

23 Sie 2013 00:35 12522 25
  • Poziom 8  
    Witam, proszę o pomoc w poniższej sprawie:

Otrzymałem kawalerkę w bloku z lat 70tych na ostatnim trzecim piętrze. W mieszkaniu usunięto licznik gazowy wraz z 1m rury, reszta instalacji istnieje. Kawalerka wymaga generalnego remontu (w tym zakupu kuchenki gazowej/indukcji i piecyka gazowego/bojlera elektrycznego). Chcę wygospodarować z kuchni pokój tworząc aneks kuchenny. Rodzina 3 osobowa, centralne ogrzewanie.

W starym mieszkaniu zużywaliśmy (posiadając: kuchenka gazowa, telewizor, 2x komputer, 2x lodówka, pralka, centralne ogrzewanie + ciepła woda z sieci):
    - GAZ 18m3/msc/6osób, cena 54 zł (opłaty stałe 11 zł, sieciowa zmienna 13 zł, paliwo 30 zł), czyli 1m3 opłat zmiennych = 2,40 zł
    - PRĄD 250kWh/msc/6osób, cena 160 zł, czyli 1kWh = 0,64 zł
    - CIEPŁA WODA 6m3/msc/6osób, cena 100 zł, czyli 1m3 = 16,50 zł (1m3 na osobę)

Ile orientacyjnie będzie nas kosztowało w nowym mieszkaniu dla 3 osób (posiadając: kuchenka gazowa, telewizor, 1x komputer, 1x lodówka, pralka, centralne ogrzewanie):

1) gotowanie na gazie i podgrzanie nim wody - (kuchenka gazowa + Junkers WRDP 11-2B 19,2 kW)

2) gotowanie na prądzie i podgrzanie nim wody - (indukcja + Ariston PRO R 80 VTS 1,8K, dobowe straty 1,22 kWh)

3) gotowanie na prądzie i podgrzanie wody na gazie - (indukcja + Junkers WRDP 11-2B 19,2 kW)
    ???

PS>>>

Wyczytałem w internecie, że gotowanie na indukcji stanowi ok 150% kosztu gotowania w kuchence gazowej, a gotowanie w kuchence ceramicznej stanowi analogicznie ok 200%.
    Z tego wynikałoby, że gotując:
    - na gazie zapłacimy (3os x 3m3 x 2,4zł) + 11zł = 32,60 zł
    - na indukcji 32,60zł x 1,5 = 48,90 zł

Czy powyższe założenie (koszt 150%) jest poprawne?

Dalej w necie znalazłem, że 1 m3 gazu GZ-50 można podgrzać 1 m3 wody o ok. 8 stopni Celsjusza. Zakładając, że temperatura wody wpływającej do piecyka to 15 stopni a wypływająca to 45 stopni to energia potrzebna do podgrzania 1 m3 wody wynosi ok. 35 kWh, czyli zużycie gazu GZ-50 będzie ok. 4 m3.

Czyli w moim przypadku koszt ciepłej wody wyniesie:
    - podgrzewanie gazowe (3os x 4m3 x 2,4zł) + 11zł = 39,80 zł
    - podgrzewanie elektryczne (3os x 1m3 x 35kWh x 0,64zł) + (1,22kWh x 30dni x 0,64zł) = 67,20 zł + 23,40 = 90,60 zł

Czy te obliczenia są poprawne (czy zużycie 1m3 ciepłej wody z elektrociepłowni równa się zużyciu 1m3 wody podgrzanej w piecyku - choćby temperatura)?
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 10  
    Jedno wiem - indukcja prąd oszczędza.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 26  
    Szczerze nie wiem na jakich założeniach były te obliczenia. Może weź pod uwagę zasilanie gazem kuchenki a co z ogrzewaniem domu w zimie? co jest zastosowane? skoro mieszkanie wymaga remontu to instalacja to jeden koszt a co z możliwością przyłączenia gdy potrzebujesz więcej mocy, pytałeś o to?
  • Poziom 8  
    To nie jest dom tylko mieszkanie w bloku, a ogrzewanie jest centralne z sieci z elektrociepłowni. Nie chciałbym zmieniać na 3 fazy, bo pewnie musiałbym ciągnąć nowe kable od parteru na 3 piętro, mogę jedynie pociągnąć dodatkowe kable z puszki w mieszkaniu. Planuję jedną fazę i indukcję dwupalnikową 3,6 kWh.

LINKI:

indukcja i płyta ceramiczna

http://www.forum.domki.net/budowlane-f3/plyta-indukcyjna-vs-plyta-gazowa-t1939-20.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1287999-90.html

piecyk gazowy i bojler

http://muratordom.pl/eksperci/pytania/zuzycie-gazu-do-ogrzania-1m3-wody/24001/
  • Poziom 26  
    Dowiedz się (u operatora, stan wzl) ile możesz maksymalnie wyciągnąć z 1 fazy. O standardowym 4kW zapomnij, jak będzie miał 6 kW, to już lepiej.

Potem zostaje zabawa np. z wyłącznikiem priorytetowym wyłączającym bojler. Albo bojler z małą grzałką (1200W).

Tak czy inaczej będzie trochę kombinowania i dziadowania. :)
  • Poziom 36  
    Jeśli jest CO w całym domu to ja bym nie kombinował tylko się podłączył, do kuchenki bezwzględnie gaz (taniej niż prąd, kuchenki też tanie, bez termoobiegu prawie ,,darmo''), jak ktoś optuje za indukcją to niech raz usmaży na indukcji (machając patelnią dla rozprowadzenia ciasta) naleśniki (zobaczy jaka to zabawa) i potem zabiera głos. ,,Otrzymałeś''(?) kawalerkę a rodzina trzy osoby, za moment zechcesz dopłacić i zamienić na coś większego więc nie ładuj się w koszty, jeśli nie ma ciepłej wody kup tani bojler, jeszcze raz powtórzę: NIE ŁADUJ SIĘ W KOSZTY, nawet nie napisałeś czy kawalerka własnościowa......
  • Poziom 8  
    Znalazłem tutaj na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2471017.html

Cytat:
    Mikrofala 1,2 kW
    Piekarnik elektryczny 3,3 kW,
    Lodówka około 0,15kW,
    Pralka około 2,5 kW,
    Zmywarka około 2 kW,
    Klimatyzator 2 kW,
    TV laptopy 0,5kW
    Oświetlenie 0,2kW
    Indukcja 3,7kW
    Ogrzewanie podłogowe łazienka 1,5m2 = 0,3kW

Pododawaj moce urządzeń w domu (dane znajdziesz na tabliczkach znamionowych) i pomnóż przez 0,6 czyli współczynnik jednoczesności.

U mnie:
    Indukcja 3,6 kW,
    Lodówka około 0,2 kW,
    Pralka około 2,5 kW,
    TV laptopy 0,5 kW
    Oświetlenie 0,2 kW
    Bojler elektryczny 1,8 kW
    -----------------------
    RAZEM z bojlerem: 8,8kW x 0,6 = 5,3 kW
    RAZEM bez bojlera 7kW x 0,6 = 4,2 kW

Bez zwiększenia mocy do 5-6 kW się nie obejdzie, inaczej czeka mnie dziadowanie, ale jak wynika z powyższego 1 faza dałaby chyba radę. :)
    Ciekawe czy przewody w bloku dadzą radę z tymi 5-6 kW (przedzwonię do dostawcy)?

Czy wyliczenia z pierwszego postu są realne:
    - koszty gotowania na indukcji = 1,5 x koszty gazu
    - koszty grzania wody w bojlerze elektrycznym = 2,25 x koszty gazu?
    Czy dane ze starego mieszkania (6os) przełożą się na nowe (3os)?

Jakie są roczne koszty utrzymania piecyka gazowego (przeglądy, serwis, itp)? Nigdy nie korzystałem z tego urządzenia.
  • Poziom 36  
    Jardel napisał:

Czy wyliczenia z pierwszego postu są realne:
    - koszty gotowania na indukcji = 1,5 x koszty gazu
    - koszty grzania wody w bojlerze elektrycznym = 2,25 x koszty gazu?
    Czy dane ze starego mieszkania (6os) przełożą się na nowe (3os)?
    To trudno oszacować, na pewno będzie drożej niż z gazem w mieszkaniu....i po co chcesz płacić więcej, tego ja nie rozumiem.....a jak kupisz nowy piecyk (także kuchnię) gazowy, to masz gwarancje dwa lata a potem (u mnie) kuchnia ,,chodzi'' już 12 lat a gazowa terma ciepłej wody 9 lat i na razie nie zaglądałem do środka.
  • Poziom 8  
    Mieszkanie to kawalerka, przerabiam ją na dwa pokoje. W kuchni będzie mały pokój, a w pokoju stworzę aneks kuchenny. Kuchnia gazowa w pokoju wymaga lepszej wentylacji, a wentylacja grawitacyjna zostaje w starej kuchni. Poza tym indukcja mniej brudzi (osady) i jest bezpieczniejsza przy małych dzieciach.
  • Poziom 26  
    Przestańcie z tym mitem, że gaz jest tani!
    Wychodzi może taniej ale nie ma przepaści, a porównując do np. taryfy nocnej (grzanie wody) to różnice się zacierają.

Do tego kuchnia indukcyjna to piękna sprawa, czysto, bezpiecznie i ekonomicznie.
  • Poziom 36  
    Mam kuchenkę gazową w swoim domu, sąsiadka ma zwykłą (ale markową) elektryczną a przedtem miała gazową i planuje powrót do gazowej, ja wolę gaz choć gotowałem już na prądzie i indukcji, syn w Norwegii ma indukcję, przedtem u mnie gotował na gazie, zdecydowanie woli gaz ale w Norwegii prąd do wszystkiego to norma. Raczej powinni wypowiadać się koledzy, którzy gotowali na każdej z wymienionych kuchenek, wtedy mają porównanie. Najszybciej gotuje się (np. czas zagotowania wody na zupę) na gazie, wolniej na indukcji, najwolniej na kuchni elektrycznej, ja usmażę na gazie jajka na śniadanie, jajecznicę zjem oraz umyję talerz, na elektrycznej dopiero nagrzeje się patelnia..... Nie zabieram głosu w sprawie kosztów (zakupu i użytkowania) poszczególnych podgrzewaczy. Synowie planują za jakiś czas budowę domów, jednym z warunków koniecznych w wyborze działek będzie dostęp do gazu miejskiego.
  • Specjalista elektryk
    cirrostrato napisał:
    Najszybciej gotuje się (np. czas zagotowania wody na zupę) na gazie, wolniej na indukcji
    Nieprawda. Na moich oczach na kuchence indukcyjnej czajnik wody gotował się ok. 2 minut (owszem, z boosterem), a na gazie taki czas jest nie do osiągnięcia.
  • Poziom 27  
    Ja tam mam w mieszkaniu wszystko na prąd łącznie z indukcją, ogrzewaniem i ciepłą wodą i jestem bardzo zadowolony. Kuchenka indukcyjna jest bardzo szybka i bezpieczna dla dzieci bo się nie nagrzewa bardzo. A gaz? Gaz dziś jest czasami wątpliwej jakości i czas gotowania jest znacznie dłuższy. Prąd zawsze jest taki sam. A no i od gazu po jakimś czasie robią się brzydkie tłuste żółte naloty na meblach i suficie nad kuchenką. Też miałem taką sytuację, że robiłem kapitalny remont i zdecydowałem się na prąd i nie narzekam. Fakt instalacja troszkę kosztowała bo trzeba było zwiększyć przydział mocy i przejść na zasilanie 3 fazowe, ale warto. Polecam.
  • Poziom 11  
    Ja u siebie też zrezygnowałem z gazu, wymieniłem całą instalację elektryczną włącznie z głównym kablem z parteru na 10 piętro i zamówiłem 11kW (bezpiecznik 20A czyli właściwie ~13kW). Teraz jestem spokojny że wszystko będzie działać bez problemu i kuchenka może być mocniejsza np. 6,4kW.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    kloncd napisał:
    Ja u siebie też zrezygnowałem z gazu, wymieniłem całą instalację elektryczną włącznie z głównym kablem z parteru na 10 piętro i zamówiłem 11kW (bezpiecznik 20A czyli właściwie ~13kW).

Spółdzielnia/wspólnota musiała wyrazić zgodę? Jaki koszt tej inwestycji?

Mam dodatkowe pytanie: co dokładnie oznacza współczynnik jednoczesności?
  • Poziom 27  
    Współczynnik jednoczesności bierze się pod uwagę między innymi przy projektowaniu zabezpieczeń w budynkach wielorodzinnych. Chodzi o to że zabezpieczenie główne jest mniejsze od sumy zabezpieczeń w poszczególnych lokalach. Współczynnik jednoczesności dobiera się z odpowiednich tabel lub oblicza. Nigdy nie ma takiej sytuacji, że na 100 mieszkań wszyscy korzystają z całej dostepnej dla mieszkania mocy. A jeśli chodzi o koszty zwiększenia przydziału mocy to zależy to od rodzaju przyłącza. Kablowe jest droższe napowietrzne trochę tańsze. Dokładnie informacje uzyskasz w swoim zakładzie energetycznym. Ale to koszt około 150 zł za każdy kilowat.
  • Poziom 8  
    Wspólnota się nie zgodzi na wymianę kabli, zaczynam kombinować nad piecykiem gazowym w łazience i indukcją 3,6 kW w kuchni.

Z tym współczynnikiem rozumiem, że jakbym włączył wszystko
    Cytat:
    RAZEM bez bojlera 7kW x 0,6 = 4,2 kW

to nie mnożę wtedy przez współczynnik 0,6?

Cytat:
    Po pierwsze musisz wymienić linię z klatki do lokalu, bo istniejąca tego nie wytrzyma. Nie wytrzyma przypuszczalnie 5,7 kW non-stop

OK, jasno wytłumaczone. Czyli indukcja 3,6 kW może być, ale bez pralki 2,5 kW i bojlera 1,8 kW jednocześnie.
  • Poziom 27  
    Jak włączysz wszystko to współczynnik jednoczesności wyniesie 1. Przy obliczeniach mocy zapotrzebowanej stosuje się najczęściej (choć nie zawsze) współczynnik 0.6. A niby dlaczego wspólnota ma się nie zgodzić na wymianę przewodu?
  • Poziom 8  
    Wynika to z sytuacji prawnej lokalu.
  • Poziom 27  
    All In One napisał:
    Jeżeli nie będzie problemem transportowanie raz na jakiś czas, butli z gazem na trzecie piętro.

Butla odpada na pewno ponieważ instalacja gazowa istnieje w budynku. W budynkach wielorodzinnych wyposażonych w instalację gazową używanie butli jest zabronione.
  • Poziom 8  
    All In One napisał:

Osobiście nie traktowałbym tego mieszkania jako stałe, a rozglądał się za czymś innym. Dzieci szybko rosną, a te 20-30 metrów kawalerki szybko okażą się za małe.

:) O to chodzi, to mieszkanie będzie mi potrzebne na 2-3 lata.
    Nie wiem o co chodzi z butlą, ale ja mam gaz w mieszkaniu. Również skłaniam się ku meritum wątku. Z indukcją w aneksie kuchennym powalczyłbym ponieważ jest czystsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu, a w "salonie" zamierzam spać. Muszę przy tym brać pod uwagę racjonalny koszt finansowy tj. 1 fazę.