Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy graf. Gigabyte HD7770 odpowiednia dla płyty Gigabyte GA-965P-DS3 (rev. 1.0)?

23 Sie 2013 08:58 2232 15
  • Poziom 11  
    Moja stara karta graficzna (Galaxy GeForce 7600 GS 256 MB GDDR3 Zalman Edition) już widocznie wysiada. Najpierw były to artefakty w grach. Później zaczęły się pojawiać gdzieniegdzie kolorowe pixele podczas uruchamiania komputera i podczas pracy np. w przeglądarce. Aż w końcu doszło do tego, że jak tylko zaczynam grać w coś co wymaga trochę większej pracy od grafiki to komputer się przeważnie wiesza już po minucie, trochę rzadziej (nie tylko w grach) występują także komunikaty o problemach ze sterownikami i ekran zmienia rozdzielczość na minimalną i chyba 16 kolorów (nie mylić z High Color 16 bit), przy której nie da się pracować.

Próbowałem jeszcze kombinować z czyszczeniem wentylatora, nakładaniem nowej pasty i zmianą sterowników ale nic nie pomogło. Z tego co sie zorientowałem nic się już z nią nie da zrobić - zapewne zimne luty, więc mam zamiar kupić nową grafikę, no i chciałbym już taką trochę lepszą.

Po małych poszukiwaniach mój wybór padł na: Gigabyte HD 7770 rev.2. Moja płyta posiada złącze PCI Express x16 (1.0), a ta karta współpracuje już z 3.0 ale podobno to nie problem.

Tylko pytanie czy opłaca się brać taką kartę do mojego sprzętu?
    Bo wiem, że od pewnego pułapu nie opłaca się brać droższych kart ponieważ i tak będzie je ograniczał np. mój procesor.

Mój sprzęt:
    Płyta gł.: GA-965P-DS3 (rev. 1.0)
    Intel core 2 duo 6300
    3GB RAM
    zasilacz 400W (wymagany do gigabyte hd7770 jest 450W) więc 400W mi nie uciągnie?

Jeśli nie taką kartę kupić to jaką?

Maksymalnie chcę wydać 400zł ale pewnie i tak do mojego komputera nie opłaca się kupować droższych ;)
  • Poziom 25  
    Zacznijmy od tego jaki masz zasilacz kolegoxD? Marka i model...

Dodano po 24 [sekundy]:

PCI-e działa wstecz, więc to nie jest problem.
  • Poziom 11  
    Qoltec: SilentLine Power Q400. 400W
  • Poziom 11  
    Co do zasilacza to próbowałem podmienić na inny z pracy, jeszcze na poczatku jak zaczynały się problemy z grafiką i działo się to samo. Ale rozumiem sugestie, że to zasilacz mógł wpłynąć na awarię grafiki, czyli podmiana zasilania po fakcie nic nie dała.
    Ale z tego co widze na forach i w artkułach to gf 7600 i nie tylko ten miały problemy z zimnymi lutami i jedne wykańczały się wcześniej inne póżniej.

Czyli jaką kartę graficzna proponujesz?

Ewentualnie jaki zasilacz, dobry do mojego sprzętu, w miarę nie drogi.
  • Poziom 43  
    Zasilacz tak czy inaczej do wymiany jeśli myślisz o nowej karcie. Do używanej GF 9600GT za 100zł od biedy wystarczyłby ten Qoltec.
  • Poziom 25  
    HD4850 powinno być w miarę ok.
  • Poziom 11  
    Raczej wolałbym żeby to nie było nic używanego tylko nowe z gwarancją 2-3 lata.
    Jakieś propozycje?

Może Radeon HD6670 1GB DDR3 PCI-E 128BIT ?
  • Poziom 43  
    Jak HD6670 to tylko na DDR5 bo te okrojone na pamięciach są 20% wolniejsze.
  • Poziom 11  
    A czy ten HD6670 będzie odpowiedni do mojego sprzętu? Czy lepiej coś tańszego bo i tak np. procesor będzie go ograniczał?
  • Poziom 11  
    Zamówiłem Asus Radeon HD 6670 1GB DDR5 PCI-E BOX za 299 z przesyłką, 3 lata gwarancji :)
    Myśle ze zasilacz pociągnie, bo podobno nie jest prądożerna, ale widze że na forach zalecają profilaktycznie wymianę zasilacza. Co o tym myślicie?
  • Poziom 25  
    mateusz_q napisał:
    ale widze że na forach zalecają profilaktycznie wymianę zasilacza. Co o tym myślicie?

Polecają zmianę zasilacza, jeśli ktoś ma pudełko udające zasilacz.
  • Poziom 11  
    No właśnie o to mi chodziło ;)
  • Poziom 38  
    To taki zasilacz może jeden z najlepszych z no name, rozpoczynający już grupę polecanych/renomowanych, ale znowu na początku tej grupy można położyć też LC Powera i ciężko ocenić który jest lepszy.

Trochę niepotrzebnie zamówiłeś tą kartę lepiej było dołożyć 80zł do nowszej karty i mieć jej wydajność na zaś - jeżeli możesz anulować zamówienie zrób to.
  • Poziom 11  
    W najbliższym czasie nie mam zamiaru modernizować sprzętu więc taka karta mi wystarczy. A jak już nadejdzie taki czas (pewnie za kilka dobrych lat) to ta troche lepsza karta nie będzie juz taka dobra i będę chciał lepszą. Dlatego właśnie pytałem o optymalną do mojego sprzętu.

A teraz napiszę o przejściach z wymianą karty graficznej, może komuś się przyda jak będzie instalował własną :)

Więc tak. Wymontowałem starą kartę, zamontowałem nową, zainstalowałem sterowniki. No i chodziło chwilę dobrze. Jednak gdy włączyłem filmik na youtube zacinał mi się co jakiś czas, ...i ten wkurzajacy powtarzający się, przycięty dźwięk! (typu: leci sobie lalalalala... i nagle zacina się obraz i słychać a! a! a! a! a!... i za chwile rusza dalej). Później okazało się, że ogólnie komputer co jakis czas się przycina.
    No dobra myślę, zasilacz pewnie nie wydala więc trzeba wymienić. Zmieniłem kartę na starą aby nie uszkodzic nowej. I zacząłem szukać podobnego problemu na forach w necie. Znalazłem porady, które tylko utwierdzały mnie, że miałem rację - to zasilacz.
    No i zacząłem szukać jakiegoś dobrego i niedrogiego zasilacza. Ale coś mnie podkusiło, żeby poszperać jeszcze na forach i EUREKA! Trafiłem na forum gdzie ktoś podawał kolejne kroki przy instalacji nowej karty graficznej. I zorientowałem się, że zapomniałem odinstalować sterowniki od starej karty (takie małe przeoczenie ;) ). Odinstalowałem wszystkie sterowniki od grafiki, zainstalowałem od nowa i wszystko gra.

Później włączyłem Crysis Warhead, żeby przetestować jak nowa karta działa w praktyce - full detale. No i wszystko ładnie, pięknie... ale gdzie... po pewnym czasie odezwał mi się brzęczyk, że procek sie przegrzewa (przy 50°C ma takie ostrzeżenie) . No! - to mysle - nowa karta podniosła mu ciśnienie ;)
    Nie myślac wiele skoczyłem po odkurzacz, odkurzyłem radiator procesora (oczywiscie przy wyłączonym kompie) i temperatura max. po zabiegu podczas gry na full detalach nie przekracza 40°C :)

I wszystko gra i buczy :)