Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp - avrdude - nie jest rozpoznawane jako polecenie wewnętrzne lub..

nitro12345 23 Sie 2013 13:55 3441 6
  • #1 23 Sie 2013 13:55
    nitro12345
    Poziom 2  

Witam.
    Pewnie temat wałkowany był milion razy (chociaż nie znalazłem rozwiązania swojego problemu) to i tak siedzę już drugi dzień nad (pewnie) oczywistym problemem. Z góry powiem, że moja wiedza w tym temacie jest znikoma, dlatego proszę o wyrozumiałość.
    Ściągnąłem najnowszą wersję avrdude-6.0rc1 i skopiowałem ten folder do katalogu program files. Teraz wchodzę w cmd, wpisuję cd:\program files\avrdude , cmd znajduje mi ten katalog, a po wpisaniu - avrdude - jak to we wszystkich tutorialach jest napisane, niestety wyskakuje mi błąd - "Nazwa 'avrdude' nie jest rozpoznawana jako polecenie zewnętrzne lub wewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy".
    Czy ktoś wie o co chodzi i może mi coś poradzić?

0 6
  • Pomocny post
    #2 23 Sie 2013 14:00
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

A masz w tym katalogu plik avrdude.exe? Raczej nie...
    Zapewne ściągnąłeś źródła AVRDude do kompilacji, w wyniku której dopiero dostaniesz plik wykonywalny.
    Swoją drogą, warto dla zaoszczędzenia 30zł kupować złomowaty programator (USBASP), po to, żeby jeszcze potem mieć kłopoty?

0
  • Pomocny post
    #3 23 Sie 2013 14:02
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 23 Sie 2013 14:08
    nitro12345
    Poziom 2  

Tak, nie mam pliku .exe i nie wiem jak go stworzyć.
    Niestety, gdybym wcześniej wiedział to co wiem teraz(czyli też prawie nic, ale więcej niż wczesniej), to kupił bym na pewno inny. Tego nikt nie poleca i nie ma bezpośredniego wsparcia z Atmel Studio 6.
    Spróbuje poszukać jakoś sposobu na kompilacje do pliku exe, dzięki za pomoc :)

P.S - jeżeli jest jakiś szybki tutorial na kompilacje plików to poproszę :)

0
  • Pomocny post
    #6 23 Sie 2013 14:54
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Tak jak pisze albertb, ściągnij gotowca, nie używaj wersji testowych i RC - mogą mieć błędy, a skoro jesteś początkujący to możesz sobie z nimi nie poradzić. Chyba, ze ta wersja ma jakieś fundamentalnie ważne dla ciebie nowości, bez których ani rusz...
    A skompilować możesz - musisz sobie zainstalować pakiet mingw - kompilator i miniśrodowisko linuksowe dla Windows. Potem tylko make all i masz nowiutkie avrdude.

0
  • #7 23 Sie 2013 15:21
    nitro12345
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedzi, sciągam właśnie wersję od albertb :)

0