Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transil czy może być dwukierunkowy?

prociomen007 23 Sie 2013 14:48 3375 3
  • #1 23 Sie 2013 14:48
    prociomen007
    Poziom 18  

Witam, przez omyłkę zakupiłem diody transil dwukierunkowe. W projekcie są jednokierunkowe. Diody mają zabezpieczać nasępujący układ wysokiego napięcia:

I teraz zastanawiam się czy mogę użyć tego co mam? Teoretycznie dioda w strukturze IGBT powinna zablokować jeden kierunek i wszystko powinno działać. Nie mam jednak pewności czy tak będzie.

0 3
  • #2 23 Sie 2013 15:59
    BiegłyFrank
    Poziom 14  

Witam,

prociomen007 napisał:
    Witam, przez omyłkę zakupiłem diody transil dwukierunkowe. W projekcie są jednokierunkowe. Diody mają zabezpieczać nasępujący układ wysokiego napięcia:

I teraz zastanawiam się czy mogę użyć tego co mam? Teoretycznie dioda w strukturze IGBT powinna zablokować jeden kierunek i wszystko powinno działać. Nie mam jednak pewności czy tak będzie.
    teoretycznie niby wszystko jest jest zgodne z prawami elektrotechniki, ale warto porównać i sprawdzić parametry impulsowo-czasowe diody (w kierunku przewodzenia) zalecanego transila jednokierunkowego z takimi parametrami diody zawartej w strukturze tranzystora IGBT.
    Z drugiej strony wiadomo, iż te parametry wewnętrznej diody tranzystora IGBT najlepsze nie są.

Pozdrawiam

0
  • #3 23 Sie 2013 16:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Może być dwukierunkowy, w drugą stronę zabezpieczy dioda w tranzystorze, może nawet lepszy dwukierunkowy bo nie będzie płynął przez niego prąd w kierunku przewodzenia, więc nie będzie problemu z szybkością wyłączania transila (w dokumentacji zazwyczaj nie podają trr i Qrr, ale nie należy się spodziewać dobrych parametrów w tym miejscu).

Teoretycznie wystarczającym zabezpieczeniem są diody w tranzystorach, nie dopuszczą żeby napięcie na tranzystorach przekroczyło napięcie zasilania, jednak jeśli połączenia nie będą krótkie (bardzo zły pomysł w układach impulsowych), albo będzie wysoki poziom zakłóceń z TC zastosowanie dodatkowych transili blisko tranzystorów może mieć sens.

0
  • #4 23 Sie 2013 20:49
    BiegłyFrank
    Poziom 14  

jarek_lnx napisał:
    Może być dwukierunkowy, w drugą stronę zabezpieczy dioda w tranzystorze, może nawet lepszy dwukierunkowy bo nie będzie płynął przez niego prąd w kierunku przewodzenia, więc nie będzie problemu z szybkością wyłączania transila (w dokumentacji zazwyczaj nie podają trr i Qrr, ale nie należy się spodziewać dobrych parametrów w tym miejscu).
    W kierunku przewodzenia to mogą przewodzić obie diody, jak transil będzie jednokierunkowy, a więc liczą się tu ich wzajemne parametry/charakterystyki impulsowo-czasowe, a szczególnie w stanach przejściowych.
    Dlatego też bez znajomości tychże trudno tu gdybać, ale jak projekt jest sprawdzony to należy zawierzyć jego autorowi i go nie "ulepszać".
    To często wiele godzin prób oraz badań praktycznych i nie bez strat własnych.

jarek_lnx napisał:
    Teoretycznie wystarczającym zabezpieczeniem są diody w tranzystorach, nie dopuszczą żeby napięcie na tranzystorach przekroczyło napięcie zasilania, jednak jeśli połączenia nie będą krótkie (bardzo zły pomysł w układach impulsowych), albo będzie wysoki poziom zakłóceń z TC zastosowanie dodatkowych transili blisko tranzystorów może mieć sens.
    Obciążeniem jest tu obwód pierwotny transformatora albo wzbudnik pieca indukcyjnego, itp. - może autor tego tematu nam to bliżej wyjaśni - dlatego najczęściej wymuszona komutacja w tym obwodzie odbywa się przy niezerowych prądach obciążenia a co zawsze powoduje indukowanie się napięć pasożytniczych na indukcyjnościach doprowadzeń.
    Dlatego też zastosowanie transili włączonych jak najbliżej wyprowadzeń tranzystora ma sens.

Natomiast akronim ISSTC to jest - chyba - Interrupted Solid State Tesla Coil.
    A więc cewka Tesli...

Link

0