Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compal FL90 - nie chce uruchamiać się z baterii, mrugnie tylko na pomarańczowo

23 Aug 2013 19:46 4980 9
  • Level 30  
    Witam !
    Mam Compal'a FL90. Jest problem startu z konkretnego egzemplarza baterii.Jest to bateria o pojemności 7200mAh. Laptop nie chce z niej startował, po naciśnięciu przycisku uruchamiania, tylko raz mrugnie na pomarańczowo diodą "od baterii". Z inną baterią nie ma problemu. Próba ładowania tej konkretnej baterii kończy się mruganiem diody ładowania/baterii na pomarańczowo.
    Pewnie uszkodzona jest bateria.
    Rozebrałem ją. Jest tam 3x3 ogniwa. Napięcie w stanie jałowym ~12,1V. Po obciążeniu 50W 12V żarówką halogenową spadło do 11,6 i powolutku leciało w dół. Sprawdziłem każdą z sekcji baterii, każda rozładowywała się w jednakowym stopniu, począwszy od napięcia ~4V. Nie znalazłem "słabej sekcji". W czym może być problem? Nie rozładowałem baterii do końca.

Zostawiłem obciążony pakiet baterii żarówką 50W, 12V na około 20 minut. Napięcie spadło do ok. 3,1V na pakiet i utrzymuje się... a laptop nie chce wystartować z takiej baterii

Jeszcze jedno. Uruchomiłem laptopa z sieci, po czym odłączyłem zasilanie zewnętrzne, i laptop tylko przez minutkę działał z baterii (byłem w biosie), potem się wyłączył. Nie mam jak inaczej sprawdzić, bo laptop jest bez dysku - bez systemu.

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Po 35 minutach przy obciążeniu, napięcie zmierzone na wyjściu baterii: 9,41V, napiecie na poszczególnych sekcjach:3,1; 3,1; 3,2V. Przerywam rozładowanie, proszę o konkluzje. Pakiety są dość ciepłe, ale może dlatego że 50W halogen był ok. 15 cm nad nimi.
  • Level 30  
    Problem może być nie z samymi ogniwami, a z elektroniką baterii.
  • Level 30  
    Oj to już nie jest łatwa sprawa i w tej kwestii Ci nie podpowiem.
  • Level 30  
    Zakupiłem uszkodzoną (nietrzymającą) baterię do Compala, ale o pojemności 4,8Ah, Moje pytanie brzmi, czy mogę elektronikę z tej baterii przelutować do baterii 7,2Ah ?

Czy to w ogóle ruszy ? Czy będzie wymagany reset elektroniki baterii ?
    Teoretycznie bateria która mam (rozszerzona 7,2Ah) trzyma ponad godzinę, jednak bateria którą kupiłem tylko kilka minut. Co będzie jak przełożę elektronikę baterii kupionej do tej co mam ?
  • Level 24  
    Po takiej zamianie, będzie działać tak jak 4,8Ah z wieloma cyklami za sobą. Nie wiem, czy da się przeprogramować tak tą elektronikę, by działała jak 7,2Ah.
  • Level 24  
    Nie, nie powoduje. Jest odgórnie nauczony. PS: Reset = programowanie. Nie ma innej możliwości resetu.