Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compal FL90 - nie chce uruchamiać się z baterii, mrugnie tylko na pomarańczowo

23 Sie 2013 19:46 4254 9
 • Poziom 28  
  Witam !
  Mam Compal'a FL90. Jest problem startu z konkretnego egzemplarza baterii.Jest to bateria o pojemności 7200mAh. Laptop nie chce z niej startował, po naciśnięciu przycisku uruchamiania, tylko raz mrugnie na pomarańczowo diodą "od baterii". Z inną baterią nie ma problemu. Próba ładowania tej konkretnej baterii kończy się mruganiem diody ładowania/baterii na pomarańczowo.
  Pewnie uszkodzona jest bateria.
  Rozebrałem ją. Jest tam 3x3 ogniwa. Napięcie w stanie jałowym ~12,1V. Po obciążeniu 50W 12V żarówką halogenową spadło do 11,6 i powolutku leciało w dół. Sprawdziłem każdą z sekcji baterii, każda rozładowywała się w jednakowym stopniu, począwszy od napięcia ~4V. Nie znalazłem "słabej sekcji". W czym może być problem? Nie rozładowałem baterii do końca.

  Zostawiłem obciążony pakiet baterii żarówką 50W, 12V na około 20 minut. Napięcie spadło do ok. 3,1V na pakiet i utrzymuje się... a laptop nie chce wystartować z takiej baterii

  Jeszcze jedno. Uruchomiłem laptopa z sieci, po czym odłączyłem zasilanie zewnętrzne, i laptop tylko przez minutkę działał z baterii (byłem w biosie), potem się wyłączył. Nie mam jak inaczej sprawdzić, bo laptop jest bez dysku - bez systemu.

  Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

  Po 35 minutach przy obciążeniu, napięcie zmierzone na wyjściu baterii: 9,41V, napiecie na poszczególnych sekcjach:3,1; 3,1; 3,2V. Przerywam rozładowanie, proszę o konkluzje. Pakiety są dość ciepłe, ale może dlatego że 50W halogen był ok. 15 cm nad nimi.
 • Poziom 30  
  Problem może być nie z samymi ogniwami, a z elektroniką baterii.
 • Poziom 28  
  ale jak to sprawdzić ?
 • Poziom 30  
  Oj to już nie jest łatwa sprawa i w tej kwestii Ci nie podpowiem.
 • Poziom 28  
  Proszę o dalsze sugestie i pomoc w rozwiązaniu problemu, czy diagnozie uszkodzenia.
 • Poziom 28  
  Zakupiłem uszkodzoną (nietrzymającą) baterię do Compala, ale o pojemności 4,8Ah, Moje pytanie brzmi, czy mogę elektronikę z tej baterii przelutować do baterii 7,2Ah ?

  Czy to w ogóle ruszy ? Czy będzie wymagany reset elektroniki baterii ?
  Teoretycznie bateria która mam (rozszerzona 7,2Ah) trzyma ponad godzinę, jednak bateria którą kupiłem tylko kilka minut. Co będzie jak przełożę elektronikę baterii kupionej do tej co mam ?
 • Poziom 24  
  Po takiej zamianie, będzie działać tak jak 4,8Ah z wieloma cyklami za sobą. Nie wiem, czy da się przeprogramować tak tą elektronikę, by działała jak 7,2Ah.
 • Poziom 28  
  Czyli elektronika (w zasadzie pamięć baterii) - wsad - dla baterii 4,8 i 7,2 Ah są różne ?.
  Czy reset wsadu, nie powoduje, że elektronika baterii uczy się od początku ?
 • Poziom 24  
  Nie, nie powoduje. Jest odgórnie nauczony. PS: Reset = programowanie. Nie ma innej możliwości resetu.
 • Poziom 28  
  Uszkodzona elektronika baterii. Same ogniwa są w dobrym stanie. Naprawa z punktu widzenia ekonomicznego nieopłacalna.