Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór procesora STM32 na początek

eiliat 23 Sie 2013 23:47 2034 7
  • #1 23 Sie 2013 23:47
    eiliat
    Poziom 15  

Witam,

Czym różni się STM32F103 a STM32F303 (VCT6 podajże). Mam do wyboru oba do nauki i nie wiem który wybrać. Czym się różnią i który lepiej wybrać?

0 7
  • #2 23 Sie 2013 23:57
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Porównaj:
    http://www.st.com/web/en/catalog/mmc/FM141/SC1169/SS1031
    http://www.st.com/web/catalog/mmc/FM141/SC1169/SS1576
    Ogólnie seria F3 jest bogatsza, posiada rdzeń Cortex-M4 (a nie M3 jak F1), FPU (zatem obliczenia na liczbach zmiennoprzecinkowych pójdą szybciej) no i bogatsze peryferia.
    W dodatku z tego co ostatnio się dowiadywałem F1 są czasem trochę niedopracowane - ogólnie polecałbym F3 do nauki - potem w projektach łatwiej przejść na uboższe modele.

0
  • #3 24 Sie 2013 00:04
    eiliat
    Poziom 15  

Czyli generalnie lepiej inwestować w F3 bo różni się "sercem" niż obudową? Z tego co widziałem, wersje 100-pinowe się niczym nie różnią?

0
  • #4 24 Sie 2013 00:16
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Na obudowy i ilość pinów nie patrz w ogóle - w tej chwili mam na biurku 2 procesory w takiej samej obudowie a jeden ciągnie ledwo 16MHz (AVR) a drugi generuje sinus i inne rzeczy z częstotliwością 80kHz, pracując przy 168MHz (STM32F4).
    Ja bym z tych 2 do nauki wziął F3, bo po prostu jest trochę lepszy.

0
  • #5 24 Sie 2013 18:02
    VanThor
    Poziom 19  

piotrva napisał:
    Porównaj:
    Ogólnie seria F3 jest bogatsza, posiada rdzeń Cortex-M4 (a nie M3 jak F1), FPU (zatem obliczenia na liczbach zmiennoprzecinkowych pójdą szybciej) no i bogatsze peryferia.

Z tym bogactwem F3 to bym nie przesadzał - mniej pamięci Flash, mniej pamięci RAM i brak FSMC.

0
  • #6 25 Sie 2013 15:59
    nsvinc
    Poziom 35  

Raczej nie ma uniwersalnego procesora 'do nauki'. Procki dobiera się pod układ. Wszystko zależy od tego, czego chcesz się uczyć.
    Jeśli DSP/trudne obliczenia, to weź F3. Jeśli akwizycję danych, FAT, RTOS, GUI - weź F1... Jeśli energooszczędność, loggery bateryjne, power management - weź F0 albo inną rodzinę procków na CM0: LPC11xx.

0
  • #7 25 Sie 2013 16:09
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

A ja proponowałbym najpierw zainstalować sobie "jakieś" środowisko pracy i zobaczyć jak się w nim czujesz i jakie kontrolery są w nim obsługiwane. Sprawdź też jakie ograniczenia mają poszczególne IDE. Może się szybko okazać, że bariera 32kB programu skutecznie ostudzi Twój zapał do tworzenia czegokolwiek w danym środowisku, a nie zawsze można pracować na laptopie z pracy, gdzie jest pełna wersja IDE ;) Z drugiej strony bez ograniczeń jest samodzielnie skonfigurowany Eclipse + arm_gcc + gdb, ale niektórzy przez to przebrnąć nie potrafią. Jest też CooCox, który jest skonfigurowany, na początek całkiem dobry, ale ma bardzo ubogą listę obsługiwanych procków i np. z STM32F3 już jest problem.
    Zdecydowana większość problemów z 32-bitowymi strukturami to jednak środowisko pracy a nie same układy.

0
  • #8 11 Paź 2013 12:10
    Kociejsko
    Poziom 14  

Nie ma większej różnicy jeśli chodzi o początki programowania.

Biblioteki są troszke inne , ale zasada ich uzywania bardzo intuicyjna.
    Sam procek oczywiscie się różni zasobami , iląścią pamięci flash ram ale nie ma to większego znaczenia.

Podstawowe peryferia jak timery przetworniki itp są w obydwu.

Programuje się to programatorem najlepiej ST-LINK

A do samej nauki to najlepiej sie wyposażyć w evalboard który już ma zintegrowany programator i posiada przyciski i wyprowadzone porty.

0