Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega8][C] - Obsługa czujnika koloru tcs3200

24 Sie 2013 10:08 2175 9
 • Poziom 10  
  Witam. Piszę obsługę czujnika koloru tcs3200.datasheet W moim kodzie timer0 ma za zadanie zliczać sygnały wysyłane przez czujnik, a timer1 w trybie CTC generować przerwania co 0,1s (narazie prototyp korzysta z oscylatora wewnętrznego, więc te 0,1 to przybliżenie) po przerwaniu następuje odczytanie ilości zliczonych impulsów dla odpowiedniego koloru i wyświetlenie na wyświetlaczu częstotliwości. Problem jest taki: dla kolorów R,B, i bez żadnego filtra wartość wyświetlana jest ta sama, wszystkie wartości zmieniają się chaotycznie. Oto kod:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  1. Czytałem o volatile tutaj i wyciągnąłem wniosek taki, że jeśli korzystam ze zmiennej gdzieś jeszcze poza przerwaniem, wtedy muszę użyć tego słowa.
  2. Nie uwzględniłem :cry: przeniosłem obsługę lcd do pętli głównej. Efekt jest taki: odczyty z R i G są różne od siebie, ale chaotyczne, natomiast na B i C wisi 0, czasem wskoczy z zakłóceń 10. Oto kod:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 10  
  Racja, głupi błąd, poprawiłem, ale niestety nic się nie zmieniło.

  EDIT: wydaje mi się, że przerwanie nadal występuje w różnych odstępach czasu, nie wiem jednak jak to sprawdzić, ani jak naprawić.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Tak, była pomylona, W czujniku mam ustawione skalowanie na 100%

  Próbowałem oba wejścia czujnika (S2,S3) podłączyć do tego samego wyjścia atmegi, wszystkie wskazania powinny być wtedy identyczne. Nic to jednak nie zmienia, R i G szaleją i są różne, a B i C wskazują 0.

  Wiem już, w czym tkwi problem. Linia TCNT0 = 0; nie zeruje timera0, nie wiem dlaczego tak się dzieje i nie wiem, jak mógłbym to rozwiązać.
 • Poziom 10  
  Podszedłem z innej strony do obsługi tego czujnika i udało się, teraz mierzę czas trwania połowy okresu i obliczam na podstawie tego barwę składową, wrzucam kod, może się komuś przyda. Jedyne co jest nie tak to zielony i niebieski mają wskazania ok 2 razy mniejsze od pozostałych 2 kolorów.

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Pomocny post
  Specjalista - Mikrokontrolery
  Zacznij od wyrzucenia połowy nawiasów (np. przy stałych w case) i wyczyszczenia konstrukcji typu:

  (PINB & 0x01)&(0x01))

  oraz while () pod if () z takim samym warunkiem.
 • Poziom 10  
  Program skurczył się o kilkanaście bajtów. Zielony i niebieski dalej mają niskie wskazania - może to wina światła z otoczenia?
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod