Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka dekoderów satelitarnych i kopanie prądem.

gilban 24 Aug 2013 10:55 4467 28
 • #1
  gilban
  Level 9  
  Dzień dobry!

  Mam problem i nie wiem jak rozwiązać.

  Jest antena satelitarna i w zezie dwa konwertery Quad. Do nich są podłączone trzy dekodery satelitarne poprzez trójniki DiSEqC. Jeden dekoder to Pace z cyfry (NC+) drugi TechniSat DiGYBOXX HD C+ i trzeci Ferguson też HD.  Problemem tu jest to, że z jednego dekoderów, lub poprzez masę z czegoś innego strasznie kopie prądem, lub przy próbie podpięcia np komputera do TV podłączonego do tej instalacji idą iskry. Podejrzewam, że idzie to od PACE, jako że jak jest on odpięty to problemu nie ma. Natomiast sam przez ten defekt już ze 3 razy był wymieniany i konwertery ze 2 razy. Ponieważ nie wiem co jest winowajcą i dlaczego tak się dzieje i jak to sprawdzić proszę tu o pomoc.

  Dopowiem, że jest to domek jednorodzinny, taki bliźniak, czyli wszystkie w okolicy są takie same. Domki są budowane jeszcze za komuny, gdzie w ścianach są kable aluminiowe i przewodu uziemienia nie ma. Co prawda sprzęt RTV nie korzysta w 99% z uziemienia, więc to nie powinno mieć znaczenia.

  Czy jest jakiś miernik którym to można sprawdzić co daje przebicie ? I jak to sprawdzić? Czy to TV, czy dekoder, a może z samej anteny coś jest nie tak, czy jakiś kabel przebija. Czy może odkurzacz. Jak to sprawdzić ?

  Proszę o pomoc.

  I do Admina - jeżeli to zły dział, to proszę dać info, ale nie zabijać. Daję tu, gdyż firma zajmująca się sprzętem sat mówi abym poszukał sobie elektryka, bo oni nie pomogą.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  Gregory_bg
  Level 26  
  Dwa zeze quad i trzy dekodery? dlaczego nie jeden quad on obsługuje niezależnie cztery wyjścia jak to działa? zez ma kąt powyżej nie widzi a może ja czegoś nie wiem? :/ nie prościej było na multiswitchu? co do głównego pytania obstawiam któryś z dekoderów czy one mają ze sobą jakieś połączenie w celu wyrównania potencjałów?
 • #3
  zdzislaw2
  Level 18  
  Przyjacielu, kup sobie próbówkę za 1,50zł, powyłączaj w domu wszystkie odbiorniki energii el. następnie kolejno włączaj sprawdzając na obudowie neonówką czy pojawiło się napięcie sieci. Ja bym zaczął od lodówki, kuchenki el.-gaz.,oraz pralki. Niektóre tv mają fazę odseparowaną od ekranu głowicy ant. poprzez kondensatory wysoko napięciowe 1kv, po ich przebiciu masz napięcie miedzy innymi na dachu.
 • #4
  gilban
  Level 9  
  Jest jedna antena z zezem (Triaxa). I na ten zez składają się dwa konwertery typu Quad.

  A na multiswithu - a co mi to da ? On ma sens gdy do niego jest więcej anten podpiętych a i koszta większe się robią.

  Piszesz:

  Quote:
  czy one mają ze sobą jakieś połączenie w celu wyrównania potencjałów?


  Nie mają. A jak to w takim razie zrobić, jak budynek nie ma uziemienia i nigdy nie miał. Budowlańcy za komuny, jak go budowali, w łazience i w kuchni do pralki/lodówki kołki uziemiające podłączyli z kablem zerowym kabla dwużyłowego. Tak to wyglądało.

  Teraz z tego co wiem w nowych instalacjach kabel uziemiający idzie z transformatora, kiedyś tego nie było, a przynajmniej u mnie nie ma i sąsiadów.

  Wracając do połączenia w celu wyrównania potencjałów jak tego dokonać najprościej w takiej sytuacji?

  No i właśnie jak sprawdzić który dekoder daje przebicie? Stawiam na PACE, po wymianie na kolejny PACE będzie to samo. Czy jest jakiś miernik którym to można sprawdzić i jaki?
 • #5
  jann111
  Level 32  
  Gregory_bg wrote:
  co do głównego pytania obstawiam któryś z dekoderów czy one mają ze sobą jakieś połączenie w celu wyrównania potencjałów?

  Przecież te dekodery mają drugą klasę izolacji .

  Powodem może być komputer podpięty do gniazdka bez skutecznego uziemienia,na którego obudowie może pojawić niebezpieczne napięcie.
 • #6
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  zdzislaw2 wrote:
  Przyjacielu, kup sobie próbówkę za 1,50zł,

  Za to to kolega powinien nagrodę dostać.
 • #7
  Olton
  Level 13  
  Miałem taki przypadek, że wchodzę na metalową drabinę, poprawić ustawienie anteny sat. , dotykam do "efki" konwertera i kopie mnie prąd oraz, przy sprawdzaniu, świeci neonówka. Okazało się, że ktoś poprawiał główne zasilanie podczas remontu i w gniazdku na kołku zerującym była faza. Z gniazdka był zasilony telewizor "platwus", który miał przewód z żyłą ochronną i ta faza z kołka przeszła przez masę telewizora, potem przewodem "euro" do dekodera i z dekodera, do konwertera. Na szczęście nic nie padło. Jak już jeden kolega podpowiedział, kup sobie próbnik neonówkę i włączając kolejne urządzenia, ustalisz które wypuszcza napięcie fazowe. Zamieniaj również miejscami włożenie wtyczek tych urządzeń do gniazdek.
 • #8
  miszeq
  Level 10  
  Może też zwarcie na listwie - jakiś nie sprawny bezpiecznik.
 • #9
  zdzislaw2
  Level 18  
  Jeżeli mamy zwarcie lub przepalony bezpiecznik to urządzenie poprostu nie działa a u niego wszystko działa. sugeruję że nie ma podpiętego przewodu ochronnego (żółto zielony do obudowy) Jeżeli nie ma instalacji np ydyp 3x2,5mm to i tak gniazda powinny być z kołkiem uziemiającym i zrobiony mostek do kołka. Możliwe że wilgoć w pralce lub lodówce jest sprawcą zamieszania. U znajomego była podobna usterka tyle że instalacja była prawidłowo zrobiona i bezpiecznik różnicowo prądowy nie dopuścił do porażenia. Pozdrawiam.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  gilban
  Level 9  
  Kilka dekoderów satelitarnych i kopanie prądem.

  Witam ponownie. A więc kupiłem sobie miernik/próbnik taki jak na wklejonym obrazku za 10 zł. Czyli o ciut większych możliwościach.

  I zacząłem mierzyć i faktycznie na masie wyświetlacz pokazywał napięcie około 220 V lub przy drugiej opcji silnie paliła się pomarańczowa lampka. Wystarczyło, że w jednym pokoi, gdzie nie było nawet dekodera satelitarnego, ale był telewizor i komputer, przekręciłem wtyczkę od przedłużacza o 180 stopni, czyli zmieniłem bieguny i jak ręką odjął. Dlaczego tak się działo, nie wiem. Teoretycznie nie powinno. Podejrzewam że szło to od telewizora, ale pewny nie jestem. I jak temu zaradzić na przyszłość?

  Dodatkowo Używając tego miernika zacząłem mierzyć sobie napięcie na obudowie komputera, czy TV w innym pokoju. Urządzenia nie są ze sobą połączone. Co najwyżej podłączone są czy kino domowe do TV czy monitor i głośniki do komputera. Jednak w obu przypadkach wskaźnik pokazuje napięcie około pewnie 80 V, lub świeci się bardzo słabo lampka. Jednak nic nie kopie i jest wszystko dobrze. Co to może być? Czy listwy przeciwprzepięciowe mogą dawać tak zafałszowany obraz czy coś innego?

  Dopowiem, że całość w tym przypadku jest podłączona do linii z oświetleniem górnym, gdyż kiedyś za komuny dzięki pralce spalił się kabel w ścianie (nie wiadomo w którym miejscu) i część instalacji poprzez puszki została przełączona do tej od żarówek.

  Na koniec mam pytanie: Czy dobrym rozwiązaniem jest podłączenie uziemienia od komputera, do grzejnika? Grzejnik jest żeliwny a i wszystkie rury w domu stalowe? Czy to nie wiele pomoże ? Czy lepiej podpiąć kołek uziemiający do przewodu zero, w kablu dwużyłowym w ścianie?

  Aha. U mnie nie ma bezpiecznika różnicowo - prądowego w domu, gdyż i instalacja elektryczna jest z czasów komuny, a wtedy takich rzeczy nie stosowano. Nawet część bezpieczników w pobliżu licznika jest jeszcze, choć automatycznych, to wkręcanych jak żarówka.
 • #12
  mrst
  Level 18  
  gilban wrote:
  Na koniec mam pytanie: Czy dobrym rozwiązaniem jest podłączenie uziemienia od komputera, do grzejnika? Grzejnik jest żeliwny a i wszystkie rury w domu stalowe? Czy to nie wiele pomoże ?

  Nie jest to dobry pomysł. Komputer należy podłączyć do gniazdka ze stykiem ochronnym a nie kombinować z uziemieniami do kaloryfera.
 • #13
  gilban
  Level 9  
  Ja rozumiem. Jednak w domu nie ma gniazdek ze stykiem ochronnym, gdyż cała linia ma tylko dwie żyły na kablu. Nie ma tego żółtozielonego a i ponieważ są to kable aluminiowe, to nawet nie wiadomo który to zerowy, a który faza, gdyż oba w ścianach są białe.

  Ja wiem że teraz są inne standardy, ale za komuny z powodu oszczędności były inne.
 • #14
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  gilban wrote:
  Ja wiem że teraz są inne standardy, ale za komuny z powodu oszczędności były inne.

  Może kolego wreszcie czas na zmiany dla twojego i twojej rodziny. A co do neonówki to kolega zrobił lepszy wybór bo z wyświetlaczem pokazującym wartość tego napięcia i nie za 1.50 zł.
 • #15
  gilban
  Level 9  
  Ja wiem, że przydało by się kable wymienić, jednak koszt jest duży, a kasy brak. Również tu i Stoen musiał by coś zmienić, bo z tego co wiem to przy nowych standardach ten uziemiający kabel (zielono-żółty) idzie od transformatora. Jednak u mnie i we wszystkich okolicznych domkach takowego brak. Czyli gdzie miałbym sobie przy liczniku ten kabel wetknąć, jak nie ma gdzie ?

  Dlatego się pytam o inne łatwiejsze rozwiązanie, a tu widzę wszyscy rozkładają ręce.
 • #16
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Nie rozkładają to co mogli pomóc to pomogli dalej to tylko pomoc fachowca elektryka,.Bo nikt zdrowy na umyśle nie będzie doradzał by potem ponieść odpowiedzialność czy mieć wyrzuty sumienia że się kogoś skrzywdziło. .
 • #17
  gilban
  Level 9  
  OK. Dziękuję i tak za tę pomoc. Dzięki niej prąd już nie kopie. Jednak to jest forum, i przy okazji się zapytałem jak najlepiej przy istniejącej instalacji dorobić uziemienie, tak aby było skuteczne. Może ktoś wie i mi podpowie.

  Elektrycy też są różni. I różnie do swojej pracy podchodzą. Jedni chcą tylko zarobić, a inni chcą zarobić, ale też dobrze pomogą. To jest tak jak z lekarzami, czy nauczycielami i wieloma innymi zawodami. Tu na forum też się zdarzają elektrycy i powinni mieć jakieś pojęcie. Oczywiście do nikogo miał pretensji nie będę, jedynie proszę o radę i tyle.
 • #18
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Ta sama odpowiedz co powyżej musi je wykonać uprawniony elektryk i do tego wykonać pomiary tego uziemienia, by wtedy gdy będzie takie uszkodzenie jak miałeś obecnie zadziałały zabezpieczenia .Niestety
 • #19
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  gilban wrote:
  bo z tego co wiem to przy nowych standardach ten uziemiający kabel (zielono-żółty) idzie od transformatora.


  Nieprawda. I nie płacz, że to dużo kosztuje, bo na dekodery to stać, prawda? Poza tym pogrzeby też nie są tanie.
  Zostaw też w spokoju kaloryfer i Uwierz, że decyzje podejmuje się w oparciu o całość zgromadzonych danych, a to może zrobić elektryk na miejscu. I tylko na miejscu.
 • #20
  gilban
  Level 9  
  Ok. Dzięki za info. Problem tu jest taki, że nie ja tylko w nim mieszkam. Bo jeszcze są rodzice i siostra ze szwagrem. Więc każdy pokupował swoje lub dostał na wynajem od operatora. Ale już wiem i męczył dalej nie będę. Co najwyżej rozejrzę się za Elektrykiem, jak ojciec pozwoli :), bo on uważa, że wie wszystko najlepiej i inni fachowcy nie są potrzebni.
 • #21
  zbich70
  Level 42  
  gilban wrote:
  Również tu i Stoen musiał by coś zmienić, bo z tego co wiem to przy nowych standardach ten uziemiający kabel (zielono-żółty) idzie od transformatora.

  Widziałeś to gdzieś???
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  gogi20
  Level 24  
  zbich70 wrote:
  gilban wrote:

  Również tu i Stoen musiał by coś zmienić, bo z tego co wiem to przy nowych standardach ten uziemiający kabel (zielono-żółty) idzie od transformatora.


  Widziałeś to gdzieś???

  A Ty kolego "zbich70" nie widziałeś? Ja widziałem. Od transformatora wychodzi taki płaski gruby zielono-żółty, wchodzi w ziemię i wychodzi w wielu miejscach (pewnie mufa w ziemi): koło domów, w zakładach, na stacjach benzynowych itd.
  Bronek22 wrote:
  Kolega zajrzał do "chorych" rysunków normach i myśli że to prawda.
  Dokładnie:) Jak się uczyłem to tak samo myślałem. A to g... prawda:)
 • #24
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  gogi20 wrote:
  Od transformatora wychodzi taki płaski gruby zielono-żółty, wchodzi w ziemię i wychodzi w wielu miejscach (pewnie mufa w ziemi): koło domów, w zakładach, na stacjach benzynowych itd.


  Ten opis pewnie należy dodać do takiej bazy, gdzie znajduje się m.in. odpowiedź na pytanie, po są są trzy fazy?
  Bo jedną fazą płyną wolty, drugą ampery, a trzecią cosinus fi!
 • #25
  zbich70
  Level 42  
  Trzecią fazą płyną omy i waty. Kosinus fi płynie właśnie ziemniom. :D
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  zdzislaw2
  Level 18  
  A jednak miałem rację, próbówka załatwiła sprawę. Jak to nie wiesz który przewód jest fazowy a który zerowy skoro są tego samego koloru? Przecież masz próbówkę. :D W twoim przypadku jedyną najprostszą metodą będzie połączenie zera z bolcem uziemiającym. Lepsze już to jak nic. Płaski żółto zielony przewód to nic innego jak właśnie bednarka ochronna która musi mieć połączenie z bolcem uziemienia. Przewód ten może byc ułożony w ziemi w wodzie itd. itd. nie musi być izolowany. Przy najbliższym remoncie wymień instalację z zachowaniem przekrojów i ilości żył w przewodzie.
 • #28
  User removed account
  User removed account  
 • #29
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  zdzislaw2 wrote:
  A jednak miałem rację, próbówka załatwiła sprawę

  gilban wrote:
  przekręciłem wtyczkę od przedłużacza o 180 stopni, czyli zmieniłem bieguny i jak ręką odjął.

  Nie kolego Zdzisławie nie załatwiło sprawy . Dalej odbiorniki z 1 klasą ochronności stwarzać będą w tym mieszkaniu zagrożenie.
  zdzislaw2 wrote:
  W twoim przypadku jedyną najprostszą metodą będzie połączenie zera z bolcem uziemiającym

  A który to "zero" ,bo jak doradzasz to wytłumacz koledze że nie ma przewodu PEN tylko zero.
  [quote="zdzislaw2"]Przewód ten może byc ułożony w ziemi w wodzie itd. itd. nie musi być izolowany.[/
  quote]
  Może być w ziemi czy musi być w ziemi i mogę sobie położyć płaskownik ocynkowany izolowany ?
  Kolego przemyśl swoje twierdzenia.