Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa CO- wysokość podnoszenia

24 Sie 2013 14:25 9387 21
 • Poziom 9  
  Witam,
  Mam pytanie?, mam piec co węglowy i chcę zainstalować pompę, piec jest umiejscowiony w pływnicy, domek 2 piętrowy, od pompy do ostatniego grzejnika jest wys. 8,5 metra, nie posiadam ogrzewania podłogowego (tylko kaloryfery), przekroje rur 1 piętro 5/4", powyżej 1/2". Jaka powinna być pompa? Wystarczy pompa o podnoszeniu do 6 metrów, czy musi być większa ??

  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 19  
  Jeśli instalacja jest grawirtacyjna to pompa tylko przyśpieszy dostarczanie ciepła do grzejników. Wtedy spokojnie powinna pójść na pompa 25/60.
 • Poziom 29  
  Mysle, że spokojnie powinna wystarczyć 25-40. Większa to tylko niepotrzebne straty energii. Napisz ile masz grzejników i jaka jest moc kotła.
 • Poziom 36  
  Skoro przekroje są dostatecznie duże a wnioskuje że może tak być to wystarczy pompa którą polecił piotr_boncza.
 • Poziom 19  
  Nigdy nie próbowałem wstawiać pompy o niższym podnoszeniu niż wymagane do instalacji grawitacyjnej. Z tego co przeglądałem noty katalogowe to 25/40 podniesie wodę na 3,5 m(wytworzy ciśnienie tłoczące ok 0, 35bar) na trzecim biegu z racji małych oporów pewnie wytwoży to odpowiedni ruch wody. Jednak sam bym wrzucił 25/60 i spokojnie ustawił na pierwszym lub drugim biegu. Pompa zje tyle samo energi ale nie będzie się tak męczyć.
 • Poziom 21  
  Witam.

  piotr_boncza napisał:
  Mysle, że spokojnie powinna wystarczyć 25-40


  I ja jestem tego zdania. Jaka jest moc kotła, to będę wiedział napewno.


  Nargo napisał:
  Nigdy nie próbowałem wstawiać pompy o niższym podnoszeniu niż wymagane do instalacji grawitacyjnej.


  A jakie jest wymagane w instalacji grawitacyjnej?
 • Poziom 19  
  Kot-huncwot napisał:


  A jakie jest wymagane w instalacji grawitacyjnej?


  Nie wiem, ale domyślam się że po założeniu pompy ta instalacja przestanie być grawitacyjną. Zawsze ze względów "wygody"(po co niepotrzebnie latać do klienta) montowałem pompy o wymaganym podnoszeniu wedłóg noty katalogowej. Różnica w cenie nie jest aż taka wielka.
 • Poziom 36  
  A dlaczego po montażu pompy może już nie być grawitacyjna? Ja się z tym nie zgadzam bo to mylna hipoteza, jeśli pompa będzie na rurze powrotnej do kotła wraz z by pasem to bez łaski będzie to grzać na grawitacji.
 • Poziom 19  
  Czy pompa będzie na zasilaniu czy na powrocie to bez różnicy. Po włączeniu pompy instalację nie będziemy rozpatrywać jako grawitacyjnej tylko wymuszoną. I teraz czy pompa 25/40 wyciśnie wodę na te założone 8.5m? Kolejna sprawa to czy woda wybierze tę drogę której my sie spodziewamy czy pójdzie tam gdzie łatwiej. Przy dużych przekrojach na niższych grzejnikach może dojść do sytuacji że z pompą instalacja będzie grzała nie równomiernie, tzn. część grzejników porządnie i szybko reszta długo się będzie nagrzewać i słabo grzać.
 • Poziom 29  
  Szanowny Panie Kocie.
  Czytałem, że jakieś zamieszki w Warszawie ale nie spodziewałem się, że to Ty. Kilka głębokich oddechow i długi spacer po lesie powinny przynieść ulgę. Jeśli moja porada pomogła, to nie zapomnij nacisnąć pomógł ;) Przyznam, że w moim odczuciu walka z takimi poglądami jest skazana na niepowodzenie. Miliony much nie mogą się mylić.
 • Poziom 9  
  Moc kotła 15kW, ilość grzejników parter- 6 szt., pierwsze piętro- 3szt., drugie piętro 3szt.

  Bez pompy grzeje tylko do pierwszego piętra, i nie wiem czy to wina przekrojów czy dużej wysokości

  Dzięki za pomoc
  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Witam.

  Do kol. piotr boncza.

  Znajdź mój wątek w samochodowych instalacjach gazowych i bądź łaskaw zastosować się do instrukcji.

  Do kol. kurcia

  Rozprowadzenie 15 kW przy założonym spadku 20 C na grzejnikach, wodą, wymaga przepływu 0,65 m3/h. Pompka 25 40 jest ABSOLUTNIE wystarczająca, a i to na biegu poniżej 3.

  Inne pytanie.
  Kiedy wykonano instalację, czy kiedykolwiek za Twojej pamięci góra działała prawidłowo ( to znaczy zadowalająco ), czy ona po prostu zawsze tak miała, tylko Ty przestałeś akceptować taki stan rzeczy. Zanim zaczniesz przerabiać instalację, to warto trochę podrążyć o co tam idzie. Jest to istotne, zanim zaczniesz wydawać $ i ciąć rury. Bo może trzeba zrobić coś zupełnie innego.


  Jako pierwszy ruch, nietrudny, odpowietrz grzejniki na ostatniej kondygnacji. To jest bardzo prawdopodobny powód "zimnej" góry. Grawitacja nie ma prawa poradzić sobie z powietrzem w grzejniku.
 • Poziom 9  
  Do
  Kot-huncwot

  Instalacja do pierwszego pietra była już dawno wykonana (rura stalowa 5/4")
  i spisywała się dobrze, na drugim piętrze nigdy nie było pociągniętej instalacji,

  Pociągnąłem tam rury 1/2 (20 pp) by dogrzewać pomieszczenia lecz nie dochodzi tam ciepła woda.

  Grzejniki zostały odpowietrzone, i dalej nie grzało.

  Wydaje mi się że może być to spowodowane cienkim przekrojem i dużą ilością kolanek
 • Poziom 19  
  Kot-huncwot napisał:
  Witam.

  Rozprowadzenie 15 kW przy założonym spadku 20 C na grzejnikach, wodą, wymaga przepływu 0,65 m3/h. Pompka 25 40 jest ABSOLUTNIE wystarczająca, a i to na biegu poniżej 3.


  Zastanawia mnie jedno: w hipotetycznej sytuacji jeśli piecyk 15 kW będzie w piwnicy a grzejniki na 10 piętrze to też zamontujesz pompe 25/40?
 • Poziom 21  
  Witam.

  Nargo napisał:
  też zamontujesz pompe 25/40?


  Jeżeli ta instalacja już kiedyś działał prawidłowo jako grawitacyjna, to tak.

  Jeżeli miałaby to być sztuka nówka pompowa i w zadanej przez Ciebie geometrii, to w takim przypadku albo:
  - oszacowałbym opory przepływu dla najbardziej niekorzystnego grzejnika i dobierałbym pompkę na wydatek wynikający z mocy cieplnej instalacji i założonego schłodzenia na grzejnikach oraz oszacowanych oporów przepływu
  - albo, dodatkowo do tego co napisałem powyżej, jeszcze trzymałbym się zasady samonośności pionu, co wymaga jednakowoż trochę liczenia i jakiegoś prostego szkicu pionu. I w tym przypadku koniecznie sprawdziłbym w Ciepłownictwie Wasilewskiego jakie parametry zasilanie powrót przyjmuje się dla sprawdzenia warunku samonośności pionu, albowiem do sprawdzenia tego warunku przyjmuje się parametry zredukowane w stosunku do obliczeniowych parametrów instalacji. Chodzi mi pogłowie współczynnik redukcji 0,7, ale pewny nie jestem. Egzamin u Wasyla na trzecim roku zdałem, to i pamiętam to i owo. I pamiętam, gdzie to znaleźć. Natomiast takie rozwiązanie to ma techniczny sens w dużych budynkach mieszkalnych, nie w domku jednorodzinnym który robiony dziś z założenia jest pompowy.

  kurcia-1994 napisał:
  Wydaje mi się że może być to spowodowane cienkim przekrojem i dużą ilością kolanek


  Ja nadal obstawiam korki powietrzne na odcinkach poziomych. Obejrzyj ten fragment dobudowany pod kątem braku lub wprost odwrotnego spadku rurek. Jeżeli nie udało się uzyskać nawet efektu grzejnika "ledwo ciepłego", tylko stoją całkiem zimne, to ja nadal obstawiam korki powietrzne.

  I baaaardzo ważne - jakie zawory masz przy tych nowych grzejnikach?


  I jak ta instalacja była zabezpieczona w wersji " do I piętra" ?

  Sprawdź wszystko i napisz. Pokombinujemy.


  Aczkolwiek jeżeli masz na nowych grzejnikach założone po nowoczesnemu zawory termostatyczne, to i sprawa koncepcyjnie jest i zamknięta i rozwiązana.
 • Poziom 9  
  Na grzejnikach mam zainstalowane zawory kulowe.

  Czy pompa pociśnie te korki powietrzne??

  PS. Na ostatniej kondygnacji z odpowietrznika leciała woda i przez zbiornik wyrównawczy też przeleciała, więc nie sądzę, żeby to były korki powietrzne.
 • Poziom 36  
  Może brak aktualnej grawitacji być spowodowane zbyt małym przekrojem tej rury fi 20. Pompa sprawę załatwi i do 1 piętra tak jak wcześniej będzie to szło na grawitację, a próbowałeś przykryzować grzejniki które są na piętrze? (Te które wcześniej grzały) być może kwestja leży w regulacji przepływów.
 • Poziom 21  
  Ostatnia sztuczka, jaka przychodzi mi do głowy, ro rozgrzać instalację i po rozgrzaniu odciąć grzejniki stare. Może wtedy nowe wystartują, bo dostaną trochę więcej ciśnienia czynnego. Ale to może się uda, a może nie . Korków nie przepchnie. Zrób próbę i napisz jak wyszło. Podtawowo ważne jest, czy nowe grzejniki stoją "na mur", czy może góra grzenika jednak zrobiła się cieplejsza.

  Problem jest w tym, że po założeniu pompki czeka Cię regulacja starych grzejników w stronę istotnego zwiększenia ich oporów przepływu. Robota nietrudna, ale czasochłonna, bo tego nie ma jak mierzyć, a trzeba wnioskować na podstawie efektu grzewczego poszczególnych grzejników.
 • Poziom 11  
  Witam,
  Dla wymaganego przepływu rzędu Qp=0,645 m3/h (przy założenie różnicy temperatura na zasilaniu i powrocie ΔT= 20° i mocy kotła 15 kW) polecam zastosowanie elektronicznej pompy Yonos PICO 25/1-4. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 4m. W przypadku instalacji o dużych średnicach nie występuje tak duże opory i stary ciśnienie na długości rurociągu. Zastosowanie pompy z płynną regulacja pozwoli na dostosowanie punkt pracy i optymalizacje zużycia energii elektrycznej. W przypadku pomp 3 biegowych mamy tylko 3 fabryczne prędkości obrotowe w wyniku czego, przewymiarowana pompa pobiera znacznie więcej energii niż jest to wymagane, a do tego wytwarza zbędną różnicę ciśnień która może prowadzić do powstania szumów w instalacji.
  Na potrzeby Pana instalacji stanowczo wystarczy pompa o wysokości podnoszenia do 4m słupa wody.
  Dodatkowym plusem pompy Yonos jest przedstawiona na wyświetlaczu wysokość podnoszenia, w ten sposób może Pan indywidualnie dobrać optymalną wysokość podnoszenia pompy która odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło Pana instalacji.
  Dla typowego domu jednorodzinnego możemy posłużyć się poniższymi wartościami wymaganej wysokości podnoszenia:
   od 0,3 do 0,6 m - dawne instalacje grawitacyjne, duże średnice rur,
   od 0,5 do 1,5 m - instalacje nowe bez zaworów termostatycznych,
   od 1,5 do 3 m - instalacje nowe z zaworami termostatycznymi.

  W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.
 • Poziom 32  
  Nargo napisał:
  Zastanawia mnie jedno: w hipotetycznej sytuacji jeśli piecyk 15 kW będzie w piwnicy a grzejniki na 10 piętrze to też zamontujesz pompe 25/40?


  Nie ma bezpośredniej korelacji pomiędzy ciśnieniem pompy (potocznie "wysokość podnoszenia") a wysokością budynku. W C.O. gdzie woda krąży, pokonujemy tylko opory hydrauliczne a nie ciśnienie wynikające z wysokości słupa wody. Wysokość podnoszenia pompy miałaby znaczenie, gdybyś chciał pompować nią wodę ze zbiornika w piwnicy do basenu na piętrze.

  Druga sprawa - rurka PP20 ma wewnątrz 12mm średnicy. Nie jest to odpowiednik 1/2" lecz 3/8". Autor ma teraz bardzo trudną do opanowania instalację. Na parterze niskie opory przepływów dużych rur stalowych a na piętrze duże opory cieniuteńkich rurek nieodpornych na zagotowanie. Potencjalne możliwości to:

  1) Założyć, że instalacja traci charakter grawitacyjnej i staje się pompową - parter trzeba wówczas mocno przydławić zaworami lub kryzami, zaś pompę zabezpieczyć co najmniej zasilaczem awaryjnym.

  2) Powiększyć średnice rurek na piętrze do odpowiednich przekrojów i stosując materiał odporny na zagotowanie (stal, miedź). Zachować grawitacyjny system obiegu.
 • Poziom 16  
  pompa ma za zadnie przetłoczyć czynnik termodynamiczny przez instalacje, z uwagi na linowe i miejscowe opory przepływu można zastosować przybliżony szacunek na podstawie znormalizowanej prędkości przepływu tegoż czynnika oraz wysokości pomiędzy najwyższym punktem tłoczenia wody a pompą oraz korelacji wysokości naczynia w zbiorczego względem pompy jeśli to jest instalacja grawitacyjna.

  prawidłowo dobrana pompka 3 biegowa powinna pracować na instalacji wo okolicach drugiego biegu .

  PanthaREHI WILO
 • Poziom 1  
  Witajcie,
  Mam pytanie dotyczące instalacji c.o i doboru mocy pompy. Na rysunku opisałem odległości w jakich znajdować się będą grzejniki i wymiennik dwu płaszczowy. Rurki do grzejników na zasilanie i powrót pex 16, do każdego grzejnika osobne zasilanie i powrót ,żadnych trójników.
  Wymiennik na grawitacji zasilany rurą 3/4` lub 1`. Moje pytanie jest jedno , jaka pompa potrzebna aby układ działał wydajnie?