Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice Wingo wymiary montażowe

24 Sie 2013 15:57 16995 15
 • Poziom 10  
  Witam,
  mam taki problem montoażowy z wingo-l, montuje go według wymiarów
  c=5cm, b=11cm, a=11cm według takich wymiarów instrukcja każe montować przedni uchwyt siłownika w odległości 59cm od średnicy zawiasu bramy. Jednakże jak tak bym to zamontował to ten uchwyt ze ślimaka siłownika który przymocowuje się do przedniego uchwytu jest prawie na granicy siłownika (w pozycji zamkniętej bramy) i nie pozwala mi (zaznaczyłem na zdjęciu) na zamontowanie blokady mechanicznej PLA 13 którą mam w zestawie.
  Nice Wingo wymiary montażowe
  Nice Wingo wymiary montażowe
  Nice Wingo wymiary montażowe
  Nice Wingo wymiary montażowe
  Ustawienie to także powoduje że gdy brama jest z kolej otwarta to tak naprawdę ten suwak na ślimaku zatrzymuje się w połowie swojej długości nie zbliżając się nawet do ogranicznika z drugiej strony który jest tu już fabrycznie zamontowany.
  Mam pytanie czy ten wymiar E jest aż tak ważny nie mógł bym np dać go u mnie około 55-56cm przesuwając w ten sposób cały zakres przesuwu bardziej w stronę tylną siłownika? Jak mam rozwiązać ten problem?
 • TermopastyTermopasty
 • specjalista -automatyka bramowa
  Wymiar E nie jest w ogóle krytyczny, najlepiej doświadczanie dopasuj ustawienie przedniego - skrzydowego mocowania siłownika na mniej więcej symetryczne względem długości śruby napędowej.
  A to że siłownik wykorzystuje tylko połowę śruby to niestety twój błąd - na tym forum było już -set razy, że należy dążyć do max wymiarów montażowych, czyli jeśli jest możliwość - np. A =B= 180 -200 mm. Wtedy caa śruba będzie wykorzystana a brama będzie co prawda chodziła dość wolno ale za to płynnie i bez szarpania a o prawie połowę mniej obciążone siłowniki dużo dłużej pożyją.
  PS. Ludzie często mają problem ze zbyt dużymi, wymuszonym potężnymi ceglanymi słupkami, wymiarami A i B i tym samym brakuje im posuwu śruby ale odwrotny problem się rzadko zdarza.
 • Poziom 10  
  mam mały słupek okrągły o średnicy 10cm, więc mój wymiar C to 5cm, jakim więc sposobem mam dobrać większe odległości skoro dla C=5 A z automatu wartość B=11cm, a radzą w instrukcji zawsze zbliżone wartości B do A, więc A też dałem 11cm.
  Nawet wymiary A=12cm oraz B12cm mi nie działały, siłowniki nie moga zamknąć bramy bo ich obudowa wadzi o tylni uchwyt mocujący.
 • TermopastyTermopasty
 • specjalista -automatyka bramowa
  Nie bądź takim niewolnikiem instrukcji. Już się przejechałeś na wymiarze E - kto ci broni płaskownikiem wydłużyć nieco uchwyt w celu większenia B - zresztą jak masz fabryczne nie cięte uchwyty które mają od krawędzi spawania do odtworu ok 130 mm to tylko małe wzmocnienie powinno być potrzebne? Raczej będzie ci przeszkadzało pewnie zbyt małe A i wyniknie kombinacja z mocowaniem uchwytu. Jeśli będziesz miał możliwośc i chęci, możesz w celu zwiększenia A zrobić tak (zakładam odległość osi zawiasu od krawędzi słupka 4 cm - nie podałeś tego. Maskymalne wymiary dla zwykłego Wingo to ok. 16 cm, dla L to nawet 21 cm, ja założyłem 15, zostanie zapas i przy śrubie miejsce na ograniczniki):

  Nice Wingo wymiary montażowe

  O co chodzi z tym "wadzeniem" o uchwyt? - siłowniki mają w szczelinie podcięcia i mogą być skoszone w kierunku bramy o ponad 10 stopni (jak to mało to podetnij uchwyty - rys).

  A i B takie jak zrobiłeś mogą ostatecznie zostać ale przy ruszaniu ze skrajnych pozycji mogą (ale nie muszą) pojawić się szarpnięcia (żabkowanie) - to są wymiary MINIMALNE dopuszczalne.
  A mocowania od skrzydeł poprzesuwaj tak, żeby w siłowniki wlazły blokady i po krzyku (i nie patrz na E w instrukcji).

  PS. Po co użyłeś Wingo-L, przecież przy swoich w miarę cienkich słupkach mogłeś użyć normalnego i tańszego krótkiego Wingo. Jeśli kierowałeś się ciężarem bramy (większa brama - większy siłownik) - to złe rozumowanie, bo L ki-są TYLKO do szerokich słupków w których nie można użyć małych A i B a do ciężkich bram są inne siłowniki o większej mocy (np Moby) ale jak już masz tak to tym bardziej powinieneś użyć dużych A i B żeby zmniejszć obciążenia na siłownikach.
 • Poziom 10  
  No widzisz twoje rozwiązanie burzy całkowicie moje podejście do montażu oparte o instrukcję, myślałem że wymiar C i przypadający mu B z instrukcji to rzecz święta bo nawet pisza o tym podkreślonymi zdaniami. Nie wiedziałem że mając C mogę sobie zrobić B oraz A jakie chce, w twoim rozwiązaniu 15cm.
  tak to teraz wygląda w wymiarze 11 na 11cm
  Nice Wingo wymiary montażowe

  jak było 12 na 12cm pomimo tego wycięcia w obudowie siłownika nie dosięgał (bo wadziła obudowa) do przespawanego przedniego uchwytu - musiałbym go przedłużać, lub wyciąć kawałek w uchwycie na wadzenie jak podałeś)
  W tym wymiarze jak teraz siłownik sięga, ale nie wchodzi blokada PLA13.

  Widzisz tak to jest że każdy radzi inaczej, mi przy zakupie mówili że ma być Wingo-L z racji tego że skrzydło ma ponad 2m = 260cm.
  Jednakże przeglądnełem specyfikację Wingo oraz Wingo-L i poza siłą uciągu one niczym się nie różnią zwłaszcza rozmiarowo.

  Zrobie tak że skróce narazie E o 2cm bo tyle mnie urządza i zobaczę jak będzie pracować, jak będzie źle pokusze się o twoje rozwiązanie.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Sorry - moja pomyłka jak chodzi o Wingo-L - dłuzszy jest Wingo 5000 a Wingo-L jest poza mocą faktycznie taki sam długi jak normalne Wingo czyli z tym akurat dobrze.

  A co do mocowania wystarczyłoby zrobić mniej więcej tak jak ci namalowałem a nie spawać uchwyt po skosie... (i obyłoby się bez podcinania uchwytu)

  Rzecz święta to: A=B i jak największe A i B (jak chcesz zakładać blokady to A i B faktycznie trochę mniejsze niż max) a pasować wstępnie po trójkącie wymiarów z instrukcji, np takego :

  Nice Wingo wymiary montażowe [/img]

  a potem ew. korygować doświadczalnie.

  PS. Dużo lepszym rozwiązaniem niż blokady na siłownikach są odboje zatrzymujące końce bramy (chociaż na zamknięciu - wysepka na środku podjazdu z płaskownikiem). Ograniczniki blokują same siłowniki a luzy na zaczepach (bo muszą być) pozostają i zamknięta brama ma jednak możliwośc małego ruchu i nieco się telepie np. pod wpływem wiatru (albo uczepionego pijaka :) ). Brama dociśnieta do zewnętrznego odboju stoi sztywno.
 • Poziom 39  
  Moje uwagi do tematu:
  1) Kolego kotbury Twój sposób z przeniesieniem płaskowników poza zarys słupka ma poważna wadę w sytuacji , gdy brama ma wspólny słupek z furtka obok - taki montaż jest wtedy niemożliwy.
  2) Potwierdzam, że najlepszym sposobem zablokowania w pozycji zamknięte jest odbój na środku bramy.
  3) Zanim cokolwiek przyspawam sprawdzam położenia skrajne w pozycji otwarcia i zamknięcia mocując "ucho" na skrzydle za pomoca ścisku stolarskiego i eksperymentując z jego położeniem i dł. płaskownika na słupku szukam optymalnej pozycji z uwzględnieniem blokady na śrubie.
  4) Widzę też niezbyt fortunne założenie montażu siłownika 10 cm nad poziomem gruntu, co w zimę szybko sie zemści, a w lato tez nie lepiej- wystarczy obejrzeć ile piachu będzie na śrubie od spodu po dobrej ulewie. I później marudzenie, że siłowniki dziadowskie i po 2 latach padły.
 • Poziom 11  
  Posiadam napęd Nice 3524. Również mam problem z dobraniem wymiarów:
  A=B=300mm
  C=240mm
  Odległość śruby mocującej tylnej od słupka=60mm
  E=550mm
  I mając takie wymiary siłownik zachodził by mi na słupek. Jakie optymalne wymiary najlepiej dobrać dla podanych przeze mnie parametrów
 • specjalista -automatyka bramowa
  Twój siłownik ma zdaje się skok 47 cm. Dla równych A i B te wymiary wynikające z wykresu to max 240 mm czyli mało.
  U ciebie B będzie min. i na styk 300 mm (C= 240 mm + pół szerokości siłownika =55 mm + 5-10 mm zapasu żeby nie czepiał za słupek czyli tak jak zmierzyłeś - maksymalnnie skróć wspornik od słupka), i to bez ograniczników wbudowanych - każdy zabiera jakieś 2 cm skoku.
  Dla takiego B - A wychodzi ok. 160 mm. - można spróbować - przy małym A brama będzie się szybko poruszać blisko otwarcia a wolniej przy zamknięciu, i może przy rozpoczynaniu zamykania szarpać (żabkować).
  Jak nie chcesz podcinać słupków - specjalnie nie masz innego wyjścia.
  I zastosuj się do porady powyżej - najpierw przymierz prowizorycznie, sprawdż czy ci skoku siłownika wystarczy - poruszaj na wysprzęglonym - i dopiero potem montuj na stałe.
  Nie próbuj stosować obu wymiarów z wypadkową wychodzącą poza trójkąt wykresu z instrukcji - po prostu zabraknie ci skoku siłownika.
 • Poziom 11  
  Dzięki wielkie! Wiec myślę że sobie, że podetnę trochę słupki i:
  A ustawięna długości 280mm (taka jest maksymalna odległość w tabelce)
  B zostaje 300mm
 • specjalista -automatyka bramowa
  A jest powiązane z B . Tabelki nie widziałem ale jak dla B= 300 jest w niej max A= 280 to ok. Jednak sprawdź przymierzając próbnie czy starczy ci siłownika - te wymiary są na styk i urwany centymetr tu czy tam potrafi zrobić niezłego zonka ( np zbraknie ci 5 cm do zamknięcia skrzydła).
 • Poziom 11  
  Zonka to miałem takiego że nawet te siłowniki nie były dobre pod moje słupki bo w pewnym momencie siłownik zderzał by się z bramą. Musaiły by być teleskopowe. Trzeba było wstawiać bramę głębiej w stronę placu aby C=180mm
 • specjalista -automatyka bramowa
  Możesz przedłużyć płaskowniki mocowania od strony skrzydeł coby nosy siłowników nie właziły w bramę ( oczywiście tylko tyle ile trzeba - na styk - bo zmieniasz wtedy długość dźwigni i redukujesz sztucznie wymiar B) i trzeba nieco zadbać o sztywność bramy w miejscu mocowania uchwytu.
 • Poziom 1  
  Witam.
  Odświeżę temat
  Posiadam nice wingo 3524, C=21 A=max23 (słupek graniczny,płot somsiada).
  Według schematu dla takiego "C", "A" powinno wynosić 28 ale niestety nie da rady. Mam zostawić takie wymiary czy próbować zmniejszyć wymiar "B" poprzez cięcie tylniego zaczepu jeśli da rade albo wydłużenie przedniego, żeby zbliżyć bardziej się do linii (r.i.l.) [img]

  Dodano po 1 [minuty]:

  [url=https://obrazki.elektroda.pl/7855890900_1567977068.jpg]Nice Wingo wymiary montażowe
 • Poziom 16  
  Witam.
  Jestem na etapie montażu napędu bramy. Słupki mam metalowe 10x10 cm. Wymiaramy z instrukcji ciężko uzyskać ponieważ jeden słupek jest od furtki. Wszedłem 1 cm w światło furtki wymiar A mam 11 cm.
  Mam więc pytanie o wymiar B. Na wsporniku słupka B mam 12.5 lub 14 cm (ma dwa otwory do mocowania siłownika). Na którym będzie lepiej pracował? Wiem że A i B powinny być zbliżone lecz na 14 cm wydaje mi się że chodzi jakby płynniej.
  Jakie są zależności wymiarów A i B co do prędkości ruchu skrzydeł, obciążenia siłownika itp.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Zawsze lepiej większe wymiary = mniejsze obciążenie siłowników i co ważniejsze - mniejsze zginanie wsporników słupka i skrzydła. Ale wolniejszy ruch skrzydeł.

  Im większy wymiar - tym wolniejszy ruch w danej płaszczyźnie czyli (tak jak u ciebie) większe B oznacza wolniejszy ruch na początku otwierania, i stopniowo (wraz postępem otwierania ramię siły generowanej przez siłownik zmniejsza się - B przechodzi w A) skrzydło przyspiesza. Przy różnicy 2-4 cm nie będzie jednak to aż tak widoczne. Możesz jedynie zauważyć bardziej płynny start na otwieranie. Na początku zamykania brama wyraźniej szarpnie i szybciej ruszy, może nawet pojawić się lekkie żabkowanie.