Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

7 (8) TV na 1 szit antenie naziemnej, jakie rozwiązanie?

Klej87 11 Mar 2005 15:02 1887 11
  • #1 11 Mar 2005 15:02
    Klej87
    Poziom 10  

Witam

W końcu postanowiłem doprowadzić do porządku moją sieć tv w domq...

Mój schemat podłączenia przedstawiłem na załączonym rysunku

Dodam tylko, że w domu mam już pozakładane gniazdka końcowe (podtynkowe) - jest to firma elda model bingo (ten sam model, co gniazdka i przełączniki sieciowe) , są one tłumiące, z tego co pamiętam w jednakowym stopniu...

Miejsce na cały rozdzielacz jest przewidziane na strychu ( w pobliżu anteny)

Sama antena to zwykła, jedna z najtańszych anten naziemnych o wyszukanej nazwie "siatka" ;)

Jak na schemacie dwa odbiorniki są podłączone przez trójnik przelotowy do jednego gniazdka (wolałem napisać, bo może inne wzmocnienie sie dobierze)

Oczywiście 7 a właściwie 8 tv to tylko gdybanie, aktualnie jest podłączonych 6, najczęściej są używane 2-3, ale chcę wszystko zrobić porządnie (hehe, niektórzy na liczbę 6 przerażają się, ale to nie tak dużo - to wszystko jest do podziału na 2- mieszkam z rodzinką :) )

Całość musi mieścić się w jednym miejscu - na strychu i nie może mieć rozmiarów szafy trzydrzwiowej :D

Oczywiście dodać muszę, że sygnał z anteny jest słabiutki (Głowno k. Łodzi), więc jedynka, tvn i puls śnieżą, czasem nawet nie da się oglądać (może to przez "fachowe" rozdzielenie sygnału ant mojego ojca... :) )

I prosze nie podawajcie rozwiązań za 200zł, bo to na moją kieszeń aktualnie dużo za dużo :(

Chodzi mi o tanie i "w miarę możliwości" dobre rozwiązanie...

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Mar 2005 16:15
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam! Fajny rysunek :)
    Cóż...nie mówi się dobrze o antenach siatkowych, bo to nie są anteny logarytmicznie-periodyczno-dipolowe. Uzysk takiej anteny, wzmocnienie w decybelach wzrasta w funkcji czasu, a więc dla wyższych częstotliwości będzie większe wzmocnienie. Najpierw należy mieć pewność, że znamy miejsce na terenie naszego domku, w którym sygnały poszczególnych stacji telewizyjnych, są dobrze odbierane. Nie występują szumy, echo- odbicia w postaci dodatkowych konturów wkoło np. postaci na ekranie, a także np. zakłóceń w torze chrominancji np. w postaci kolorowych poziomych paseczków na całej długości ekranu. Jeśli dysponujemy takim miejscem możemy zabrać się do działania.
    Nie znam osobiście rozdzielacza typu 8x1, a dokładniej mówiąc 1 wejście 8 wyjść. Nie polecam stosowania rozdzielaczy pasywnych, tzn. takich na których moc sygnału rozdziela się następnie na zasadzie prawa Kirchoffa, bo sygnał będzie zaszumiony. Polecam rozgałęźniki aktywne z wbudowanymi wzmacniaczami dla każdego wyjścia z osobna. Wtedy na każdym wyjściu mamy taka samą moc. rekompensują nam tłumienie wprowadzone przez kable, złączki itp.
    Do zamocowanej anteny montujemy wzmacniacz(jego moc zależy od odległości od nadajnika, warto czasami kupić po prostu wzmacniacz regulowany, może się bowiem zdażyć, że sygnał bedzie albo nadmiernie wzmocniony, albo zbyt słabo). Schodzimy przewodem antenowym o impedancji falowej 75Ohm, podwójnie ekranowanym(siateczka i folia), do aktywnego rozgałęźnika sygnału- wzmacniacza antenowego wewnętrznego z zasilaczem, o jednym wejściu i czterech wyjściach . Taki wzmacniacz powinien przesyłać swoje napięcie zasilania do płytki(wzmacniacza regulowanego) w puszce anteny.
    Zazwyczaj na jednym z czterech wyjść taki wzmacniacz wymaga założenia separatora (podłóżny, czarny, plastikowy element z cienkim przewodem wkładany do gniazda antenowego telewizora). Jest to wyjście sygnału dla 1 TV. Pozostałe 3 wyjścia, znów można rozdzielić. W tym przypadku uważam, że można zastosować właśnie 3 rozgałęźniki pasywne o jednym wejściu i dwóch wyjściach, gdyż sygnał został najpierw wzmocniony w antenie w pierwszym stopniu, a w drugim jego stopniu w aktywntym wzmacniaczu antenowym wewnętrznym- 4x1.
    Jeśli jednak na każde z trzech wyjść przewidujemy np. po dwa telewizory i z każdego wyjścia długości przewodów od 2 telewizorów przekroczą 20-25 metrów, zaleca sie zastosowanie kolejnego wzmacniacza aktywnego o jednym wejściu i dwóch wyjściach.
    Należy upewnić się, czy pozostałe wyjścia nie mają już fabrycznie wbudowanych w środku separatorów. Oznacza to, że kolejne wzmacniacze aktywne nie mogą już przesyłać napięcia zasilającego na swoje wyjście.
    Sumator TV/SAT pozwala na zejście jednym przewodem do wnętrza mieszkania sygnałów TV i SAT. Nie przeszkadza tutaj stosowanie przełączników DiSEqC. Uwaga, układ połączeń jest juz jednak inny niż opisany powyżej!
    pozdrawiam

Pozdrawiam

0
  • #3 11 Mar 2005 17:54
    Klej87
    Poziom 10  

Hmm, to ja może jeszcze powiem tak:
    1. Moja siatka ma wbudowany wzmacniacz (na przewodzie od anteny jest separator i zasilacz, po odłączeniu do sieci nie ma dokładnie nic na ekranie)
    2. Wskoczyłem na górę i wiem teraz, że w tej chwili mam coś takiego: http://www.dipol.com.pl/sklep/b1212.htm do tego mam podłączone 5 odbiorników (2 do A, 1 do B - najdalszy, 2 do C)

Może da się jakoś wykorzystać to, co mam teraz?

Osobiście myślałem o czymś takim:
    1. wzmacniacz:
    http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=8fbe2a2cdd0ca92ce58c950382e11cb9&sort=
    2. rozgałęźnik:
    http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=1df9b1e34c1f427bf00e3c1da8af1dc8&sort=
    lub
    http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...ory_id=1df9b1e34c1f427bf00e3c1da8af1dc8&sort=

Ewentualnie do tego rozgałęźnika, który mam, jakie mogłbym zastosować dodatkowe rozgałęźniki pasywne na IEC, żeby mieć jak najlepszą jakość (link by się przydał do przykładowego ;) )

Dodano po 21 [minuty]:

P.S

A co do miejsca w domq, to nie mam wyboru - mam dach z dachówki i tylko jedno wyprowadzenie na maszt od anteny, na szczęście maszt mam dość wysoki (na tyle, że "na oko" nic nie staje na drodze falom :) )

Dodano po 14 [minuty]:

P.S 2

A może po prostu warto by kupić drugi taki sam rozgałęźnik aktywny i pod oba A podłączyć po 2 odbiorniki (A1 - dwa na trójniku - schemat; A2 - jakiekolwiek dwa najbliższe...)

Pod A latego, że według opisu na A mam 12dB, a na B i C po 8 dB wzmocnienia

0
  • #4 11 Mar 2005 20:57
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam!
    Nie sądzę, aby to zdało egzamin. Oczywiście ostateczny wybór nie należy do mnie.
    Im więcej wyjść ma pasywny rozgałęźnik, tym bardziej jest nieskuteczny. Brakuje mu zawsze w opisie technicznym pojęcia wzmocnienie, za to zawsze mówi się o jego tłumieniu. Co to za rozwiązanie rozdzielać sygnał elementem wyłącznie tłumiącym nie wnoszącym żadnego wzmocnienia? Przecież przewody też będą tłumić.
    Oto moja propozycja.
    Po pierwsze proszę się zorientować, czy wystarczy Panu tylko jedna antena. Zawsze można dołączyć drugą i podpiąć pod wzmacniacz antenowy, po pierwsze dwuwejściowy, po drugie montowany w osobnym pudełku. W czasie burz wzmacniacze w antenach, zdarza się- psują się. Proszę pomyśleć o łatwym i skutecznym serwisowaniu i konserwowaniu swojego zestawu antenowego.
    Po drugie proponuję aby wyjściem ze wzmacniacza zamontowanego u Pana w puszce zejść przewodem antenowym do drugiego wzmacniacza montowanego wewnątrz mieszkania. Oto jego opis:

http://www.dipol.com.pl/sklep/b11636.htm

lub

http://www.dipol.com.pl/sklep/b11702.htm

lub

http://www.dipol.com.pl/sklep/b1170.htm

ten drugi i trzeci, to połowa ceny tego pierwszego.
    Osobiście polecam Panu ten drugi. Cena nie jest wcale wygórowana, a na dodatek producent wspomina o możliwości przesyłania napięcia do wzmacniacza w puszce. W tym momencie uzysk anteny+wzmocnienie w puszce+wzmocnienie dla 4 wyjść niezależnie daje Panu właściwy poziom sygnału wyjściowego.
    Ten model:

http://www.dipol.com.pl/sklep/b1212.htm

o którym Pan wspomina, ma 3 wyjścia, o wzmocnieniu na A-12dB, z kolei na B i C po 8dB i kosztuje połowe mniej od tego, który proponuję Panu. Ma 4 wyjścia, wzmocnienie 21dB i regulację 0-16dB. Może przesyłać dodatkowo napięcie do wzmacniacza w puszce. Co oznacza, że wzmocnienie będzie jeszcze większe.
    Teraz można jego wyjście załączyć pasywnym rozgałęźnikiem dwuwyjściowym.
    Proszę się jeszcze skonsultować, w razie wątpliwości, z samym serwisem dipola.
    Pozdrawiam.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 11 Mar 2005 22:14
    Klej87
    Poziom 10  

Dzięki strasznie za duże zainteresowanie :)

Więc tak, skoro mam już taki rozgałęźnik:
    http://www.dipol.com.pl/sklep/b1212.htm
    to może warto by go wykorzystać.

Czy sensownym rozwiązaniem byłoby kupno jeszcze jednego identycznego rozgałęźnika i dwóch rozgałęźników pasywnych i połączenie wszystkiego w sposób przedstawiony na rys?

Chodzi mi o jak najtańsze rozwiązanie, a przy tym na tyle dobre, żebym jednak odbierał tą jedynkę i tvn ;)

0
  • #6 12 Mar 2005 15:06
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam.
    Rozgałęźniki aktywne mają za zadanie rekompensować straty powstałe przez tłumienie obwodów, złączek i rozgałęźników pasywnych, kiedy rozdzielamy odpowiednio wzmocniony sygnał przychodzący z anteny.
    W Pana przypadku, jak i wielu podobnych, będzie sensowne kupienie drugiego rozdzielacza, o którym Pan wspominał, aby telewizory podzieliły się udostępnionym im sygnałem. W tym celu wzmacnia się sygnał, a nie w celu wzmacniania sygnału z anteny. Wprowadźmy zatem drugi taki rozgałęźnik, jak ten, który Pan posiada, ale tylko w celu wzmacnia sygnału z powodu jego dalszego rozszczepiania na poszczególne odbiorniki tv.
    Teraz należy zastanowić się, jak wzmocnić TVP1 i TVN, do zadowalającego poziomu, aby podać go dopiero na te rozgałęźniki. Myślę, że Pan już rozumie, o co w tym chodzi.
    Proszę o podanie mi numerów kanałów, albo częstotliwości programów TVP1 i TVN, w Pana miejscu zamieszkania.
    Postaram się dobrać bardzo tani wzmacniacz antenowy wewnętrzy, przepuszczający zasilanie do wzmacniacza w antenie, dwuwyjściowy na te dwa rozgałężniki które Pan będzie posiadał.
    W zależności od numerów kanałów tych dwóch stacji telewizyjnych, byłoby wskazane zastosować niedrogie dwie (lub jedną), anteny kierunkowe.
    Czekam na odpowiedź.
    Pozdrawiam.

Proponuję najpierw zacząć

0
  • #7 12 Mar 2005 16:09
    Klej87
    Poziom 10  

tvn - 21
    tvp1 - 07 lub 22 (podobna jakość)

Prawdę mówiąc mam tak stromy dach, że nie wyjdę na niego przed latem, żeby pogrzebac w antenach, więc jakieś rozwiązanie nieco niżej byłoby miłe ;) Oczywiście jeżeli takiego nie ma, to przyjmę wszystkie rady na klatę :)

A tak poza tym mam rozumieć, że ten mój drugi schemat byłby wystarczający na samo rozdzielenie?

0
  • #8 12 Mar 2005 18:58
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

W takim razie mając ustawiony tvn na kanale 21, gdy antena jest nieruchoma, odbiera Pan dwie jedynki na kanałach 7 i 22 czy tak?
    Która jedynka jest z nadajnika na Pana region, a którą Pan łapie z sąsiedniego nadajnika? Proszę mi podać województwo, w którym Pan mieszka.
    Po dokupieniu drugiego ARA02A można zakończyć rozdzielanie sygnału. Na razie trzeba wzmocnić te programy. Potem je rozdzielać.
    Czekam na info.

0
  • #9 12 Mar 2005 19:09
    Klej87
    Poziom 10  

Wszystko się zgadza, antena jest nieruchoma (ustawiona "mniej-więcej" w stronę Łodzi), a jedynka odbiera na 07 i 22, natomiast tvn na 21 kanale

Mieszkam w woj. łódzkim (30 km od Łodzi w stronę Warszawy)
    Prawdę mówiąc nie wiem, która jedynka jest tą "właściwą"...

0
  • #10 12 Mar 2005 19:13
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Czy ma Pan komunikator Gadu-Gadu i mikrofon? Możemy porozmawiać na żywo i wszystko wyjaśnię.
    Pozdrawiam

0
  • #11 12 Mar 2005 19:15
    Klej87
    Poziom 10  

mikrofonu nie mam, natomiast gg tak

0
  • #12 13 Mar 2005 19:50
    zuhjk
    Poziom 21  

Jedyne rozwiązanie sensowne to antena siatkowa + dobry wzmacniacz + rozgałęźnik pasywny 1/8 + gniazda końcowe na linii. To najtańsze rozwiązanie ale ma wady. Antena siatka daje sygnały o dużej różnicy sygnałów i zaszymieniu w obrębie pasma. To wymusza konieczność zastosowania wzmacniacza profesjonalnego, amsy tu wysiadają. Wzmacniacz powinien przenosić sygnały o dużej dynamice i mieć duży poziom wyjściowy. Teraz skąd wytrzasnąć taki wzmacniacz. Stosunkowo dobre są wyroby Telkom Telmor. Szerokopasmowy wzmacniacz na marach zamknięty w obudowie od rozgałęźnika spełni swoje zadanie. Jego poziom wyjściowy to 100 db. Lepszy to wzmacniacz budynkowy od kablówki. Jesteś z Łodzi a tam musi być giełda elektronicza. Znam jednego co sprzedaje z Niemiec różne badziewie elektroniczne i czasem trafia się jakiś wzmacniacz za tanie pieniądze. Jeździ do Łodzi i na Wolumen do Warszawy. Bo na Wolumenie to taki wzmacniacz od kablówki napewno dostaniesz. Oczywiście siatkowa antena producji Telkom Telmor jest o wiele lepsza, ma większy zysk w zakresie dolnych kanałów i dopasowanie falowe. Jeśli zastosujesz lepszą antenę to można dać słabszy wzmacniacz np.: ams.

0