Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podpięcie przetwornicy samochodowej, a wytrzymałość akumulatora

karolrybnik 24 Sie 2013 18:02 8916 12
  • #1 24 Sie 2013 18:02
    karolrybnik
    Poziom 10  

Witam kolegów.
    Noszę się z zamiarem kupna przetwornicy samochodowej i mam w związku z tym kilka pytań, dodam, że jestem raczej zielony z tych tematów ;)

Otóż chciałbym kupić przetwornicę o mocy stałej 300W i mocy skokowej 600W, chciałbym ją podpiąć bezpośrednio pod akumulator. Chciałbym wiedzieć jak długo pociągnie taka przetwornica na wyłączonym silniku?

Załóżmy, że będę ładował laptopa na zasilaczu którego jest info: 19V i 2.1A Czyli mój lapek potrzebuje:

19V * 2.1A = 40W ???

Zakładam (logicznie myśląc), że przetwornica pobiera z akumulatora tyle prądu ile aktualnie potrzebuje urządzenie do niej podpięte plus troszkę na swoją normalną pracę, czyli w tym przypadku pobierałaby 2.1A dla lapka plus (dla prostoty obliczeń) 0.4A "dla siebie". W sumie 2.5A

Mój akumulator ma pojemność 95Ah i prąd rozruchu 800A, aczkolwiek nie wiem co oznacza ten drugi parametr :)

Zakładając (czysto teoretycznie), że mój akumulator jest w 100% sprawny i że przetwornica też uzyskuje 100% swojej sprawności, to czas pracy tej przetwornicy z podłączonym laptopem do pełnego wyładowania akumulatora wyniósłby:

95Ah / 2.5A = 38h ???

Nie mam pojęcie czy dobrze to liczę dlatego proszę o sprostowanie jeżeli coś źle liczę.
    Wiem, że aku nie ma 100% sprawności i należy to uwzględnić w realu.

Drugie moje pytanie:
    Ile volt musi mieć akumulator żeby samochód odpalił (czyli kiedy muszę wyłączyć przetwornicę) i w jakim tempie alternator ładuje akumulator?

Na przetwornicy jest też napisane: zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem (poniżej 10.5A) - czy oznacza to, że przetwornica sama się wyłączy jeżeli napięcie akumulatora spadnie poniżej 10.5V i tym samym umożliwi mi odpalenie auta?

I ostatnie pytanie:
    Co faktycznie pobiera mnie prądu: przetwornica czy zwykła ładowarka do laptopa z gniazdem 12V do zapalniczki samochodowej?

Wiem, że się trochę rozpisałem :)
    Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

0 12
  • #2 24 Sie 2013 18:13
    pepitto
    Poziom 18  

Witam, zakładając 100% sprawności akumulatora układ będzie działał 38h. Oczywiście tylko teoretycznie. Realnie sporo krócej. jeśli napięcie na zaciskach akumulatora spadnie do 10,5V zadziała zabezpieczenie w przetwornicy i przetwornica wyłączy się. W takim przypadku nie ryzykowałbym próby odpalenia samochodu, gdyż akumulator jest rozładowany.

Mniej prądu pobierała będzie ładowarka do laptopa na 12V.

Pozdrawiam.

0
  • #3 24 Sie 2013 18:22
    bodom
    Poziom 30  

Nie ma żadnej pewności, że zasilacz laptopa uruchomi się zasilany z przetwornicy. On potrzebuje napięcia sinusoidalnie przemiennego 50-60Hz.
    Lepsza, pewniejsza, będzie ładowarka podnosząca napięcie na 19V. Z akumulatora będzie pobierać ponad 3,2A max.

0
  • #4 24 Sie 2013 18:31
    pepitto
    Poziom 18  

bodom napisał:
    Nie ma żadnej pewności, że zasilacz laptopa uruchomi się zasilany z przetwornicy. On potrzebuje napięcia sinusoidalnie przemiennego 50-60Hz.

Pozwolę się z kolegą nie zgodzić. Prawie wszystkie, jeśli nie wszystkie zasilacze do laptopów są przetwornicami impulsowymi, które to posiadają na wejściu prostownik. Więc od biedy można je zasilać czymkolwiek z przedziału jaki podaje producent danego zasilacza + napięciem stałym.

Pozdrawiam.

1
  • #5 24 Sie 2013 18:40
    karolrybnik
    Poziom 10  

Cytat:
    jeśli napięcie na zaciskach akumulatora spadnie do 10,5V zadziała zabezpieczenie w przetwornicy i przetwornica wyłączy się. W takim przypadku nie ryzykowałbym próby odpalenia samochodu, gdyż akumulator jest rozładowany.

Co w wypadku gdy dojdzie do takiej sytuacji? 10.5V nie wystarczy na odpalenie silnika?
    Jak w takim razie mogę się zabezpieczyć przed rozładowaniem akumulatora? Czy trzeba co jakiś czas uruchamiaś silnik? Jeżeli tak, co ile i na jak długo?

Cytat:

A czy istnieje możliwość uszkodzenia zasilacza do laptopa po podłączeniu do przetwornicy? Czy jeżeli raz zadziała, to znaczy, że zawsze będzie działał?
    Dlaczego będzie pobierał aż 3.2A?

Dziękuję za odpowiedzi

P.S. Przyszło mi jeszcze jedno pytanie na myśl:
    Czy lodówka turystyczna lepiej będzie działała za zasilaniu 12V bezpośrednio pod akumulator czy lepiej z przetwornicy 230V? Pisząc lepiej działała mam na myśli lepsze (wydajniejsze) chłodzenie

0
  • #6 24 Sie 2013 20:57
    bodom
    Poziom 30  

karolrybnik napisał:
    Dlaczego będzie pobierał aż 3.2A?

Bo proponowałem zamiast przetwornicy 12/230
    użycie ładowarki samochodowej 12/19 dedykowanej do Twojego laptopa.
    Na poziomie napięcia akumulatora pobierać będzie ponad 3A, co dla 19V da odpowiedno niższy prąd. (P=40W)

0
  • #7 24 Sie 2013 21:58
    karolrybnik
    Poziom 10  

Czyli skoro mój zasilacz potrzebuje 40W i pobiera 2.1A z 19 voltowego zasilacza, to z 12 voltowego akumulatora będzie pobierał 40 / 12 = 3.3A?

Można jakoś w przybliżeniu obliczyć jak długo może działać taka przetwornica żeby nie wyładować akumulatora?

Dzięki za zainteresowanie tematem

1
  • #8 24 Sie 2013 23:56
    bodom
    Poziom 30  

karolrybnik napisał:
    Czy lodówka turystyczna lepiej będzie działała za zasilaniu 12V bezpośrednio pod akumulator czy lepiej z przetwornicy 230V? Pisząc lepiej działała mam na myśli lepsze (wydajniejsze) chłodzenie

Dla lodówki nie ma to najmniejszego znaczenia.

karolrybnik napisał:
    Można jakoś w przybliżeniu obliczyć jak długo może działać taka przetwornica żeby nie wyładować akumulatora?

Matematycznie już obliczałeś, a w rzeczywistości będzie to (3-4) razy krócej

0
  • #9 25 Sie 2013 08:42
    karolrybnik
    Poziom 10  

Cytat:
    Matematycznie już obliczałeś, a w rzeczywistości będzie to (3-4) razy krócej

Przepraszam, źle zadałem pytanie :) Chodziło mi o to jak długo można korzystać z przetwornicy, żeby w akumulatorze pozostało tyle prądu, żebym mógł uruchomić silnik i znowu podładować akumulator?

Cytat:
    Mniej prądu pobierała będzie ładowarka do laptopa na 12V.

Ile w takim razie w moim przypadku pobierać będzie przetwornica? Myślałem, że około:
    Cytat:
    Zakładam (logicznie myśląc), że przetwornica pobiera z akumulatora tyle prądu ile aktualnie potrzebuje urządzenie do niej podpięte plus troszkę na swoją normalną pracę, czyli w tym przypadku pobierałaby 2.1A dla lapka plus (dla prostoty obliczeń) 0.4A "dla siebie". W sumie 2.5A

0
  • #10 25 Sie 2013 11:40
    bodom
    Poziom 30  

Dedykowana ładowarka przetwarza z 12V na 19V ze sprawnością 0,9
    P=40W, pobiera 45W czyli I=3,7A

Przetwornica
    Liczmy "od końca"
    laptop potrzebuje 40W, sprawność zasilacza 0,9 czyli obciąża przetwornicę 45W.
    Sprawność przetwornicy jest największa przy max obciążeniu, tu tylko 45W,
    dla sprawności 0,8 P=56W, czyli z akumulatora pobiera I=4,6A

1
  • #11 25 Sie 2013 11:43
    karolrybnik
    Poziom 10  

Teraz już chyba wszystko jest dla mnie jasne ;)

Dziękuję za odpowiedzi
    Pozdrawiam

0
  • #12 25 Sie 2013 11:45
    bodom
    Poziom 30  

karolrybnik napisał:
    żeby w akumulatorze pozostało tyle prądu, żebym mógł uruchomić silnik

Bardziej wymagający jest Diesel, a napięcie minimalne (12,1-12,3)V

0
  • #13 25 Sie 2013 11:57
    karolrybnik
    Poziom 10  

A słyszeliście może o przetwornicach, które mają jakiś wyświetlacz, na którym jest podane napięcie akumulatora albo jakieś zabezpieczenie przed zbyt dużym wyładowaniem akumulatora, tak żeby móc ją wyłączyć zanim będzie za późno? Niektóre przetwornice mają zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem wejściowym (poniżej 10.5V) ale to chyba nie o to chodzi, bo przy takim napięciu już nie odpalę silnika :(

0