Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka tarcza tnaca do kosy spalinowej?

24 Sie 2013 19:05 12321 28
  • Poziom 7  
    Mam kose spalinowa husqvarna 165r 4,1km mocy.
    Potrzebuje teraz kupic tarcze tnaca i chcialem zapytac jaka bedzie najlepsza.
    Zamierzam ciac male/srednie drzewa ~10-15cm srednicy.

http://www.stihl.pl/krzaki-i-drzewa-o-niewielkiej-srednicy.aspx

Ktora z tych 3 tarcz bedzie najlepsza do takich drzew?
    Drzewek jest bardzo duzo i zalezy mi na jak najszybszej pracy

Z gory dziekuje za odpowiedz
  • Specjalista Maszyny Rolnicze
    Drzewka 10-15 cm? Do tego to piła raczej.
  • Poziom 30  
    busters napisał:

Kup sobie kolego piłe spalinową bo za tydzień będziesz musiał szukać nową kose..
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Cytat:

Cytat:

Przeciwko kilom drzewek 10 cm nic nie mam, ale jeżeli tych drzewek jest pół hektara. :idea:
  • Poziom 30  
    Rycho T napisał:
    Na jakiej podstawie twierdzicie, że 10 cm to zbyt dużo dla kosy z odpowiednią tarczą.
    Czyżby z doświadczenia, a może tylko Wam się tak wydaje.

Ja akurat z doświadczenia karczowałem kiedyś kilkaset hektarów więc mogę coś o tym wiedzieć ;-)
    busters napisał:

Na jakiej podstawie twerdzisz że tarca o średnicy 250mm /czyli po zamontowaniu zostanie 10cm cięcia/ utnie kilka drzewek o śr 15cm i to bez obciążeń dla głowiczki ?
    No właśnie z doświadczenie. Można zmordować dwa... trzy. Ale już kilkanaście to męka.
    Autor tematu wspomniał o drzewkach 10-15 cm. Napisał też że jest bardzo dużo. Zakładam że to więcej niż 10.
  • Poziom 29  
    No ,ale autor napisał ,że są i takie drzewka. :wink:
    A co do przekładni kątowej, niestety w tym roku przytrafia mi się nie miła niespodzianka, przekładnia skończyła się , koszt naprawy 300 zł. Nowa ok. 500 zł. Kosa to Stihl lat 6. :D
  • Poziom 30  
    Rycho T napisał:
    Nigdzie nie jest napisane ile tych drzewek zamierza wyciąć.
    busters napisał:
    Rycho T napisał:
    W którym miejscu napisałem o 15 cm.
    busters napisał:

Wybacz jak cie uraziłem kolego ...;-)
    Kolego Busters fajną masz tą kose i nawet nie próbuj nią ciąć tych drzewek...
    Najszybciej będzie detem ;-)
  • Poziom 13  
    Każda z tych tarcz jest dużym obciążeniem dla kosy, bo posiada dużą ilość zębów. Kup tarczę z małą ilością zębów rozmieszczonych regularnie na obwodzie. Moja tarcza posiada 8 zębów. W praktyce zobaczysz jakiej twardości i grubości będziesz mógł ścinać krzewy i drzewka.
  • Poziom 7  
    Może przesadziłem z tymi 15cm. Większość drzewek ma średnice 5-10cm, dlatego uważam, że kosa będzie najlepszym rozwiązaniem (ostatnio pracowałem trochę piła spalinową i niestety średnio to szło. Ciągle schylanie się pod krzakami i ciecie w niewygodnych pozycjach)

Kosa ta to stara sprawdzona konstrukcja, duży zapas mocy i gwarancja 24miesiace, więc powinna dać radę

Dalej nie dowiedziałem się która z tych tarcz będzie najlepsza do takiej pracy.
    Prosiłbym o konkretniejsza odpowiedz..

Dodano po 48 [minuty]:

Aha jeszcze jedno pytanie od razu..
    Strzałka na tarczy ma sie pokrywać z jej ruchem tak?
  • Poziom 23  
    Posluchaj rady kol. diodabg i nawet nie probuj ciac tak grubych drzewek kosa. Jako jedyny dobrze Ci radzi...
  • Poziom 7  
    Mad Max napisał:
    Posluchaj rady kol. diodabg i nawet nie probuj ciac tak grubych drzewek kosa. Jako jedyny dobrze Ci radzi...

Szkoda, że nie czytasz wszystkiego dokładnie.
    Grubych drzewek jest może kilkanaście, większość to krzaki 5-10cm.
    Ciąłem już kosą przez 2 dni po trochu i sprawuje się genialnie!
  • Poziom 23  
    Czytam, czytam...Ciekawe, kiedy pojawi się Twój post pt. "Gdzie dostać głowiczkę..." albo "Jak wymienić głowiczkę..." Obym się mylił...
  • Poziom 7  
    Jakbyś tak czytał i czytał to byś wiedział, że kosa ma 24miesieczną gwarancję, a do tego czasu już dawno spełni swoją rolę i będzie grzecznie odpoczywała na emeryturze czekając na jakąś okazjonalną robótkę.
  • Poziom 30  
    busters napisał:
    Grubych drzewek jest może kilkanaście, większość to krzaki 5-10cm.
    busters napisał:

Witam teraz to opisałeś lepiej bo z pierwszego posta można było wywnioskować że chcesz wycinać lasek ;-)
    Jak jest nie dużo wielkich drzewek to ścinaj wszystko co małe a większe drzewka zostawiaj sobie na pózniej i wrucisz się ze z piłą spalinową i dokończysz dzieło :-)
    i tak mimo że zetniesz to pózniej spalinówką musisz pociąć na mniejsze kawałki...
    Co do gwarancji to dobrze że jest ale nie które narzędzia też użytkuje na maksa a jak na złość z rozleci sie miesiąc po :-(
    Powodzonka i uważaj na kopytka ;-)
  • Poziom 7  
    Troche stary temat, ale powiem jak mi poszlo.

Kosa spalinowa byla idealna do scinania samosiejek i naprawde odwalila kawal dobrej roboty.

Model 165R to niezniszczalna konstrukcja teraz juz na pewno takich nie robia.
    Swiadczyc moga o tym 2 polamane oryginalne tarcze husqvarny :)
  • Poziom 14  
    Założyłeś temat jaka tarcza i nie powiedziałeś na ile zębów używałeś,wiemy tylko że dwie hukswarny połamałeś.Ile tych drzew powyżej 10 cm ściąłeś mniej więcej.
  • Poziom 7  
    ale ze mnie gapa! juz uzupelniam informacje.

1 tarcza byla taka: (tylko ze husqvarny)
    http://img.bazarek.pl/38804/6071/3914158/1477593922513b782d3c2d0.jpg
    2. druga tarcza to jakis starszy model ktorego juz teraz nie robia, ale cos tego typu tylko z dluzszymi zebami:
    http://pily.com.pl/photos/tarcza-pila-noz-40-zebow-do-kosy-spalinowej-profi-2241317700.jpg

drzewek nie wiem ile w sumie bylo, ale tak czysto szacunkowo w sumie kolo 1000
    takich ~10cm lub grubszych moze z 200
  • Poziom 14  
    Dzięki za odp.właśnie coś podobnego kupiłem na tarczy pisze made in japan zapłaciłem 70 zł ( jak ta druga),jak skończę żniwa to dobiorę się do tych samosiejek ale aż się boję dokładnie ich grubości nie znam szacunkowo 8do10cm kilkadziesiąt reszta mniejsze.
  • Poziom 34  
    marian7k napisał:
    Dzięki za odp.właśnie coś podobnego kupiłem na tarczy pisze made in japan zapłaciłem 70 zł ( jak ta druga),jak skończę żniwa to dobiorę się do tych samosiejek ale aż się boję dokładnie ich grubości nie znam szacunkowo 8do10cm kilkadziesiąt reszta mniejsze.
    Jeżeli to śliwki, to kask na głowę i kufaja na plecy.
  • Poziom 21  
    busters napisał:
    ale ze mnie gapa! juz uzupelniam informacje.

1 tarcza byla taka: (tylko ze husqvarny)
    http://img.bazarek.pl/38804/6071/3914158/1477593922513b782d3c2d0.jpg
    2. druga tarcza to jakis starszy model ktorego juz teraz nie robia, ale cos tego typu tylko z dluzszymi zebami:
    http://pily.com.pl/photos/tarcza-pila-noz-40-zebow-do-kosy-spalinowej-profi-2241317700.jpg

drzewek nie wiem ile w sumie bylo, ale tak czysto szacunkowo w sumie kolo 1000
    takich ~10cm lub grubszych moze z 200

Tylko tarcza nr 1! Bardzo ważny jest kąt ostrzenia tych zębów, ostrzy się okrągłym pilnikiem! Nie mam pojęcia, jakim cudem udało Ci się tę tarczę połamać! Swego czasu robiłem takim sprzętem clearing, około hektara lasu dziennie... Głównie olch, brzozy i trochę świerku. Tarczę niszczyłem uderzając o kamienie, przekładnia musiała dostawać specjalny smar. Nie udało mi się nigdy "załatwić przekładni", nawet po kilku miesiącach pracy...
  • Poziom 21  
    Jakie grube drzewka tym ciąłeś? Rozumiem, że ta tarcza radzi sobie lepiej niż klasyczny trójząb?
  • Poziom 34  
    Przede wszystkim nie szarpie, a wtedy przekładnia nie jest tak mocno obciążona. Ja w taki sposób ścinałem samosiejki śliwy do 10-12cm widiową piłą tarczową założoną na kosę z silnikiem kawasaki TH 48 (szło jak w masło). Miałem tego ok pół ha w odległości paru cm od siebie. Oczywiście piłę trzeba było ostrzyć bo się tępiła na ziemi. Próbowałem na początku na trójzębie, ale to nie było to. Śliwki 2-3cm dało się, przy grubszych było ciężko i szedł dym spod ostrza.

Dodano po 7 [minuty]:

busters napisał:
    Gdybym wtedy wiedział że są takie to byłaby idealna sprawa. Toż to piła łańcuchowa na tarczy (nie dosłownie, ale takie same zęby) i chyba najmniej obciąża przekładnię i równomiernie.
  • Poziom 34  
    technik śrutownik napisał:
    Bo trójząb to jest zaprojektowany do ścinania grubego chwastu, a nie drzew na litość...
    Wiem, ale z braku laku.... To było na początku.