Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrolux ENB-3669S - nie chłodzi ale mrozi, nie działa wentylator

24 Aug 2013 20:13 2814 10
  • Level 11  
    Witam.
    Zamrażarka mrozi, w chłodziarce +20 C. Rozmroziłem, dostałem się do wentylatora i nie chodzi. Napięcie na zaciskach wentylatora 8,5V, wentylator 24V.
    Może jakaś dobra dusza pomoże i doradzi, co dalej. Czy to wina modułu jakiegoś czujnika czy wentylatora. Może znacie jakiś dobry serwis na trasie Warszawa Siedlce. Nie chciałbym się pchać w koszty i wymieniać na ślepo części a potem i tak na złom wywalić.
    Dzięki za zainteresowanie tematem, pozdrawiam Janusz.
  • Helpful post
    Level 34  
    Co do całej lodówki to ci nie pomogę bo jej nie znam.
    Odłącz wentylator i zmierz ponownie napięcie.
    Jeśli podskoczy do 24 to może być uszkodzony wentylator który przeciąża układ który go zasila.
    Wentylator możesz sprawdzić zasilając go z zewnętrznego źródła.
    Jeśli nadal będzie niskie to może być uszkodzony zasilacz który daje napięcie 24 wolty lub układ sterujący wentylatorem.
  • Level 11  
    Panowie. Podłączyłem wiatraczek komputerowy i załącza się cyklicznie. Gdy włączę lodówkę wiatraczek kilka sekund pracuje, następnie kilka kilkanaście sekund przerwy i cykl się powtarza. Powiedzcie czy to wina sterownika czy jakiegoś czujnika. Nie podejrzewam, że powinien chodzić z takimi przerwami i dlaczego jest niższe napięcie. Proszę o odpowiedź Janusz.
  • Level 34  
    Wiatraczek komputerowy jest na 12V więc będzie pracował przy napięciu 8,5V .
    Nie odniosłeś się do moich propozycji.
  • Level 11  
    Po odłączeniu wentylatora napięcie jest nadal niskie.
  • Level 34  
    Pozostaje ci samemu pogrzebać w tej lodówce i "dowiedzieć " się skąd jest zasilany ten wiatrak.
  • Level 11  
    Zasilanie wentylatora jest z modułu. Moduł wygląda na dobry, nic nie jest przypalone. Dokładnie go sprawdzić niestety nie potrafię.
  • Helpful post
    Level 39  
    Jaanusz wrote:
    Moduł wygląda na dobry
    W ten sposób nie sprawdza się usterek elektroniki.
    Jaanusz wrote:
    Dokładnie go sprawdzić niestety nie potrafię.
    W takim razie pozostaje wezwać fachowca lub konkretniej zatroszczyć się o pomoc na forum - zaczynając od dobrych zdjęć płytki.
  • Level 11  
    Quote:
    W takim razie pozostaje wezwać fachowca

Nie znam dobrego fachowca, ci co ą w okolicy to "wymieniacze"-wymieniają części aż trafią, albo i nie.
    Może byście polecili dobrego.
    Quote:
    lub konkretniej zatroszczyć się o pomoc na forum - zaczynając od dobrych zdjęć płytki.

??? Płytka jest optycznie w idealnym stanie.
  • Level 34  
    Wstaw dobre i czytelne zdjęcie płytki z obydwu stron.
    Najlepiej jeszcze gdybyś rozeznał co i gdzie jest podłączone do tej płytki.
    Gdy masz jakieś pojęcie o elektronice to komuś będzie łatwiej coś doradzić abyś samemu sprawdził.
  • Level 11  
    Zatrudniłem fachowca, wymienił moduł i wentylator, zainkasował 500PLN. Lodówka pochłodziła kilka dni i znowu ciepło. Fachowiec zaczął mnie unikać, przyciśnięty rozłożył ręce i powiedział, że nie zreperuje, bo nie wie, co padło.
    Wziąłem się znowu sam za robotę i stwierdziłem, że padła grzałka. Po zakupie w sklepie elektroluxa i wymianie lodówka działa jak nowa.("jestem bohaterem w swoim domu") Po raz kolejny okazało się, że mamy fachowców do d.... (Przepraszam nielicznych, ale ja trafiam na tych złych).
    Dziękuję za pomoc i zamykam temat Janusz