Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zostać specjalistą w branży grzewczej lub pokrewnej?

eltetrans 24 Aug 2013 20:55 2250 11
Computer Controls
 • #1
  eltetrans
  Level 9  
  Witam,
  Wiem, że były podobne wątki jednak żaden, z których znalazłem nie spełniał do końca moich kryteriów.

  Mam na imię Bartek, mieszkam w Koninie. Mam 21 lat i chciałbym poradzić się Was jaką drogę obrać by związać się z branżą grzewczą/wymianą powietrza wod-kan itp…

  Od 3 lat pracuję w różnych miejscach - praca biurowa, gastronomia, transport Oprócz tego studiuję zaocznie Inżynierię Środowiska na Politechnice Poznańskiej, właściwie zamierzam od października wznowić studia (3 semestr) ponieważ w zeszłym roku ze względu na dużą ilość pracy nie podszedłem do sesji. Obecnie poszukuję pracy, od października chcę się zatrudnić.

  Meritum…

  Mój kierunek jest związany z branżą instalacji sanitarnych itp, tematyka zresztą mimo mojej skromnej wiedzy na ten temat bardzo mnie interesuję. W przypadku gdy ukończe obrany kierunek mogę zdobyć uprawnienia budowlane projektowe/wykonawcze w specjalizacjach wod-kan lub wymiany powietrza. Chciałbym jak najszybciej zacząć działać w branży nie czekając na dyplom, by móc zdobywać to co najważniejsze - doświadczenie i wiedzę praktyczną. Wykonywałem proste instalację elektryczne, wodne – przydomowa oczyszczalnia, nawodnienie, peryferia instalacji grzewczych, rekuperacyjnych itp. Mam techniczne podejście mimo braku wykształcenia zawodowego – skończyłem liceum + matura, jestem zaradny, potrafię zrobić sam podstawowe naprawy w domu, ogrodzie narzędzia ręczne, elektronarzędzia i majsterkowanie nie jest są mi obce. Poszukuję drogi, która umożliwi mi pracę w branży instalacyjnej kotły instalacje grzewcze, wodne bądź wentylację. Generalnie chciałbym zająć się czymś co pozwoli mi się rozwijać, stać się specjalistą w jakiejś dziedzinie, Chciałbym podjąć pracę, w której mogę się rozwijać, im szybciej tym będę w tym lepszy. Szybko się uczę, jestem ambitny, potrzebuję porady, co zrobić aby stać się przykładowo instalatorem co-wod-kan itp. Zdaję sobię sprawę z SEP’ów uprawnień gazowych, energetycznych itp. Jednak to wszystko w swoim czasie. Najpierw proszę powiedzcie mi jaki kierunek obrać. Marzę o dostaniu pracy w tej branży, nawet początkowo za mniejsze pieniądze mógłbym zacząć od tak zwanego ,,szpadla’’ czyli podaj, zrób, posprzątaj, jednak z możliwością rozwoju w tej dziedzinie. Ogłoszeń o pracę w tej branży jest niestety bardzo mało, jeśli są to wymagane jest spore doświadczenie i wiedza. Poszukuję możliwości rozwoju w Koninie lub w Poznaniu - wtedy jednak musiał bym zarobić na wynajem pokoju i utrzymanie. Może ktoś z Was poszukuję pomocnika w moich okolicach? Jestem zdeterminowany, chciałbym się w czymś wyspecjalizować. Odpowiada mi praca wyznaniowa, taka w której uczę się nowych rzeczy, ambitniejsza niż przeciętne zajęcia i wymagająca nauki zarówno teoretycznej jak i praktycznej. W obszarach moich zainteresować zawsze próbuję pojąć coś praktycznie jak i teoretycznie, interesuje mnie zawsze strona techniczna tego co nas otacza. Mam ogólny obraz tego jak wyglądają instalacje, orientuję się mniej więcej jakie są możliwości pozyskiwania energii cieplnej, jakie są elementy instalacji, jednak jest to wiedza bardzo podstawowa.

  Poza tym od czego zacząć, jak podnieść swoje szanse na dostanie pracy w tej branży? Skąd czerpać wiedzę jak się rozwijać. Jak wiadomo tylko praktyka i ciężka praca uczyni mnie specjalistą, jednak trzeba znaleźć jakiś punk zaczepienia. Ja go właśnie poszukuję. Chciałbym na dobry początek zostać instalatorem w którejś z tych branż, myślę że wszystkiego trzeba spróbować po trochu.

  Interesuję mnie – instalacje grzewcze, pompy ciepła, solary, fotowoltanika i inne odnawialne źródła, instalacje wod-kan, instalację klimatyzacji/rekuperacji powietrza, lub inne ciekawa zagadnienia przykładowo armatura przemysłowa itp.

  Z tego wszystkiego najbardziej chyba ciekawią mnie typowe instalacje grzewcze – kotły co, olejowe itp – płaszcze wodne, pompy ciepła itp. itp… najchętniej rozwijał bym się w tym kierunku


  Pozdrawiam
  Liczę na konkretne podpowiedzi, mogę sprecyzować gdyby coś było nie jasne.
 • Computer Controls
 • #2
  W0jtek92
  Level 37  
  Witam. Na początek śledzić forum elektroda bo tu jest ogromna wiedza, potem zrobić stosowne uprawnienia gazowe i elektryczne, no i w końcu autoryzacje, najwięcej wiedzy daje sama praktyka czyli mierzenie się z problemami itd.
 • Computer Controls
 • #3
  Kot-huncwot
  Level 21  
  Studia skończyć. Wiedza techniczna jako opanowanie podstaw fizycznych działania tego czy owego i wiedza "od szpadla" to są całkowicie różne rzeczy.
 • #4
  eltetrans
  Level 9  
  Kot-huncwot zdaję sobię z tego sprawę. Jednak to jedyna możliwość na dostanie się do branży, obracanie się zdobywanie podstawowej praktycznej wiedzy i załapania nomenklatury branżowej, rozeznania w rozwiązaniach, firmach, ludziach itp. Poza tym moim zdaniem architekt lepiej by projektował standardowe dachy gdyby chociaż widział raz w życiu jak taki dach powstaje. Nie jest to konieczne - fakt ale widzę specjalistów, którzy przez brak nawet małego doświadczenia ,,od szpadla'' są wyśmiewani przez tych od szpadla bo mimo fachowej wiedzy nie rozumieją, że wszystko da się wykonania. I żebyśmy się rozumieli, od szpadla mam na myśli wykonywanie nawet instalacji wokół kotła na dobry początek itp. Oczywiście wolał bym od razu zostać pomocnikiem montera - ale głównie chodzi mi o jakąkolwiek możliwość załapania się. A to z tego co widzę nie jest łatwe. Inaczej bym tu nie pisał. Dziękuję za odpowiedzi.

  Mówicie bardzo ogólnie.

  Czy mogli byście powiedzieć mi konkretnie jakich zagadnień na początek się uczyć? Zacznę śledzić forum to na pewno, Czy istnieją inne dobre źródła wiedzy na moim poziomie w internecie?

  Pozdrawiam
 • #5
  W0jtek92
  Level 37  
  Zakup Sobie książke montera, studiowałem ją przed egzaminem na Czeladnika, ma ona jakieś 180 stron, dostałem ją od mojego byłego szefa. Jest tak bardzo dużo wiedzy teoretycznej ale do tego musisz też te wiedzę praktykować.
 • #6
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Bardzo dobry kierunek w dobrej szkole, konkretne tematy zaczynaja sie od 5-6 semestru.
 • #7
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A potem praktyka. I tu zaczynają się schody. Mało jest firm, które chcą zatrudnić młodego człowieka aby go uczyć fachu. Takie czasy...Ale szukaj, ślij CV, aplikuj. Może trafisz. Sam bym się zdecydował dać Ci szansę ale to jednak trochę daleko od rejonu jaki preferujesz...
  Mimo wszystko życzę ci powodzenia i wytrwałości.
 • #8
  eltetrans
  Level 9  
  Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli proponujecie jakąś literaturę proszę o konkretny tytuł dobrze by było autora, najlepiej wydawnictwo to eliminuję wszelkie wątpliwości.

  Serwisant73 dziękuję za wsparcie, niestety muszę trzymać się okolic domu lub Poznania ze względu na studia.

  Pozdrawiam

  Nawet gdy nie uda mi się zdobyć pracy w zawodzie tym razem (długo nie mogę zwlekać, pieniądze muszę tak czy tak zarobić) to chciałbym zacząć zdobywać wiedzę na ten temat, bo moja przyszłość jest z tym związana.

  Od czego zacząć? Jakie działy poruszyć? Póki co ciągnie mnie do instalacji grzewczych. Proste nakierowanie na podstawy, następne tematy będą pewnie już konsekwencją i moim zaparciem.
 • #9
  irus.m
  Heating systems specialist
  Piotr77777 wrote:
  Bardzo dobry kierunek w dobrej szkole, konkretne tematy zaczynaja sie od 5-6 semestru.

  :idea:
  I tu się zgadzam w całej rozciągłości.

  Znajomość podstawowych praw fizyki, ich rozumienie ,umiejętność ich opisania i zdefiniowania matematycznie jest podstawą tego fachu. Potem praktyka.
  Inaczej Twoje dzieła będą trafiały do działu ,,Radosna twórczość instalatorów". :cry:
 • #10
  eltetrans
  Level 9  
  serwisant73 wrote:
  Ale szukaj, ślij CV, aplikuj. Może trafisz.


  Czy jest sens aplikować do firm, które nie wystawiły ogłoszenia ? Właściwie sucha aplikacja jest jak odpowiedź na nie zadane pytanie... Jak to wygląda w praktyce? Jak wygląda pozyskiwanie ludzi z tej branży?

  irus.m cieszę się, że odpowiadasz na moje posty jednak chciałbym usłyszeć konkrety, jakich zjawisk? jak to się przekłada na praktykę jak się do czego odnosi itp itp. Z pewnością masz rację ale ja potrzebuję nakierowania, a nie nic nie mówiącego drogowskazu. Nie obrażaj się absolutnie nie mam pretensji, po prostu potrzebuję konkretów.

  Oczyw
 • #11
  Kot-huncwot
  Level 21  
  Witam.

  eltetrans wrote:
  serwisant73 napisał:
  Ale szukaj, ślij CV, aplikuj. Może trafisz.  Tak działaj. I koniecznie dopisz w aplikacji o motywacji, dla której szukasz praktyki zawodowej. To ma sens. Ponadto - działanie zawsze ma sens. Siedzenie w domu na dupie i narzekanie też ma sens. TYLKO EFEKTY SĄ CAŁKOWICIE RÓŻNE.

  Bierz się za pisanie CV-ki. Może skonsultuj na forum?
 • #12
  eltetrans
  Level 9  
  Witam, nie było mnie ok. tygodnia jednak pilnie studiowałem zagadnienia związane z instalacjami grzewczymi. Przedstawiam swój list motywacyjny, który załącze do aplikacji oraz zagadnienia jakie ostatnio przerabiałem. Niektóre mniej niektóre bardziej szczegółowo, tydzień to mało żeby znać się na wszystkim dobrze. Zdobyłem także książkę pt: Systemy centralnego ogrzewania i wentylacji. Póki co wybiórczo analizuję niektóre działy wraz z postępem będę przechodził do zagadnień obliczeniowych. Póki co chcę opanować dobrze budowę instalacji grzewczej, charakterystykę poszczególnych elementów, rodzaje instalacji, wiedza ogólna itp, łatwiej to widać po wymieszanych zagadnieniach poniżej mojego listu motywacyjnego.

  Dziękuję za wszystkie rady. Oto list jaki motywacyjny jaki przygotowałem.

  List motywacyjny

  W odpowiedzi na ogłoszenie przesyłam Państwu moją aplikację. Obecnie świadczę usługi transportowe, mam do końca września pewne zobowiązania, od października chciałbym podjąć stałą pracę. We wrześniu mogę podjąć pracę dodatkową lub na próbę w ustalone dni. Od października planuję również wznowić studia zaoczne(soboty, niedziele) na kierunku Inżynieria Środowiska na Politechnice Poznańskiej. Jestem osobą odpowiedzialną za powierzone zadania, punktualną, zorganizowaną, zaradną, godną zaufania, szybko przyswajam wiedzę i umiejętności. Nie posiadam nałogów, lubię konstruktywną rozwijającą pracę. Obecnie mieszkam w Koninie jednak w przypadku otrzymania propozycji pracy w Poznaniu jestem gotów szybko się przeprowadzić.

  W związku z kierunkiem moich studiów chciałbym zdobywać praktykę zawodową, specjalizować się w zagadnieniach branżowych. Szczególnie interesuję mnie technika grzewcza-instalację grzewcze. Chciałbym zacząć naukę zawodu od podstaw i rozwijać się również w praktycznej stronie zawodu. Interesuję się rozwiązaniami technicznymi, jestem zaradny, potrafię rozwiązywać problemy natury technicznej, potrafię korzystać z narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi. Szukam pracy dającej możliwość rozwoju, stawiającej nowe wyzwania, również nauki. Interesuję się instalacjami grzewczymi, znam w stopniu podstawowym nazewnictwo, zjawiska, oraz elementy instalacji CO, CWU, systemów wentylacji i rekuperacji, przydomowych oczyszczalni, studni, instalacji deszczowych i innych instalacji sanitarnych. Posiadam podstawowe umiejętności łączenia rur z tworzyw sztucznych w prostych instalacjach wodnych, instalowałem przydomową oczyszczalnie ścieków, pracowałem przy wykopach studnii gruntowych, przelewowych(deszczówka), , potrafię montować armaturę łazienkową, wykonywałem wiele prostych prac budowlanych i posiadam wiele innych zdolności technicznych. Proszę poważnie przemyśleć moją ofertę. Na potrzeby stanowiska jestem gotów samodzielnie na własny koszt odbyć kurs na uprawnienia SEP.

  A to zagadnienia jakie ostatnio dogłębnie analizowałem:
  Trochę bałagan ale nie chcę udostępniać moich notatek, w większości robiłem sam z tego co się nauczyłem ale częściowo kopiowałem dla własnego użytku. Założę segregator i będę miał do ugruntowania wiedzy i przypomnień.

  Oto zagadnienia:
  (większość analizowałem szczegółowo, na niektóre nie starczyło jeszcze czasu)
  Prosze wybaczyć bałagan, wycinałem z moich notatek tylko po to żeby pokazać czego się uczę.

  Rodzaje kotłów: ze względu na paliwo lub źródło ciepła, Kocioł kondensacyjny
  Gazowy ziemny, gazowy kondensacyjny, pelet, olej opałowy , płynny gaz/lpg, kominek opalany drewnem, węglowy, elektryczne, instalacje parowe, - informację o źródłach ciepła Cechy/rodzaje instalacji grzewczych, pompy, naczynia wzbiorczeUkład zamknięty-Układ otwarty-Piec/węzeł jednofunkcyjny-Piec?/węzeł dwufunkcyjny-?Instalacja grawitacyjna- Instalacja pompowa- Rozdział dolny-Rozdział górny- Układ pionowy-Układ rozdzielaczowi układn Niskotemperaturowy wysokotemperaturowy Słownictwo/zjawiska i zwroty branżowe/instalatorskie: CWU Armatura- Ogrzewanie płaszczyznowe-Przekroczenie temperatury spiekania kurzu – COP SPF Dolne źródło Górne źródło Ruty PE PEHD PEMD PP, stal, miedź zastosowanie co gdzie jak, Rura peszel- Ogrzewania płaszczyznowe- Wymiennik ciepła Przeponowy wymiennik ciepła- Rura przelewowa konwekcja Znane firmy branżowe-wentylacja, rekuperacja, panele solarne, lutowanie miedzi, płaszcz wodny, dgp, zmiękczanie wody za pomocą soli(odwapnianie) – wpływ na instalacji, sonda pompy ciepła, kolektor poziomy, ciśnienie instalacji Elementy instalacji grzewczej podłączone do kotła:
  Naczynie wzbiorcze- (Węzły cieplne –Odpowietrzniki (ręczne, automatyczne) –Zawory Rury i łączniki(miedziane, tworzywa sztuczne, stal)Pompy- Bojler- Rozdzielacze –Źródła górne Inne dodatkowe elementy instalacji grzewczej lub zastępujące kocioł: Panele solarne –Pompy ciepła gruntowa, powietrza, wody–Wentylacje, Rekuperatory –Płaszcz wodny- DGP- Przewód cyrkulacyjny Wymiennik ciepła


  W dobrym kierunku idę?